'Hoeveel ZMF hebben 21 zeeland Zeeuwen willen buitendijks fietsen PZC maandag Warm De kater treedt meestal na een feestje op. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), die 4 december haar 25ste verjaardag viert, heeft hem vooraf al te pakken. De krant 5 weken voor 15 euro! maandag 23 november 2009 door Wim Hofman Een van de leukste sinter klaasfeesten zag ik ooit in Willemstad op Curasao. Eerst kwam de koningin, die beleefd en wat afstandelijk ontvangen werd. Ze bezocht on der meer de juist opgeknapte wijk Otrabanda. Daarna kwam er een storm uit de richting van Ve nezuela. De lucht werd onheilspel lend donker en de scheepjesbrug moest weggedraaid worden. Daar na kwam de zon weer en die be gon te schijnen zoals hij op de An tillen hoort te schijnen. En toen kwam Sinterklaas. De stad hing opeens vol rode witte en blauwe ballonnen. Die waren eigenlijk aangeschaft voor het be zoek van de koningin, maar ze kwamen nu goed van pas om de aankomst van Sinterklaas van de nodige luister te voorzien. Hij leek daardoor, en dat is misschien wat treurig om te zeggen, heel wat populairder dan onze vorstin Beatrix die écht bestaat en pas sant toch ook vorstin van de Ne derlandse Antillen is. Nu zag men opeens overal vlag- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.n!/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl JUBILEUM gen en wimpels en slingers en bal lonnen en het gepavoiseerde schip van Sinterklaas voer plech tig en met veel poeha naar de ka de. Er was veel ritmische muziek van blazers en trommelaars en het krioelde van de Zwarte Pieten in kleurige pakjes. Iedereen was naar de plaats van aankomst van Sinterklaas gestroomd en de men sen droegen hun mooiste kleren en de jongens waren in hun beste pakjes en de meisjes hadden hun chicste jurkjes aan en hun haar was versierd met strikjes en kraal tjes. Het was moeilijk om een glimp van de sint op te vangen. Maar toen ik hem zag, kreeg ik medelijden: de man had een dik ke rode mantel aan over de rest van zijn kleren en hij droeg een mijter op het hoofd. Hij had veel witte haren en een dikke witte baard en zijn gezicht was rood, haast even rood als de mijter. Tjonge, wat had die arme man het warm. Maar het was goed dat de zon scheen: het maakte alles kleurig en extra feestelijk. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen De Staten van Zeeland hebben de subsi diekraan voor de overkoepelende mi lieu- en natuurorga nisatie flink dichtgedraaid. „Jammer", vindt directeur Rob de Ruiter van fosforproducent Therm- phos in Vlissingen-Oost. „We heb ben in Zeeland een sterke milieu beweging nodig. Dat houdt ons scherp. Die functie van de ZMF mag niet in het gedrang komen." De ZMF heeft Thermphos en kunstmestfabriek Yara in Sluiskil in 200J. uitgedaagd de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen. De Ruiter: „De ZMF trad daarin duidelijk als een katalysator op. Ze vertelden ons eigenlijk niets nieuws, maar ze wisten ons wel zo ver te krijgen dat we aan de slag gingen. Ze waren creatief, brach ten partijen bij elkaar en het resul taat is echte duurzaamheid." Thermphos maakt de ZMF soms anders mee. Als het gaat om uit stoot van cadmium bijvoorbeeld. „Dan zijn ze best lastig. Maar nooit alleen om lastig te zijn. Ze stellen zich professioneel op." Naar de mening van Peter de Koe- ij er van landbouworganisatie ZLTO heeft de ZMF sinds haar op richting een belangrijke rol ge speeld bij de bewustmaking van de Zeeuwse samenleving van de betekenis van milieu en natuur. „Ook in landbouwkringen." De Koeijer heeft ooit opgemerkt dat de ZMF zich als een 'Rupsje Nooit- genoeg' gedraagt. „Dat hou ik vol. Ik heb zo'n donkerbruin vermoe den dat de ZMF zelf geen beeld voor ogen heeft van hoe Zeeland er op het gebied van natuur, land schap en milieu uit moet zien. Dan is het lastig praten." Dat ver klaart volgens hem ook het verzet tegen ontpoldering als middel om de natuur in de Westerschelde te herstellen. „De ZMF is er niet in geslaagd brede ondersteuning te vinden voor haar bewering dat die natuur extra maatregelen vergt. Die analyse zouden ze zelf eens moeten maken. Nadat vorig jaar in mosselkringen de leus 'Stop de groene leugen' was bedacht, verschenen ook op boerenerven spoedig borden waar op deze wapenspreuk werd overge nomen. „Dat raakte blijkbaar een gevoelige snaar bij de landbouw. Boeren herinnerden zich ineens weer dat ze in het verleden door de natuur- en milieusector als no toire vervuilers zjn afgeschilderd." Voor de aangesloten organi saties vervult de ZMF een belangrijke rol als vraag baak en bliksemafleider. „Je kunt als regionale natuurbeschermings organisatie niet alles weten", zegt Henk Castelijn, naar eigen zeggen 'behoorlijk actief lid' van de na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. „Je verbaast je wel eens over een ontwikkeling in de regio. De ZMF verschaft dan snel uitsluit sel over de vraag of dat terecht is of niet. En het kan wel eens han dig zijn dat de ZMF een kwestie in de regio aankaart en niet de regio nale natuurbeschermingsorganisa tie. Niet omdat we bang zijn dat zelf te doen, maar in een gebied als Oost-Zeeuws-Vlaanderen kom je elkaar in allerlei hoedanigheden tegen en dan is het soms goed dat een relatieve buitenstaander iets aan de kaak stelt." Castelijn meent dat de aangesloten organisaties de'ZMF enigszins in de kou hebben laten staan in de mossel- en de ontpolderingsdiscus- sie. „We hadden zelf naar voren moeten komen. Zo was te voorko men geweest dat de ZMF geïso leerd raakte. Het wrange is dat de milieufederatie daar nu de reke ning van krijgt gepresenteerd." Secretaris Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur vindt dat er 25 jaar geleden alle aanleiding was mis standen op het gebied van natuur en milieu aan de kaak te stellen. „Maar we hebben inmiddels een fijnmazig stelsel van wettelijke re gelingen gekregen en de kennis bij overheden en bedrijven is toegeno men. Je kunt je daarom afvragen hoeveel ZMF we in deze tijd nog nodig hebben. Die vraag zou de ZMF zichzelf ook kunnen stellen: waartoe zijn wij nog op aarde?" Van Geesbergen meent dat de ZMF verstrikt is geraakt in haar ei gen dubbelrollen. „Ze treden op als waakhond, maar ook als ge sprekspartner. Als het overleg naar hun mening onvoldoende ople vert, gaan ze naar de Raad van Sta te. Logisch dat je dan als overheid het gevoel krijgt dat je verzet tegen jezelf aan het subsidiëren bent." Van pogingen om de ZMF mond dood te maken, is volgens Van Geesbergen geen sprake. „Als de samenleving behoefte aan haar ac tiviteiten heeft, is er altijd geld voor te vinden." Zeeuwse Milieu Federatie Bij de ZMF zijn 25 organisaties aan gesloten: van de natuurbescher mingsvereniging West-Zeeuws- Vlaanderen 't Duumpje tot de stich ting Duinbehoud Zeeland en van de windenergievereniging Zeeu- wind tot de afdeling Schouwen- Duiveland van de Vereniging tot be vordering van de Bijenteelt. 9 Ook particulieren kunnen lid zijn. Dat zijn er op dit moment 975. 9 In dienst zijn dertien medewerkers, van wie een aantal in deeltijd wer ken. In volletijdsbanen uitgedrukt bestaat het personeelsbestand van de ZMF uit acht personen. De Staten van Zeeland hebben in meerderheid (CDA, WD, SGP, SP en PvZ) uitgesproken dat de ZMF nog slechts een vaste subsidie ont vangt voor het onderhouden van coördinatie op het gebied van deel belangen en milieueducatie. Wel blijft de mogelijkheid bestaan dat de ZMF bijdragen van de provincie krijgt voor projecten. ZMF-directeur Tjeu van Mierlo wacht voorshands af welke invul ling aan de Statenmotie zal worden gegeven. Dat zijn organisatie door de bezuinigingen bij de provincie toch al had moeten inleveren, was wel duidelijk. Voor het verjaardagsfeestje van de ZMF zijn alle Statenleden uitgeno digd. Zijn die van CDA, VVD, SGP, SP en PvZ nog steeds welkom? Van Mierlo: „Natuurlijk. Zo kinderach tig zijn we niet." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (nam) èen vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (RA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, («k heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door René Schrier middelburg - Zeeuwen willen vooral over buitendijkse fietspa den fietsen en door natuurgebie den. Dat blijkt uit een inventarisa tie die het Zeeuwse CDA heeft ge houden. In onder meer deze krant heeft het CDA een oproep ge plaatst om suggesties te doen op het terrein van fietsen in Zeeland. Statenfractie-medewerker Roderik Bin heeft ze verzameld en geïnven tariseerd. Daaruit bleek dat er flink gebaald wordt van het feit dat een aantal buitendijkse werkwegen, waar goed over te fietsen is, verboden terrein is voor fietsers. Ook de be perkte toegang in natuurgebieden (Tureluur op Schouwen-Duive land) is Zeeuwse fietsers een doorn in het oog. Het CDA wil on derzoeken wat de feiten zijn als het gaat om verstoring van flora en fauna en fietsers. Ook werden suggesties gedaan voor meer oplaadpunten voor elec- trische fietsen en verbetering van bestaande fietsroutes. Bin geeft aan dat niet alleen recreatieve fiet sers zich hebben laten horen. Zo waren er ook opmerkingen dat er geen snelle fietsroutes zijn voor woon-werkverkeer tussen Walche ren en Zuid-Beveland. Het CDA wil in december met een actieplan Fiets komen, mede naar aanleiding van het fietsjaar 2010 in Zeeland. CDA'ers willen zich met het oog op de raadsverkiezingen ook meer op de fiets laten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2