Zelfbedacht SH "RMnS BE* TWÉÏI RMHffiifi Wereldreis vol emoties voor Ruiz 2ÓI AZ maakt zich zorgen om Romero Saaie remise tussen Feyenoord en Utrecht IHPI z win [fifliliii rus f'fii,;;"'! f i fa 11 m maandag 23 november 2009 Sergio Romero door Theo Brinkman kerkrade - Kort na de griepprik kreeg AZ zaterdagavond in Kerkra- de nieuw bloed toegediend. Het le verde de landskampioen een hoop gevende overwinning op. Toch zijn er ook de nodige zorgen. Het waren tegen Roda JC vooral de (relatief) nieuwe gezichten die AZ aan de 2-4-zege hielpen. Jere- main Lens, het grootste deel van vorig seizoen uitgeschakeld door een gebroken middenvoetsbeen tje, was de uitblinker met twee goals en enkele goede voorberei dende acties. Daarnaast hadden de twee Zweedse aankopen een groot aandeel in de overwinning. Ras mus Elm had de laatste weken al vaker aangetoond een aanwinst te zijn en maakte zaterdag twintig minuten voor tijd de belangrijke 2-2, zijn eerste doelpunt voor AZ. Zijn landgenoot Pontus Wern- bloom, die de eerste maanden meer aanloopproblemen had dan Elm, kwam na rust als invaller in het veld en beleefde met twee as sists zijn mooiste avond in dienst van AZ. De Zweden komen er dus aan en dat geldt eigenlijk voor meer 'nieu welingen'. Meer dan de sterkhou- ders van het kampioensjaar (Schaars, Martens, Mendes, Ja- liens, Dembele, El Hamdaoui) zijn het nu juist de andere gezichten die regelmatig het verschil maken. Ook Brett Holman, die vorig jaar door Louis van Gaal weinig werd gebruikt, is bezig aan een sterk sei zoen. Zorgen zijn er de laatste weken vooral om Sergio Romero. De Ar gentijnse keeper is bezig aan een matig seizoen en was daarom al eerder onderwerp van gesprek. Toch stond hij bij Ronald Koeman niet ter discussie, „omdat hij welis waar geen wedstrijden voor ons wint, maar ook geen echte blun ders maakt." Zaterdag echter ging Romero bij beide doelpunten van Roda JC geweldig in de fout. De tweede fout (waardoor Roda JC na rust op 2-1 kwam) noemde Koeman een gevolg van de eerste. „Sergio zat er in de rust als een dood vogeltje bij. Natuurlijk spreek je hem dan moed en ver trouwen in. Maar kennelijk zat er toch onzekerheid in zijn lijf" Toch liet Koeman gisteren al we ten dat hij morgen tegen Olympia- kos Piraeus weer zal kiezen voor Romero. Een moedige beslissing. Gaat de Argentijn in de fout, dan zal de kritiek op keeper en trainer fors zijn. Het woord is aan de 22-ja- rige nummer één van Argentinië. door Hans Leber rotterdam - Een 'bloedeloze' 0-0 heet dat dan. Feyenoord-FC Utrecht kon een enerverend duel om de vierde plaats worden, maar was een saaie uiteenzetting tussen twee ploegen die niet wilden ver liezen. Feyenoord-trainer Mario Been: „Er gaan veel wedstrijden ka pot op basis van tactiek of tech nisch onvermogen. Maar dit is wat wij nu kunnen, wat we nu in huis hebben." Been klaagde niet over de speelwij ze van FC Utrecht, dat tien man achter de bal hield. „Dan moet je ze met combinatiespel kapot spe len en dat konden wij vandaag niet. Voor het publiek was het geen fraaie wedstrijd, maar ik als trainer denk op zondagavond toch vooral of het verdiend is, of de uit slag terecht is. En dat is vandaag wel zo." Zonder Jon Dahl Tomas- son is Feyenoord niet de dwingen de ploeg van eerder deze competi tie. Met Sekou Cissé in de spits en Georginio Wijnaldum en Diego Bi- seswar op de flanken, is de ploeg te statisch. Been overwoog met Roy Makaay naast Cissé nog de winst te forceren. „Maar als je er dan een om de oren krijgt, ben je achteraf ook de gebeten hond." Dat zijn elftal in de eerste helft zelfs een matte indruk maakte, bleek voor de oud-speler vanaf de kant niet te corrigeren. „Utrecht zakte massaal terug. Dan moet jij het spel maken, de bal laten circu leren. Dat lukte niet. In dit tempo kon ik zelfs nog goed mee komen. Kijk, ik heb ze niet het veld inge stuurd met de opdracht 'ga lekker stilstaan en speel de bal eindeloos rond'. Soms gebeuren dingen om onverklaarbare redenen. In de rust hebben we het gelukkig een beetje recht kunnen zetten." Been miste gisteren Tomasson, An- dwele Slory, Jonathan de Guzman, Stefan Babovic en Dani Fernan dez. „Dat zijn stuk voor stuk spe lers die je elftal beter kunnen ma ken, zonder andere jongens te kort te doen. Vooral Tomasson heeft iets wat ons spel nodig heeft; be weging, gif" Leroy Fer beleefde ook een mindere dag en werd kort na rust zelfs gewisseld. „Het liep de eerste helft niet, maar het is heel moeilijk daar als ploeg dan iets aan te veranderen. Je geeft het tegen elkaar aan, het gaat niet, je kunt het niet zomaar omdraaien. Daar heb je dan toch de rust voor nodig. Het is geen antivoetbal van FC Utrecht. Dit is hun speelwijze bij ons. Veel ploegen zijn bang, hier in de Kuip." Voor de wedstrijd tegen ADO Den Haag dit weekeinde is Giovanni van Bronckhorst na een gele kaart geschorst. Been heeft behalve cen trale verdediger André Bahia of rechtsback Keivin Leerdam (die er al eerder speelde) geen mogelijkhe den. „Het wordt puzzelen. Maar dit is wat we hebben." PSV BLIJFT IN SPOOR FC TWENTE Nadat FC Twente een minimale zege had geboekt op Vitesse, bleef PSV ook zonder kleerscheuren. Feyenoorder Leroy Fer gaat onderuit in een duel met Jan Wuytens, verdedi ger van FC Utrecht. foto Marco de Swart/ANP door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Het is volgens Fred Rutten nog veel te vroeg om de re kenmachines er al bij te halen. Om het doelsaldo van PSV wenst hij zich nu nog niet al te zeer te be kommeren. „Het is te vroeg om zo te denken", vindt hij. Rutten is er vooral op gefixeerd om het aantal tegendoelpunten zo gering mogelijk te houden. „Want negen van de tien keer wordt de ploeg met de minste tegentreffers kampioen. Dat is een wet die in al le landen opgaat", zo betoogde Rutten gisteren na de overwin ning op Heracles (4-0). In die over tuiging past zijn uitspraak dat hij 'liever met 1-0 wint dan met 6-5', zoals de coach opmerkte. Een tekort aan gemaakte doelpun ten kan pas een probleem worden als ook de concurrenten van PSV nauwelijks goals incasseren. En dat is de feitelijke situatie in de eredivi sie op dit moment. PSV heeft tot dusverre elf keer moeten capitule ren, tegen FC TWente tien en Ajax twaalf Het doelsaldo van Ajax is met +33 echter veel beter dan dat van PSV (+26) en FC Twente (+18). In een seizoen als het huidige, waar de topdrie elkaar kwalitatief nauwe lijks ontloopt, zijn dus niet alleen de punten duur. Uiteindelijk kan elk doelpunt meewegen als de landstitel wordt toegekend. Met veel overtuiging verzuimde PSV gisteren om in de buurt te ko men van het doelsaldo van Ajax. De Eindhovenaren lieten tal van vlotlopende aanvallen zien, maar bij de rand van het strafschopge bied stond vermoedelijk een groot bord met daarop de tekst 'niet schieten'. Dribbels, combinaties en loopacties volgden elkaar vooral na de rust in hoog tempo op. Het rendement viel met vier treffers zwaar tegen, net als eerder tegen bijvoorbeeld Willem II (3-1) en ADO Den Haag (5-1) het geval was. lïa 3 - 113 B W :M 2 t r, h v? vs f Gelijk aan de vorige wedstrijd, bij ADO Den Haag, speelde PSV giste ren lange tijd tegen tien man. Na een onduidelijke rode kaart voor doelman Martin Pieckenhagen (wegens natrappen naar Ola Toivo- nen) kon Heracles zich niet lang meer verweren. „Bij elf tegen elf zouden we al pro blemen hebben met het snelle po sitiespel van PSV. Met tien man In een Uruguayaanse heksenketel verloor Bryan Ruiz afgelopen woens dag zijn droom om naar het WK in Zuid-Afrika te gaan. In de vertrouw de Grolsch Veste rechtte hij drie da gen later zijn rug en scoorde voor de zevende keer op rij voor FC Twente. door Fardau Wagenaar enschede - Bryan Ruiz kan zijn ogen bijna niet openhouden na de winst op Vitesse (1-0). Moe is een understatement, knikt hij. Hij heeft er een wereldreis op zitten. Van Uruguay naar Enschede. Toch deed hij het even daarvoor weer: FC Twente aan de zege helpen. Weer Ruiz, het Twentse feno meen in wording. „Ik ben op het veld al even in slaap gevallen volgens mij. Ik speel de slecht, had zware benen. Miste passes die ik normaal niet mis. Concentreer je, zei ik tegen me zelf. Het is mooi dat ik scoor, voor het team. Dit zijn belangrijke wed strijden. Een fenomeen? Nee, nee, ben je gek." Hij blaast het donkere halflange haar uit zijn gezicht. „Op dit moment kan ik maar aan een ding denken. Slapen. Ik ga de hele zondag slapen." Ondanks de zege, sluimert het ver driet om het gemiste WK voetbal. Een paar dagen voor Vitesse-thuis had de aanvaller nog uitzicht op een lange zomer in Zuid Afrika. Woensdagnacht speelde Ruiz met Costa Rica uit tegen Uruguay om het allerlaatste WK ticket. Het 'thuisland' deed er in Montevideo alles aan om de gasten te intimide ren. De ellende begon al bij het volkslied, dat een miniconcert van vijf minuten werd. „In de tweede helft werd het helemaal erg. Jour nalisten uit Uruguay gingen met onze reserves op de vuist De wed strijd heeft zeven minuten stil gele gen. Ze hebben ons bewust uit het ritme gehaald. Aan de andere kant: wij kregen in de slotfase een enorme kans. Op één seconde is het fout gegaan. Frustrerend." In Enschede staat hij in een heel andere wereld, ver weg aan de overkant van de oceaan is hij een succesnummer dat het weer heeft geflikt voor FC Twente. Ruiz vloog donderdag van Uruguay naar Ne derland, kwam vrijdagmorgen aan en stond 's middags alweer op het trainingsveld in Hengelo. „De nacht na de wedstrijd tegen Uru guay heb ik amper geslapen. De deur naar het WK is dicht. Helaas. Ik wil snel verder kijken." Naar het seizoen van FC Twente in zijn geval. Ruiz is dit seizoen uit gegroeid tot de belangrijkste spe ler. Hij maakte al tien goals, de af gelopen zeven duels verzaakte hij niet een keer. „Wie weet wat dit seizoen bij FC Twente ons brengt. De zege op Vitesse is een belangrij ke overwinning. In dit soort duels win of verlies je de titel." De titel... Het is een mooie droom voor een lange slaperige zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28