buitenland 17 breng schoonheid' fascinatie voor 'Robin Hood' 'VS zetten Afghaanse rebellenbeweging op' verrassend sintcadeau! Senaat VS stemt voor debat hervorming gezondheidszorg Roemenië moet nog een keer stemmen Strandfoto Facebook kost vrouw uitkering 'Mumbai-verdachten' in Italië opgepakt Zoon Ted Kennedy mag niet te communie Veerboot voor kust Sumatra gezonken moderne kunst RLLOn maandag 23 november 2009 WASHINGTON BOEKAREST Roemenië moet op 6 december op nieuw naar de stembus voor presi dentsverkiezingen. Gisteren won president Basescu (centrum) de eer ste ronde. Volgens peilingen kreeg hij tussen de 33 en 34 procent van de stemmen. In de tweede ronde gaat het tussen hem en de sociaalde mocraat Geoana. Die kreeg tussen de 31 en 32 procent. De liberaal Anto- nescu verwierf circa 22 procent. MONTREAL Vakantiekiekjes op Facebook heb ben een depressieve Canadese vrouw haar uitkering gekost. De 29-jarige, die al lange tijd ziek thuis zat, verloor haar steungeld toen de verzekeringsmaatschappij op de so ciale netwerksite een foto ontdek te waarop ze vrolijk lachend in bi kini poseert. Foto's waarop ze zich vermaakt met een mannelijke strip per vielen evenmin in goede aarde. ROME De Italiaanse politie heeft een Paki staanse vader en zoon gearresteerd die ervan worden verdacht de ter roristen in het Indiase Mumbai te helpen geholpen met het verkrij gen van accounts voor telefoonver bindingen via internet. De moei lijk opspoorbare lijnen zorgden er voor dat de terroristen tijdens hun bloedbad langdurig contact met el kaar konden onderhouden. WASHINGTON Patrick Kennedy, zoon van de dit jaar overleden Amerikaanse sena tor Ted Kennedy, heeft van bis schop Thomas Tobin te horen ge kregen dat hij tijdens een rooms- katholieke eucharistieviering niet te communie mag gaan. De reden is dat senator Kennedy voor legali sering van abortus is. JAKARTA Ruim 240 opvarenden zijn gered van een veerboot die gisteren voor de kust van Sumatra is gezonken. Zeker vijfentwintig lichamen zijn geborgen. Een onbekend aantal mensen wordt nog vermist. De reddingsoperatie werd met het invallen van de duisternis wegens ruwe zee afgeblazen. plan. Het Huis van Afgevaardigden stemde eerder al voor zijn eigen versie van het plan. Beide kamers moeten het daarna eens worden over één versie en die wordt op nieuw in stemming gebracht in bei de kamers van het Congres. Bij goedkeuring kan Obama zijn hand tekening onder de wet zetten of een veto uitspreken. Hij gaat ervan uit dat de wet nog voor het eind van het jaar rond is. De wet moet er voor zorgen dat 31 miljoen on verzekerde Amerikanen alsnog een ziektekostenverzekering krijgen. bare alliantie' tussen kerk en kunst. Ze vormden immers een winnend koppel ten tijde van de Renaissance, de periode waarin pausen aan genieën als Michelan gelo vroegen Bijbelse scènes te rea liseren. Om de heilige boodschap over te brengen aan het ongeletter de volk, maar ook voor de glorie van de kerk en de leider van dat moment. Sindsdien is het bergaf waarts gegaan. De krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, kon het gisteren niet laten de be schuldigende vinger te wijzen naar de protestanten, die immers de beelden uit de katholieke ker ken sloegen en meer hechten aan 'innerlijk geloof. In het verlengde daarvan vond de ontkerkelijking plaats van de vorige eeuw. Kunst en kerk verloren elkaar uit het oog. Geen betere plek elkaar weer te treffen dan de Sixtijnse ka pel, zo heeft de paus gedacht. De fresco's van Michelangelo die het scheppingsverhaal, maar ook het laatste oordeel vertellen, horen tot de grootste kunstschatten van de wereld. „De dramatische schoon heid van Michelangelo's werk schuilt in de hoop die het uit straalt", zei de paus tegen schrij vers, musici, zangers, dansers, beeldhouwers, architecten en vi deokunstenaars uit heel de wereld. De paus wil af van oppervlakkig heid en weer 'echte schoonheid' zien, 'die het hart en de ogen van de mens opent, en die de diepere zin van ons bestaan helpt te ont dekken'. „Laat u allen via uw gave, boodschappers zijn van hoop voor de mensheid." Is de boodschap aangekomen? De Italiaanse artiesten, veruit in de meerderheid, waren zonder uit zondering diep geraakt - 'molto emozionato'. De internationale gasten waren voorzichtiger, mede omdat de paus zijn rede in het Ita liaans hield en er geen vertaling voorhanden was. Maar ze waren wel onder de indruk. De Amerikaanse Senaat heeft in een procedurele stemming met nip te meerderheid ingestemd om het debat te openen over het hervor mingsplan voor de volksgezond heid. De eerste horde voor het be langrijkste binnenlandse beleids doel van president Barack Obama werd hiermee genomen. De beno digde zestig stemmen kwamen van alle zestig Democratische Sena toren. Van de Republikeinen stem den er 39 tegen de motie en een onthield zich van stemming. Na het debat stemt de Senaat over het leven gekost aan 92 mijnwerkers. Zo'n zestien mensen zouden nog onder de grond zitten. De Chinese mijnen zijn de dodelijkste ter wereld. Vorig jaar kwamen er meer dan 3200 mensen om bij ongelukken. foto Andy Wong/AP aan zijn liefje, Blandine Stassart, waarvan sommige werden afge drukt door de media. In de brie ven zette Treiber zichzelf neer als een survivalexpert, die in de bos sen wist te overleven. „Ik heb de ene gevangenis voor een andere ingeruild, maar deze is ietsje groter", schreef hij aan zijn vriendin. Honderden gendarmes begonnen het woud uit te kam men - vergeefs. Wat ze wel von den, was de eik waar Treiber een hart in had gekerfd. Bij de boom stond een doos, die beide tortel duifjes gebruikten voor hun corres pondentie. Nadat Stassart er een brief achterliet, legde de Raid, het elitekorps van de politie, er een hinderlaag. Treiber wist die te om zeilen én de brief van zijn vrien din te bemachtigen. In zijn volgen de schrijven becommentarieerde Treiber het falen van de vijand. „Vergeet niet dat het erg donker was, en de Raid heeft meer erva ring met wandelen op straat dan met spoorzoeken in het holst van de nacht in een bos." De volgende dag doorkruisten honderden jour nalisten het bos in de hoop een glimp op te vangen van de man 'Hij zal zeker een aantal punten hebben gescoord bij de jury' die nu werd vergeleken met de Graaf van Monte Christo, de held in de roman van Alexandre Du mas. De politie had in de omlig gende gehuchten minicamera's ge plaatst. Een daarvan filmde Trei ber rond tien uur 's avonds, toen hij door het gehucht Bréau kuier de. Een bron bij de politie speelde de foto's door naar het dagblad Le Figaro, dat ze op 17 oktober publi ceerde. De bewondering voor Trei ber groeide verder. „Het is moei lijk te zien hoe hij voor altijd vrij kan blijven, maar dat is ook niet zijn doel", zei de schrijver Georges Moréas. „Als hij gewoon op zijn rechtszaak verschijnt, zal hij zeker een aantal punten hebben ge scoord bij de jury." WASHINGTON - De Verenigde Sta ten en Afghanistan willen een groot aantal milities in Afghanis tan opzetten, die de wapens opne men tegen de Taliban. Ze hopen zo binnen korte tijd duizenden ge wapende rebellen op de been te helpen en een grote rebellenop- stand tegen de Taliban te creëren. Dat berichtte de Amerikaanse krant The New York Times. De VS en Afghanistan willen vol gens de krant met het plan, het Community Defense Initiative ge naamd, vooral milities in het zui den en oosten van het land oprich ten waar de Taliban de meeste in vloed heeft. „Het idee is om men sen zelf de verantwoordelijkheid te laten nemen voor hun eigen vei ligheid", aldus een anonieme leger- functionaris vanuit de hoofdstad Kabul in de krant. De milities kun nen dan de Amerikaanse en Af ghaanse troepen bijstaan. Beide landen zullen de rebellen ook van wapens gaan voorzien. Om het risico te verkleinen dat de verschillende rebellengroeperin gen elkaar gaan bestrijden willen de autoriteiten de milities zo klein mogelijk houden. Ook zouden ze hun activiteiten moeten beperken tot het beschermen van dorpen en het bemannen van controlepos ten. mvRorrrCA t/m 5 december. 2" ticket halve prijs tickets 1 jaar geldig ROGALLOn .adballon.nl (076) 514 5372

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7