op Urk' Oorlogsdagboek Joodse vrouw gepresenteerd 'Dolfinaria verbieden' Graffiti Vlag bij scholen halfstok Urk vraagt 'om terughoudendheid d dood ron van 14-jarige Dirk Post SIG VAN IWAARDEN Zwaargewonde bij' kettingbotsingen A15 Eenden verraden gevluchte inbreker Vandalen krijgen slaag met zweep Brand legt loodsen met vuurwerk in de as P,| HOEKMAI© maandag 23 november 2009 Direct nadat het stoffelijk overschot van Dirk Post in het Urkerbos was gevonden ging bij het Emelwerda College in Urk de vlag halfstok. Het lichaam van de 14-jari- ge Urker werd woensdag gevonden in een afgelegen bosperceel in het Urker bos. De politie heeft drie jongens van respectievelijk 15, 13 en 12 jaar aangehouden. foto Hans Veenhuis zou zijn. Volgens een groepje tieners bij een supermarkt had Dirk ruzie om een meisje. Twee namen vallen. Tot voor kort was Dirk in elk geval nog dikke vrienden met zeker twee van de drie verdachten, daar van zijn ze overtuigd. „Ze wa ren altijd samen en gingen vaak skaten in het Wilhelmina- park", zegt Albert. Tot dit schooljaar was Dirk klasgenoot van de oudste verdachte die zou zijn overgestapt naar het Urker Berechja College, een vis- serijschool. Rik, kort geknipt haar, oorbel, schrok zich wezenloos toen hij hoorde wat Dirk was overko men en wie daarvoor als ver dachten zijn opgepakt, zegt hij. „Je verwacht zoiets niet op Urk, dit hoort gewoon niet." Ongeloof is er ook bij Tjerkje Bakker, die met haar dochter van 2,5 jaar aan het winkelen is. „We denken dat onze kinderen op Urk beschermd opgroeien, maar nu zie je dat dat vervaagt, zoiets als dat met Dirk gebeurt nu ook op Urk. Op jonge leef tijd zoiets doen, ik heb hier geen woorden voor." Bakker heeft te doen met de fa milie van Dirk die door een pe riode van ondraaglijk lijden moet gaan. Maar ze heeft ook oog voor de ouders van de drie tieners die nu vast zitten voor betrokkenheid bij de dood van Dirk. „Het is ook hun kind, de levens van deze mensen zijn ook kapot." Dirk Post. foto CPD Het was een rotweek op Urk, concludeert Sandra. „We zijn echt geschokt, zoiets verwacht je gewoon niet op Urk." Ze is de zoveelste die dat zegt. AMSTERDAM - Ruim zestig jaar na het einde van de Tweede Wereld oorlog is een 'nieuw' dagboek van een Joodse vrouw ontdekt. Bij Uit geverij Balans verschijnt deze week het boek Alles ging aan flar den, het oorlogsdagboek van Klaar- tje de Zwarte-Walvisch. Jet Bussemaker, staatssecretaris van van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, nam gisteren in De Hol- landsche Schouwburg in Amster dam het eerste exemplaar in ont vangst. Klaartje en Joseph de Zwarte 'woonden tijdens de oorlog in de Tweede Oosterparkstraat in Am sterdam. Op 22 maart 1943 werden zij en haar man door twee jodenja gers naar De Hollandsche Schouw burg gesleept, de verzamelplaats in Amsterdam voor deportaties van Joden. Via concentratiekamp Vught en doorgangskamp Wester- bork werd Klaartje naar het vernie tigingskamp Sobibor vervoerd, waar de nazi's haar vermoordden. Klaartje, destijds 32 jaar oud, hield een dagboek bij gedurende de laat ste verschrikkelijke maanden van haar leven, waarin ze de vervol ging van de Joden beschrijft. Het begint op de dag van haar arresta tie en eindigt op 4 juli 1943, vlak voordat ze naar Sobibor werd ge stuurd. Het foods Historisch Museum in Amsterdam kreeg het dagboek en kele jaren geleden in bezit. De ma kers van het NPS-program ma De Oorlog hebben het boek nu in de openbaarheid gebracht. Zij stuit ten vorig jaar op het anonieme ver slag van een Joodse naaister tij dens de voorbereidingen voor het maken van de televisieserie en gin gen op zoek naar de identiteit van de schrijfster. Klaartje de Zwarte-Walvisch foto Joods Historisch Museum/GPD URK - De gewelddadige dood van Dirk Post en het feit dat de mogelijke daders jonge jongens zijn, die eerder bevriend waren met het slachtoffer heeft tot een hausse aan berichtgeving en speculaties geleid. Niet al leen op de reactiepagina's van mediasites, maar ook op de diverse internetfora. Aan officiële zijde is echter besloten om vooralsnog niet in te gaan op vragen van pers en alleen korte communiqués te ver strekken. Enerzijds in belang van het onder zoek, maar vooral ook uit piëteit met de ge troffen gezinnen. Burgemeester Kroon - die de moord 'een voor de familie bijna niet te dragen verlies' noemde - wilde daarom ook niet op nieuwe ontwikkelingen reageren. Op verzoek van de familie verzpcht hij de pers terughoudend te zijn en zich afzijdig te houden van de rouwplechtigheden. „Ik kan dit ook begrijpen. Ze hebben zo ontstellend veel te verwerken gekregen in de achterlig gende dagen. Laat dit gezin met Rist." Op de diverse digitale condoleanceregisters van onder meer de gemeente Urk stromen vele reacties binnen, waarin de afschuw van de gewelddadige dood van de jongen wordt uitgesproken. Ook is een speciale hyvessite in leven geroepen: dirkrustinvrede.hyves.nl. Daarop wordt voor dinsdag een stille tocht aangekondigd die zou moeten beginnen bij de Frits Bode school in Urk. Ook zijn diverse evenementen geannuleerd en wordt voorafgaand aan alle sportwed strijden een minuut stilte in acht genomen. Dominee G. Oberink, die morgen in de rouwdienst voor de begrafenis van Dirk zal voorgaan, noemt het feit dat Urker jonge ren zijn aangehouden afschuwelijk. „Dit zijn hele zware en moeilijke tijden voor Urk." Omdat hij de ouders van het slachtof fer begeleidt, wilde hij niet verder ingaan op de zaak. De politiewoordvoerder liet za terdag weten mogelijk pas vandaag met een nadere verklaring te komen. „Op Urk wordt hoge. waarde gehecht aan de zondagsrust. Dat willen we respecteren", aldus de woord voerder. DEN HAAG - In Europa moet een verbod komen op de bouw van dolfinaria en de import van dolfij nen. Dat bepleit WSPA. Deze inter nationale dierenwelzi j nsorganisa- tie wil dat alle dolfinaria sluiten. Het aantal dolfijnen dat in gevan genschap 'wegkwijnt' neemt snel toe, stelt WSPA. In Europa zouden zestig dolfinaria zijn, waarvan 34 in de Unie. „Veel mensen weten dat stierengevechten en optredens van dansende beren gepaard gaan met dierenleed", zegt Francien Winsemius van de Nederlandse WSPA-tak. „Bij dolfijnenshows is dat veel minder duidelijk. Een dol fijn heeft altijd een glimlach, zelfs als die dood is." Het Dolfinarium in Harderwijk zegt al decennia geen dolfijnen meer uit het wild te halen. Volgens het park zijn de dieren gelukkig. Dat zou ook blij ken uit de voortplanting. SCHILDERSBEDRIJF ook voor het verwijderen van Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 ALBLASSERDAM Op de A15 bij" de afrit Alblasserdam zijn zaterdag aan het eind van de middag zes auto's op elkaar gebotst. Daardoor raakte een persoon zwaar gewond. In de auto's zaten dertien kinderen en tien volwassenen die terugkeerden van een kinderfeestje. Even later botsten een paar hon derd meter ervoor nog eens drie au to's op elkaar. In die voertuigen za ten drie mensen, van wie er twee nekklachten hadden. ASSEN Eenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de politie gehol pen een inbreker in de kraag te vat ten. Gealarmeerd door de inbraak melder zagen agenten hoe twee mannen uit de kantine van een voetbalvereniging in Assen vlucht ten. De politie kon één van hen grijpen. De ander verstopte zich bij een vijver. Daarop zetten de een den een keel op, zodat de man mak kelijk was te traceren. WIJK EN AALBURG Twee jongens die vrijdagavond ap pels tegen een ruit van een woning in Wijk en Aalburg gooiden, moes ten dit bekopen met een lijfstraf. De bewoner was zó boos dat hij de vandalen samen met een buurman in de kraag vatte en met een zweep afranselde. De jongens hielden daar geen letsel aan over. Nadat ouders verhaal kwamen halen, heeft de man spijt betuigd. AMSTERDAM Een grote brand heeft gisteroch tend twee loodsen op een bedrij venterrein in Amsterdam-Zuid in de as gelegd. In de gebouwen aan de Havenstraat lagen onder meer vuurwerk en een aantal gasflessen opgeslagen. Daardoor klonken er enkele flinke knallen. Er was spra ke van een enorme rookontwikke ling. De oorzaak van de brand was gisteren nog onbekend. Kontoorinrichting van hoek tot hoek LnJ GOES - YERSEKE 1 0113-57 29 07 info@piethoekman.nl www piethoekman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5