Koster geeft Club Brugf 34lspor i Bayern München komt weer nie Sprintkanon Bolt is hét uithangbord voor de atletiek Arsenal verliest zonder Van Persie maandag 23 november 2009 door Wilko Voordouw MONACO - Ambassadeur voor zijn land, adoptievader in Kenia van een cheetah, ster tijdens een cricketwedstrijd in Kingston, olym pisch- en wereldkampioen. En sinds gisteravond atleet van het jaar 2009. Het succes lijkt de 23-jari- ge Usain Bolt aan te komen waaien. En iedereen maakt graag goede sier met de hardlopende ster. We schrijven vrijdag 21 augustus van dit jaar, Olympiastadion in Berlijn. Usain Bolt - die het sta dion tot twee keer toe in vervoe ring heeft gebracht met fabuleuze wereldrecords op de 100 en 200 meter - laat zich op het erepodium toezingen. 'Happy birthday to you, Usain'. Bolt veinst verrast te zijn, doet alsof hij een traan wegpinkt en ondergaat het warme bad van genegenheid met zichtbaar plezier. Het is maar één van de hoogtepun ten in het grandioze jaar 2009 van de 23-jarige sprinter met het lijf van een NBA-basketballer. 2009 ging voor Usain Bolt verder waar 2008 was opgehouden. Met zijn drie gouden medailles en even veel wereldrecords op de Spelen in Peking (100, 200 meter en 4x100 meter estafette) was hij de grote winnaar in de Chinese hoofdstad. Met goud omhangen, goud verdie nend op de meetings waar hij ver schijnt, in de watten gelegd door zijn sponsor Puma, die hem een bolide van BMW cadeau deed, flie- refloot hij het olympische jaar uit. In zijn woonplaats Kingston moet Bolt met lijfwachten over straat. Om de simpele reden dat hij voor de [amaicanen een absolute held is. Iedereen wil hem aanraken. Maar de lijfwachten zijn ook om een andere reden noodzakelijk: de angst is groot dat Bolt het slachtof fer kan worden van een ontvoe ring. In 2009 wil hij zijn goudjacht voortzetten, maar krijgt eerst een stevige waarschuwing. Eind april - net na de golf publiciteit omdat hij in Bild had toegegeven ooit een joint 'te hebben gerookt - rijdt hij zijn sportwagen in de prak. Hij komt er met slechts lichte verwon dingen van af. Het Jamaicaanse nieuws opent met een opgelucht: 'Usain Bolt is oké'. Sindsdien lijkt 'Lightning Bolt', zo als zijn tweede bijnaam luidt, ge kalmeerd. Althans, buiten de atle tiekbaan. Onder leiding van zijn coach Glenn Mills is er hard gewerkt aan de start, het zwakke punt van de 1.96 meter grote en 86 kilo wegen de Bolt. Hij heeft nog steeds moei te om het lange lijf op gang te brengen, maar doet eigenlijk niet zoveel meer voor de andere tops- printers onder. En als hij al zwak start, dan maakt hij het in de twee de fase van zijn sprint helemaal goed. 'Berlijn' levert hem drie keer goud en twee nieuwe wereldre cords. Na nog enkele wedstrijden in het lucratieve meetingcircuit is Bolt 'een beetje moe', keert terug naar Jamaica, om te feesten. De afgelopen maanden komt hij vooral in het nieuws bij gelegenhe den, die niets met atletiek van doen hebben. Zo cricket hij een wedstrijdje voor het goede doel met een van zijn jeugdhelden, Chris Gayle. Twee weken later duikt hij op in Nairobi, waar hij peetvader wordt van een drie maanden oude cheetah-welp. Be gin november volgt er een erehaag in eigen land. Premier Bruce Gol ding benoemt Bolt tot ambassa deur en overhandigt hem een di plomatiek paspoort. Sanya Richards De Arperikaanse atlete Sanya Richards is door de wereldatletiek- federatie IAAF uitgeroepen tot atlete van het jaar 2009. I De geboren Jamaicaanse is 400-me- terloopster en werd dit jaar wereldkampioene in Berlijn. LONDEN - In de.strijd om de Engel se titel heeft Arsenal zaterdag drie punten verspeeld. De ploeg van trainer Arsene Wenger ging bij Sunderland met 1-0 onderuit. Daardoor zakten de Gunners op de ranglijst naar de derde plaats. Koploper Chelsea (4-0 tegen Wol verhampton Wanderers) en de nieuwe nummer twee Manchester United (3-0 tegen Everton) won nen zonder veel problemen. Zonder de geblesseerde Robin van Persie kon Arsenal bij Sunderland, de club van commercieel directeur Chris Woerts (ex-Feyenoord), aan vallend weinig uitrichten. Het doelpunt kwam in de 71e minuut op naam van Darren Bent. Voor de Gunners was het de eerste ne derlaag in een serie van veertien wedstrijden in verscheidene com petities. De achterstand van Ar senal op koploper Chelsea liep op door Barry van der Hooft BRUGGE - De fans joelen en tieren, op het moment dat scheidsrechter Serge Gumienny de rode kaart uit zijn zak tovert. Antolin Alcaraz, verdediger van Club Brugge, moet na een uur spelen vertrekken en de leidsman is de gebeten hond. 'Amateur', krijgt hij in ritmisch ge zang naar zijn hoofd geslingerd. Het is weer eens wat anders dan een ongeneeslijke ziekte of een moeder met het oudste beroep ter wereld. Was het nou een rode kaart of niet, is de centrale vraag na afloop van het enerverende duel, dat ver rassend wordt gewonnen door Germinal Beerschot Antwerpen (1-2). „Natuurlijk", zegt Adrie Kos ter. „Alcaraz trapte na." Maar hij raakte zijn tegenstander toch niet? De coach: „Dat maakt niet ui£. Het was niet slim en daarmee dupeer de hij de ploeg." De eerlijke, nuch tere benadering van de Nederland se trainer wordt in Brugge bijzon der gewaardeerd. Dat zijn ploeg voor de tweede keer op rij heeft verloren, lijkt ook niet eens zo belangrijk. Nee, dat Koster meteen na rust met slechts drie verdedigers en een extra aanvaller gaat spelen, dat is interessant. En dat het team met tien man blijft aanvallen, op gelij ke hoogte komt en kansen krijgt om het duel zelfs nog te winnen, dat vinden de mensen met een blauw-zwart hart mooi. „Dit is pas de eerste thuiswedstrijd die we ver liezen", zegt Koster. „We hoeven dus niet in paniek te raken." Daar is hij zelf ook helemaal het type niet voor. Koster kwam deze zo mer als een vrij onbekende trainer in Brugge aan. „Ik wilde graag eens zien of mijn werkwijze in het buitenland opgepakt zou worden." Na één gesprek had het bestuur van Club Brugge al een goed ge voel. Door de buitenwacht werden vraagtekens bij zijn komst gezet, tot acht punten. De lijstaanvoerder uit Londen had geen moeite met Wolverhampton Wanderers: 4-0. Chelsea behaalde de twaalfde thuiszege op rij. Daarmee zette de ploeg van de Italiaanse trainer An- celotti een clubrecord neer. Manchester United had niet veel te duchten van Everton.' Darren Fletcher, Michael Carrick en Anto nio Valencia maakten de doelpun ten. Bij Everton speelde internatio nal John Heitinga de gehele wed strijd in de defensie. Edwin van der Sar verdedigde met succes het doel van Manchester United. Liverpool speelde gelijk tegen Man chester City: 2-2. Ryan Babel be gon bij Liverpool in de basis. De Nederlandse aanvaller moest na twintig minuten met een enkel blessure van het veld na een harde trap van City-middenvelder Nigel de Jong. MUNCHEN - Bayern München is er gisteren niet in geslaagd koploper Bayer Leverkusen te verslaan (1-1). De ploeg van trainer Louis van Gaal kon een snelle voorsprong niet behouden en speelde voor de derde keer op rij gelijk. Nummer twee Werder Bremen haalde zater dag flink uit tegen Freiburg (6-0) en staat nu één punt achter op Le verkusen. Bayern bezet de zeven de plaats met een achterstand van zes punten op de lijstaanvoerder van de Bundesliga. „Ons probleem is, dat we een on zeker elftal zonder vertrouwen hebben gezien", verklaarde Van Gaal na afloop van de remise. De oefenmeester wilde niet ingaan op een eventueel ontslag bij 'FC Hol lywood'. „Daar ga ik niet over. Ik moet me alleen met het team be zig houden." Voorzitter Karl-Heinz Rummenig- ge gaf aan dat een vertrek van Van Gaal niet aan de orde is: „We wil len met Louis van Gaal proberen het tij te keren." Bayern kwam in München al na acht minuten op voorsprong door een doelpunt van Mario Gomez. Stefan Kiessling bracht Leverkusen zes minuten later op gelijke hoog te. De topscorer van de Duitse compe titie was in de eerste helft een plaag voor de defensie van Bayern en zag nog twee schoten gekeerd worden door keeper Hans-Jörg Butt. In d£ tweede helft vielen er weinig kansen te noteren. In de slotfase was Gomez nog dichtbij de zege. Doelman René Adler had echter een spectaculaire redding in huis. Hamburger SV verloor verrassend van de nummer zeventien VfL Bo- chum (0-1). Joris Mathijsen zag een doelpunt afgekeurd worden en Eljero Elia miste een aantal gro te kansen namens HSV dat nu vijf de staat. Hannover 96 ging in de eerste com petitiewedstrijd na de schokkende dood van doelman Robert Enke met 2-0 onderuit bij Schalke 04. Jefferson Farfan (ex-PSV) en Jan Moravek maakten in de slotfase de doelpunten. Arnold Bruggink, na het overlij- BROtf Personalia: Naam: Geboortedatum: Geboren te: Carrière: Adrie Koster 18 november 1954 Zierikzee profvoetballer van 1977-1983 trainer sinds 1985

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60