421 gezondheid Rekken en strekken is voor dwazen en gekken maandag 23 november 2009 Rekken en strekken als warming-up is leuk voor tussen de oren, maar leidt niet tot minder blessures. Je gaat ook niet beter presteren, maar juist slechter. Toch worden rek- en strekoefeningen nog steeds als warming-up voorgeschreven. De nieuwe warming up Fase 1Het lichaam voorbereiden op inspanning door Moniek Hüsken Sportfysiotherapeut Maarten de Fockert, gooit de vraag maar eens in de groep die bij de gelegenheid be staat uit zo'n dertig atletiektrainers: waarom doen jullie voorafgaande aan een hardlooptraining rek- en strekoefeningen? „Om de doorbloeding te verbeteren en de spieren op lengte te brengen", zegt de een. „Om even lekker het lichaam te doorlopen en te kijken of alles het nog doet", zegt een ander. „Dus eigenlijk om blessures te voor komen en te kijken of alles het nog goed doet", concludeert De Fockert. „Ok. Maar veel meer dan dat laatste, stretching the mind, is het ook eigenlijk niet." In het Universitair Sportcentrum in Nijme gen is het een drukte van belang. Duizend atletiektrainers hebben zich verzameld voor de veertiende Looptrainersdag. Ze kunnen meedoen aan een scala van workshops om hun competenties als looptrainer te verbete ren. De fysiotherapeuten Tjitte Kamminga en Maarten de Fockert zijn uitgenodigd om hun visie te geven op de warming-up. Die is op zijn minst revolutionair te noemen. Rekken en strekken heeft volgens hen totaal geen zin. De Fockert en Kamminga willen met hun visie een nieuw geluid laten horen en lopers - maar eigenlijk alle sporters - in spireren de warming-up voortaan anders te doen. Tot op de dag van van daag laten hardlopers zich bij hun warming-up inspireren door oefenin gen uit het boek The Stre- ching Method van de Ame rikaan Bob Anderson. Het kwam 25 jaar geleden uit, heeft inmiddels zijn 30ste druk beleefd en is als niet ter discussie staan de waarheid aangeno men door sporters. Vol gens beide fysio's hebben de oefeningen echter niets te maken met een goede warming-up. „Stop met rekken", be toogt Kamminga. „Het is onzin." Uit wetenschappelijke li teratuur blijkt volgens hem dat de klassieke war ming-up absoluut geen bijdrage levert aan het verbeteren van prestaties en het voorkomen van blessures. Integendeel. Uit onderzoek is geble ken dat bij sprinters de snelheid na het doen van rek- en strekoefeningen af neemt en dat volleybal lers en hoogspringers minder hoog springen. „Topsporters weten dat", zegt Kamminga. „Zie jij ooit een hoogspringer rekken en strekken voordat hij springt? Nee, die staat rustig zijn beweging te oefenen." Rek- en strekoefeningen zijn ook niet func tioneel, omdat ze niet aansluiten bij de be wegingen die worden gemaakt in de ver schillende-takken van sport. Iemand die een duurloopje doet, maakt kleine bewegingen. Daarom hoefje in de warming-up geen gro te bewegingen te maken. Dat rekken en strekken voor langere spieren zorgt, is ook onzin, betoogt Kamminga. „Je spieren worden pas langer als je ze negen da gen aaneengesloten vastzet in een bepaalde positie. Er gebeurt helemaal niets als je af en toe rekt en strekt, al voelt het wel zo." Centraal in de warming-up die beide fysio therapeuten propageren, staat het voorberei den van het lichaam op de inspanning die moet worden geleverd. Uitgangspunt zijn de bewegingen die worden gemaakt. Een warming-up voor een volleyballer is dus an ders dan die voor een hardloper. Essentieel is de rol van de gewrichten. Als die maar soepel zijn, volgt de rest vanzelf „Gewrich ten zijn een soort kogels in een kom", zegt De Fockert. „Ze worden omgeven door kraakbeen en banden die soepel moeten worden. Hoe leniger de gewrichten, hoe be ter. Spieren passen zich hieraan aan. De sporter moet het gewricht echter wel eerst de informatie geven dat het zich aan moet passen. Dat doe je in de nieuwe war ming-up." Het is de derde keer dat De Fockert en Kamminga hun verhaal aan de trainers van de Atletiekunie laten ho ren. Die hebben er best oren naar en doen enthou siast mee tijdens de prakti sche workshop. Al blijkt de nieuw verworven kennis lastig te slijten in de prak tijk. „Als je het op de nieu we manier doet, is de hele groep lacherig", merkt een trainer op. „Ze willen nog net bij je trainen." „Het is blijkbaar een enorm veran deringsproces dat nodig is", concluderen beide fysiothe rapeuten. „Maar het wordt nu wel eens tijd." Tjitte Kamminga schreef in 2000 een boek met theoreti sche onderbouwingen en al le oefeningen: Hardlopen zon der blessures. Er wordt mo menteel gewerkt aan een nieuwe, herziene versie. 1 (teen) Rol je voet goed af over je grote teen. 2 (enkel) Beweeg je enkelgewricht: land op je hiel, laat je voet vieren, beweeg er met je gewicht overheen. 3 (heup) Na de oefening voor het enkelgewricht ga je eerst oefeningen doen voor je heup en niet voor je knie. Kniegewrichten functioneren pas goed als heupen en enkels goed zijn losgemaakt. 4 Maak deze beweging voor de strekking van de heup. 5 Doe dit voor een zijwaartse beweging in de heup- 6 Beweeg je bovenliggende lichaamsdeel over je onderliggende lichaamsdeel. Dit is belangrijk voor de coördinatie. (Doe maar alsof je een hoelahoep om hebt). 7 (knie) Ga nu door naar de oefening voorde knie. Maak een loopbeweging naar voren, zet je voet plat op de grond, buig door de knie en maak met het andere been een stap naar voren. De gewrichten en spieren zijn nu lenig genoeg om straks te presteren. Fase 2 Coördinatie Nu ga je de koppeling tussen spier en gewricht functioneel laten worden. - Wandel enkele minuten. - Wandel sneller (briskwalking). - Ga hardlopen. - Loop hard op snelheid. Fase 3 Nu begin je aan je training. 4 Cooling-down Bij de cooling-down werk je in omgekeerde volgorde het schema opnieuw af. bron: Tjitte Kanninga De nieuwe warming-up 'Oude' rekken, foto Michael Cones reageren? gezondheid@wegener.nl De nieuwe warming-up, die circa twintig minuten moet duren, heeft niet tot doel de spieren op lengte te brengen (lukt toch niet), maar het lichaam voor te bereiden op de inspanning die gele verd gaat worden. Voer de voor de sport benodigde beweging in een gewricht uit: Algemene richtlijnen Doe de warming-up op de ondergrond waarop je later ook sport. Na de warming-up direct doorgaan met sporten. Neem geen pauze, dan is het effect weg. Bedrijfje sport waarin wordt gepauzeerd, dan zul je de oefeningen na de rust eigenlijk opnieuw moeten doen. Doe alle oefeningen tien keer. Begin met oefeningen die de lenigheid vergroten van de gewrichten die nodig zijn. Spieren luiste ren naar informatie die ze van je gewrichten krijgen. Je gewricht luistert naar jou. Bij hardlopen zitten de gewrichten die van belang zijn in: grote teen, enkel, knie en heup.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 44