61 buite 'Leterme 1 kansnel Gaat heen en premier worden' Franse politie laakt Medvedev uit harde kritiek op eigen partij Handschoen Jackson levert 350.000 dollar op Doorbraak gemeld rond behandeling MS CULTUUR Paus wil dialoog met wereld van de Kostbaar boek Charles Darwin gevonden op wc Mijnramp in China maandag 23 november 2009 SINT-PETERSBURC - De Russische president Dmitri Medvedev heeft zaterdag harde kritiek geuit op zijn en Vladmir Poetins partij Verenigd Rusland. Hij zei dat partijpromi nenten hun positie hadden mis bruikt om hun verkiezing veilig te stellen. Medvedev deed zijn uitspraak op een partijcongres in Sint-Peters burg. Ook Poetin was op dat con gres aanwezig. „Verkiezingen ho ren de wil van het volk uit te druk ken in een open strijd van ideeën en programma's", zei Medvedev. Hij beschuldigde lokale politici van Verenigd Rusland ervan hun dominantie en connecties in de re- LOS ANGELES - De witte Moon- walk-handschoen van popicoon Michael Jackson is geveild voor 350.000 dollar (circa 236.000 euro). Als het aandeel van de fiscus wordt meegerekend was de hand schoen nog duurder: de nieuwe ei genaar had dan 420.000 dollar (cir ca 283.000 euro) voor het kleding stuk moeten neertellen. Jackson droeg de met diamanten ingelegde handschoen toen hij in 1983 voor het eerst zijn beroemde Moonwalk opvoerde. De hand schoen wordt ook wel de 'heilige graal' van de Jackson-memorabilia genoemd. De koper is een zakenman uit Hongkong, die het kledingstuk kocht namens een hotel. Ook op andere spullen van Jackson is gre tig geboden: de veiling leverde ruim 2 miljoen dollar op (onge veer 1,3 miljoen euro). De 'heilige graal' van Jacksonmemo- rabilia. foto ANP OTTAWA - Een Italiaanse arts heeft een nieuwe behandeling voor men sen met Multiple Sclerose (MS) ontwikkeld, die hun kwaliteit van leven aanmerkelijk zou verbete ren. Volgens Paolo Zamboni is MS mogelijk geen chronische ziekte aan het centrale zenuwstelsel, maar een ziekte aan het vaatstel sel. Zamboni voerde bij 65 patiënten een succesvolle operatie uit aan het vaatstelsel. Patiënten zouden sindsdien veel minder of geen acu te aanvallen meer hebben. Ook zouden er veel minder vaak (tijde lijke) lichaamsfuncties uitvallen en zouden patiënten minder moe zijn. Zamboni benadrukt echter dat de behandeling mensen niet geneest, maar de behandeling lijkt de beruchte MS-aanvallen een halt toe te roepen, berichtte de Canade se tv-zender CTV gisteren. De re sultaten worden morgen gepubli ceerd in het Journal of Vascular Surgery. Zamboni stortte zich op MS-on- derzoek toen bij zijn toenmalige-. 37-jarige echtgenote de diagnose MS gesteld werd. Hij kwam er gering te hebben misbruikt om zich er bij de verkiezingen van vo rige maand van te verzekeren dat ze zouden worden gekozen of her kozen. Hij riep de partij op 'zich te ontdoen van zulke mensen en zul ke slechte 'politieke gewoontes'. Medvedevs opmerkingen worden eerder gezien als een poging om de kritiek op het verloop van de re gionale en lokale verkiezingen van oktober te beperken dan als direc te kritiek op Poetin, de meest voor aanstaande partijfiguur. Toch is het uitzonderlijk dat Medvedev, die soms wordt voorgesteld als een marionet van Poetin, zich zo scherp uitlaat over diens partij. door onderzoek achter dat MS-pa- tiënten een hoger ijzergehalte in hun hersenen hebben. Het ijzer concentreert zich rondom bloedva ten waardoor normaal gesproken bloed uit het hoofd gepompt wordt. Uit verder onderzoek bleek volgens de arts dat bij bijna 100 procent van de onderzochte MS-patiënten een of meerdere bloedvaten in het hoofd waren ver stopt. Volgens Zamboni wordt daardoor de druk in het hoofd zo groot, dat bloed in de grijze massa komt, wat reacties teweeg brengt die mogelijk de symptomen van MS verklaren. Bij gezonde mensen kwam hij dit niet tegen. MS-organisaties reageren voorals nog terughoudend op Zamboni's bevindingen. Volgens hen is nog steeds onduidelijk wat de oorzaak is van het verlies van myeline (een stof die de zenuwbanen isolere- rend omhult), wat een kenmerk van MS is. Enkele theorieën zijn een virus, een gebrek aan vitami ne D en hormonen. In Nederland hebben zestiendui zend mensen MS. Jaarlijks komen er enkele honderden bij. BRUSSEL - Yves Leterme kan over enkele dagen aan de slag als nieu we premier van België. De Bel gische vicepremier Steven Vanacke- re heeft dat gisteren gezegd na een gesprek met Wilfried Martens, die sinds vrijdag in opdracht van ko ning Albert II de vorming van een nieuwe regering begeleidt. Dat meldde de Vlaamse publieke om roep VRT. In België moet er een regeringswis seling komen omdat premier Her man Van Rompuy is benoemd tot EU-president. Oud-premier Mar tens voert sinds zaterdag gesprek ken met de vertegenwoordigers van de Belgische regeringspartijen (Vlaamse en Franstalige christen democraten en liberalen en Fran stalige socialisten). Dat Leterme, een Vlaamse chris tendemocraat, de nieuwe premier zou worden, werd al verwacht. Le terme was al premier van dezelfde coalitie, maar moest eind vorig jaar aftreden na beschuldigingen in de Fortisaffaire. Later werd hij door een parlementaire onder zoekscommissie vrijgepleit. Hij is sinds enkele maanden minister van Buitenlandse Zaken. Martens moet vooral een oplos sing voorbereiden van de politieke problemen rond het kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde, een al lang slepende kwestie. Doordat het tweetalige Brussel één kiesdis trict vormt met zijn Vlaamse rand gemeenten, mogen Franstaligen die zich in deze stadjes en dorpen hebben gevestigd bij verkiezingen stemmen op een Franstalige lijst. De Vlamingen willen dat hieraan een einde komt, maar stuiten op verzet van de Franstaligen. De Bel gische oppositiepartijen zien in de aanstelling van Martens als bemid delaar een motie van wantrouwen tegen Leterme, een fervent voor vechter van meer Vlaamse autono mie. De oppositiefracties pleiten voor verkiezingen in plaats van een doorstart van de huidige rege ring. LONDEN - Op een boekenplank in een toilet van een gastenverblijf in een woning in Oxford is een zeld zame eerste editie van Charles Dar- wins On the origin of species gevon den. Dat heeft het veilinghuis Christie's gisteren bekendgemaakt. Het boek, dat mogelijk zestigdui zend pond (73.000 euro) waard is, wordt morgen geveild. Het boek is van een druk van 1250 exemplaren uit 1859. De veiling wordt gehouden op de 150ste ver jaardag van de publicatie van Dar- wins werk, waarin de theorie van natuurlijke selectie uit de doeken wordt gedaan. Dit jaar is het twee honderd jaar geleden dat Darwin werd geboren. Over smaak valt niet te twis ten, maar de paus wil dat kunst weer schoonheid en hoop in zich bergt, ofwel de boodschap van God. door onze correspondent Eelco van der Linden Zal zijn Piëta hier ooit te zien zijn, binnen de muren van het Vaticaan? Caspar Berger, gniffelt. „De mijne is wel erg rauw, maar wie weet", zegt de Nederlandse beeldhouwer over zijn bronzen interpretatie van Mi chelangelo's meesterwerk: een 'le ge' Maria die alleen vorm heeft door haar kleding, met op schoot een binnenstebuiten gekeerd lichaam van Christus. Berger (44) zat net nog op de eer ste rij in de Sixtijnse Kapel om te luisteren naar paus Benedictus XVI. Hij was aanvankelijk als enige Nederlander uitgenodigd (uitein delijk werden ook de schrijvers Cees Nooteboom en Kader Abdo- lah gevraagd) voor 'de dialoog' die de Duitse paus wil aangaan met de wereld van de moderne kunst. De paus droomt van een 'vrucht- door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Hij werd ervan verdacht twee vrouwen te hebben gewurgd, hun lijken in zijn waterput te heb ben gedumpt en hun bankrekenin gen te hebben geplunderd. Maar Jean-Pierre Treiber, die vrijdag werd gearresteerd, was maanden lang voor de Fransen wat trein rover Ronnie Biggs voor de Brit ten was - weliswaar een bandiet, maar wel eentje die de staat te slim af was. De politie werd gedurende 78 da gen vernederd door Jean-Pierre Treiber, een boswachter bij Fontai- nebleau ten zuidoosten van Parijs. De minister van Binnenlandse Za ken, Brice Hortefeux, oordeelde de arrestatie belangrijk genoeg voor een persconferentie. Net als de va der van een van de slachtoffers ver weet hij de media een 'Robin Hood' van Treiber te hebben ge maakt. De fascinatie met de 46-jarige Trei ber begon met zijn ontsnapping uit de gevangenis van Auxerre, waar hij wachtte op zijn proces. Treiber verstopte zich in een kar- tonnen doos die hij in een bestel bus had geplaatst. De nietsvermoe dende chauffeur reed hem naar zijn vrijheid. De ontsnapping bracht de autoriteiten in verlegen heid. Maar dat was niets in vergelij king met wat zou komen. Na zijn vlucht schreef Treiber 152 brieven PEKING - Reddingswerkers rijden in kiepwagentjes naar een kolenmijn bij de stad Hegang aan de grens met Rusland. Daar heeft een gasexplosie het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6