'Zoiets moois wil je toch P 141 zeeland Nieuwdorp grijpt naast prestigieuze dorpsprijs Geen helikopters meer op Midden-Zeeland Pauselijke onderscheiding voor parochiebestuurder Ad Schenk Volt Violin winnaar ronde 2ndlnfluenZ - V *iyZ%£- Vogelclub Zanglust huldigt jubilarissen maandag 23 november 2009 door Raymond de Frel OVEZANDE - Eigenlijk kon de zon dag voor Ad Schenk sowieso al niet stuk. Na een jaar vol activitei ten vierde 'zijn' parochie Onze Lie ve Vrouw Hemelvaart in Ovezan- de officieel dat het kerkgebouw 150 jaar bestaat. Het gaat om de kerk, stelde Schenk keer op keer. Maar gisteren ging het ook even om Schenk. Aan het einde van de viering reik te Vicaris Schoenmakers van het Bisdom Breda Schenk een pauselij ke onderscheiding uit. Hij mag zich voortaan ridder in de orde van de heilige paus Silvester noe- Ad Schenk was gisterochtend verguld met zijn pauselijke onderscheiding en tal van andere presentjes. foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel ELSENDORP - Nieuwdorp heeft za terdag in het Brabantse Elsendorp naast de Dorpsvernieuwingsprijs gegrepen. De Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen reikt de prijs eens in de twee jaar uit aan een dorp dat op een innovatieve en duurza me manier werkt aan versterking van de sociale samenhang. Naast Nieuwdorp deden Esbeek, Koot wijkerbroek, Meddo, Poppenwier, Spoordonk, Wijk aan Zee en Zui- dermeer een gooi naar de prijs. Wijk aan Zee werd door de jury als winnaar gekozen. „Eerlijk ge zegd zijn we blij dat we niet heb ben gewonnen", reageerde secreta ris Hans van Dam van de dorps raad in Nieuwdorp. „Bij winst was er zoveel op ons afgekomen, dat zou onze rol overstijgen. Eigenlijk ben je dan meer met de promotie van de provincie dan van je eigen dorp bezig." De winnaar mag naar Zuid-Tirol om daar mee te doen aan de Euro pese variant van de Dorpsvernieu wingsprijs. De jury loofde Nieuw dorp om het streven zoveel moge lijk initiatieven in het dorp aan el kaar te koppelen. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland is tot het einde van dit jaar gesloten voor commerciële helikopters. Alleen hulpverlenings diensten mogen nog met een heli kopter in Arnemuiden landen. Exploitant Zeeland Airport heeft dat besloten om boetes te voorko men. Per jaar mogen maximaal tweehonderd helikopters op Mid den-Zeeland landen en vertrek ken. Die vierhonderd vliegbewe gingen zijn bijna op. Volgens directeur Rob Gomers- bach zijn nog acht starts en landin gen mogelijk voordat die limiet is men. Dat is na de orde van Chris tus, orde van het Gulden Spoor en Gregorius-orde de hoogste pauselij ke onderscheiding. Deze wordt toe gekend aan katholieken en niet-ka- tholieken die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt in dio cesaan of regionaal verband. Schenk is vice-voorzitter van het parochiebestuur en voorzitter van de interparochiële vereniging De Bevelanden en Schouwen-Duive- land. Ook was hij vele jaren actief als voorzitter van het bestuur van de katholieke school. In het jubi leumjaar schreef Schenk samen met Piet Rijk het jubileumboek Een baken van het Roomse leven. Een groep van dertig jonge ren uit Heinkenszand voelt zich sinds een paar weken de koning te rijk op een afge legen bloemendijk. door Raymond de Frel robeer maar eens met de auto bij de nieuwe jonge renontmoetingsplaats (jop) in Heinkenszand te komen. Dat lukt je niet. Parkeren en ver volgens tien minuten over de Zuidzaksedijk lopen is de enige optie. De jop is simpelweg een on neembare vesting voor gemotori seerd verkeer. Met een beetje fan tasie zou je in de twee groene con tainers op een fort kunnen zien, van waaruit je een prachtig zicht hebt op enerzijds de polder en aan de andere kant de voorbijra- zeïide automobilisten op de Hein- kenszandseweg. Niemand die jou ziet, maar jij ziet alles. En nog veel belangrijker; op deze verlaten plaats op de dijk zijn de Heinkenszandse jongeren nie mand tot last. Hooguit elkaar, maar daarvoor waken ze als geen ander. Ze zijn veel te blij dat ze na lang wachten sinds drie weken eindelijk een eigen stekkie heb ben. Rotzooitrappers kunnen ze niet gebruiken, want zo'n contai nertje is natuurlijk ook zó weer weggehaald. Een beheerscommissie, waarvan vertegenwoordigers van de dorps raad, gemeente Borsele en de jon geren deel uitmaken, houdt in de gaten of de gemaakte afspraken worden nagekomen. „Deze jop heeft vijf sleutelhouders. Zij zijn verantwoordelijk voor het nale- Jop Heinkenszand In Heinkenszand verrezen de afge lopen jaren meerdere jongerenont moetingsplaatsen. Om uiteenlopen de redenen verdwenen ze ook weer net zo snel. Zo was er een jop in de noord-oost-hoek van de wijk Over de Dijk en hield een groep zich tot voor kort op in een container bij het gemeentehuis. Die is verwij derd in verband met overlast. De jongeren die elkaar nu in de containers op de Zuidzaksedijk tref fen, kwamen tot voor kort meestal samen achter de Rabobank in het dorp. bereikt. Die reserveert hij voor vluchten van bijvoorbeeld de poli tie en de traumahelikopter. Want ook voor die vluchten krijgt het vliegveld een boete als ze bovenop de toegestande vierhonderd vlieg bewegingen komen, stelt Gomers- bach. „Ik ben een paar dagen geleden nog gebeld door de Inspectie voor de Luchtvaart. Die had in de cij fers gezien dat de grens voor heli- koptervluchten bijna bereikt is. Ze hebben gewaarschuwd: 'Ga er niet overheen!'. In de luchtvaart zijn ze heel streng. Meer vluchten dan toe gestaan en je krijgt meteen een boete." www.pzc.nl VIDEO Kijk naar een video over de intocht van Sinterklaas in de Goese binnen stad op www.pzc.nl/bevelanden TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Plaats uw foto in het album op www.pzc.nl/foto ven van de regels", vertelt Dylan Verdonk (16). „We zijn vrij streng", vult Rick van der Does (17) aan. „Want doe je dat niet, dan halen ze onze jop zo weer weg. Dat is wel het laatste wat we willen, het is hier namelijk veel be ter toeven dan op onze vorige stek, achter de Rabobank. We wer ken daarom met een gele- en rode kaartensysteem. We hebben nu eindelijk zoiets moois, dat wil je toch niet meteen weer verzie ken?" De huisregels zijn simpel; geen alcohol, geen drugs en geen moedwillig ges loop. De politie controleerde de jongeren al eens, maar constateer de geen overtredingen. Rick: „Als we hier een paar maanden zitten, zullen we vast eens aan de ge meente Borsele vragen of we hier ook biertjes mogen drinken. Maar voorlopig nog maar even niet, we zien het eerst een paar maanden aan." Het nuttigen van alcoholi sche dranken brengt niet alleen een verhoogd risico op onverant woord gebruik van de jop met zich mee, het heeft ook een prak tisch probleem: op de hoek van de Zuidzaksedijk is geen wc. „Deze bloemdijk is een beschermd na tuurgebied. Een wc en een water kraan zouden alleen daarom al handig zijn", zegt Marc van der Guchte (16) met een knipoog. Of anders gezegd; dat de bloemetjes nu ook weieens wat anders te drin ken krijgen dan regenwater, is haast onvermijdelijk. Het is dus nog een beetje behel pen in de nieuwe jop, maar--dat weerhoudt de ruim dertig jonge ren er niet van elkaar dagelijks even op te zoeken. De meesten ko men uit Heinkenszand, een enke ling uit 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Abtskerke. Sla de deur van de container op een willekeurige middag of avond open en je treft er steevast een groep aan, die luiert op veelal gratis verkregen banken en zich warm houdt met behulp van een aggregaat. Ja, het kan op de dijk flink tochten, maar daar hoor je ook al niemand over klagen. De komende tijd wordt de jop verder ingericht met een bar. Posters moeten voor meer sfeer zorgen, want het is nu nog een wat kale bedoeling. „Alle jongeren hebben twintig eu ro ingelegd om dit aggregaat te ko pen", vertelt Marco Bek (16). „Het biedt niet alleen de mogelijkheid om een kachel aan te sluiten, maar ook om een dvd te kijken of mu ziek te luisteren. En dat kan zo hard als we willen, want er is hier dus echt niemand die ons hoort. Dat is het grote voordeel van een OVEZANDE De tweede voorronde van 2ndln- fluenZ in popcentrum De Klomp in Ovezande is gewonnen door poprockband Volt Violin. Het kwar tet steeg duidelijk uit boven het ge middelde niveau van doorgaans net opgestarte jonge popacts. Toch bestaat ook Volt Violin nog maar amper een jaar. De bandleden heb ben Zeeuwse wortels, maar wonen inmiddels allemaal buiten de pro vincie. Death-metalband Dehumi- nization sleepte de publieksprijs in de wacht. plek buiten de bebouwde kom. We moeten dan wel een eindje rij den, maar we kunnen hier wel doen en laten wat we willen. Na deel is dat je 's avonds over een donkere dijk moet rijden, maar ei genlijk gaat er bijna nooit iemand alleen naar huis. We rijden altijd samen." De jop is op weekdagen geo pend tot maximaal tien uur 's avonds, in het week- end tot middernacht. „We doen trouwens niet alleen dienst als jop, hoor!", zegt Marco. „Laatst kwa- j men hier een omaatje en een wat jongere vrouw in de stromende re gen voorbij fietsen. Die heb ik ui teraard even binnengelaten om te schuilen." RILLAND Vogelvereniging Zanglust uit Ril- land heeft Rien Schout (61) en C. Breur (80) zaterdag gehuldigd, om- j dat zij veertig jaar lid zijn van de vereniging. Schout zit al sinds 1972 in het bestuur. Hij was ringcom- missaris, waarnemend voorzitter en penningmeester en sinds 1998 is hij voorzitter. Breur heeft geen vogels, maar is toch al veertig jaar bij de vereniging betrokken. Schout en Breur kregen een onder scheiding van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50