Kinderconcerten slaan aan cultuur 119 Anti-theater waar je ademloos naar kunt kijken De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? agenda Amerikaanse band Sleepy Sun in Middelburg BenZeker.n vergelijkt en helpt u op weg! maandag 23 november 2009 door Willem Nijssen A Over De laatste dagen der mens heid (afgelopen vrijdag in De Werf in Brugge) kan je van tevo ren al een hele pagina vol schrij ven. Het is, om te beginnen, het omvangrijk ste toneelstuk (770 pagina's) dat ooit ge schreven is, met de meeste rollen (700), de meeste dialecten en de meeste scènewisse lingen (500). Als het stuk integraal uitge voerd zou worden, zou dat minstens tien normale theateravonden in beslag nemen. En de kans dat je onderweg het spoor zou bijster raken, is levensgroot, want de tekst bestaat uit talloze grillig gemonteerde flar den van gesprekken, reclamefolders, spee ches en krantenartikelen. Art trouvé, wordt dat wel genoemd. Die montagetechniek is wel een beetje teke nend voor de tijd van ontstaan: 1922 Maar hij is minstens zo tekenend voor de verbijs tering en de verwarring die de schrijver er van, Karl Kraus, ervoer tijdens de Eerste We reldoorlog. Want dat is het onderwerp van De laatste dagen der mensheid. Vijf bedrijven lang, voor elk oorlogsjaar één. Vanuit een onbarmhartig perspectief: Kraus beschouw de die Eerste Wereldoorlog namelijk als een persoonlijke belediging van zijn intelligentie en zijn gevoel. Geen wonder dat De laatste dagen der mens heid altijd is beschouwd als onspeelbaar. Strikt genomen is het dat ook. Maar dat is buiten het eigenzinnige gezelschap 't Barre Land gerekend. Zes jaar geledeo heeft dat aan Erik Bindervoet en Robbert-Jan Henkes de opdracht gegeven dit stuk te vertalen. Het vuistdikke boek is nu te koop. Karl Kraus was oprichter van het polemische tijd schrift Die Fackel, een soort van eenmans- verzet tegen alle hypocrisie. Hij gebruikte een uiterst effectieve methode: hij liet zijn vijanden zo veel mogelijk zelf aan het woord. Hij citeerde woordelijk en dat blijkt de huichelarij uiteindelijk het meest ade quaat bloot te leggen. Datzelfde doet hij in De laatste dagen der mensheid. „Alles is echt gebeurd. De onwaarschijnlijkste gesprekken die hier worden gevoerd, zijn woord voor woord zo uitgesproken; de schrilste verzin sels zijn citaten." Eerst raffelen ze de vijfjaar oorlog (de vijf bedrijven dus) in een half uur af. Hoog tem po van spraak, 'changement' het tover woord om te doen geloven dat we alweer in een volgende scène zitten. Karrenvrachten ironie, ladingen sarcasme. 'Pas op' het sig naalwoord (dikwijls te laat) voor rondvlie gende champagnekurken en voor vurende gaskanonnen. Prelude op het chaotische slot. Dan een door onvoorspelbare, komi sche intermezzo's verstoord middendeel, een lange dialoog tussen een kniesoor en een optimist. Opnieuw a tempo furieux, vlij- mend, vol citaten, memorabel maar niet te onthouden. Een duel op woorden, zonder winnaar, vol leugenaar. Tot slot (er zijn dan na een pauze al lege stoelen in de zaal) een hilarisch wansmake lijke vertoning, een diner van drie hoge mili taire heren, gevolgd door een fusillade van citaten eindigend in de laatste woorden, van God zelf: „Ik heb dit niet gewild." Ge smoord in een spaghettibaard. Fysiek thea ter, als ik dat woord nog kan plakken op dit uitzinnige smijten met voedsel en kapot- slaan van glazen en flessen, zelfs op een hoofd! Anti-theater dus. Waar je deson danks ademloos naar kunt kijken. Omdat het anti een oorsprong heeft, al weet je niet wat er aan te doen. Dat kan boos maken. En dat kan je meevoelen... Deze week (hoera) weer eens een voorstelling uit mijn persoonlijke favorieten-lijstje: Happy Days, vrijdag in 't Beest in Goes. In dit absurdisti sche toneelstuk van Samuel Beckett lijkt het in de titel gesuggereerde geluk ver te zoe ken: we zien een vrouw tot aan haar middel (en later nog verder) ingegraven in een vuil nisbelt. En toch... er kleeft iets fascinerends aan die vrouw, en aan het hele gegeven. Meer agendanieuws op de website van deze krant. MIDDELBURG - De Amerikaanse band Sleepy Sun geeft vanavond een 'verrassingsoptreden' in Bar American aan het Plein 1940 in Middelburg. Dat begint om 19.30 uur. Afgelopen weekeinde speelde de groep als onderdeel van haar uitge breide Europese tournee in Den Haag op het Crossing Border Festi val. Op weg naar Frankrijk, waar Sleepy Sun de rest van de week op treedt, maakt zij - op initiatief van muziekzaak Spin - een tussenstop in Middelburg voor een intiem ca féconcert. Dat is bijzonder, omdat de band normaal gesproken alleen op grote podia speelt. Eerder dit jaar was zij nog te zien in Paradiso in Amsterdam. Sleepy Sun, dat afkomstig is uit San Fransisco, maakt psychedeli sche rock-'n-roll, met veel raakvlak ken met de muziek uit de jaren ze ventig. De sterke combinatie van meerstemmige zang, klassieke rock, psychedelische pop en oude blues bezorgde de groep vorig jaar al een plek in het voorprogramma van Fleet Foxes. Dit jaar verscheen het debuutalbum Embrace, dat po sitieve recensies oogstte. Komende maand komt de groep opnieuw naar Nederland, dan voor optredens in zowel Paradiso in Amsterdam als Vera in Gronin gen. Het Twitching Eye Trio brengt Trommelvuur. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De kinderconcerten van de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg zijn een schot in de roos. Vorig jaar, toen ze voor het eerst werden gehouden, waren ze al goedbezocht. Gistermiddag, bij het eerste concert van het nieuwe seizoen, was de allesbehalve kleine zaal (tegen de 400 plaatsen) zelfs tot en met de laatste stoel bezet. Het Twitching Eye Trio (Jasper Goedman, Marijn Korff de Gidts en Achim Heine) lieten in Trom melvuur de kinderen horen - en zien - dat in alles muziek zit. Deu ren, kasten, blikken, emmers en wat al niet meer werden gebruikt als percussie-instrument. De drie lieten de zaal zelfs op een com plex-ritmische manier klappen. De serie KinderKlassiek van de concertzaal - bestemd voor kinde ren vanaf zes jaar - omvat dit sei zoen nog drie concerten: Csó- kolom 8c Co (31 januari), Frank Groothof (7 februari) en I Musici Amsterdam (18 april). Volgend sei zoen wil de concertzaal een aantal topensembles met een kinderpro gramma naar Middelburg halen. FILMS GOES Merral, 2012: 18.30 en 21.30 uur; De Storm: 19.00 uur; Terug naar de Kust: 18.45 en 21.00 uur; The Twilight Saga, New Moon: 19.00 en 21.45 uur; Michael Jackson's This is It: 21.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Los Abrazos Rotos: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, De Storm: 20.00 uur; TERNEUZEN View, The Twilight Saga, New Moon: 20.30 uur; 2012: 20.15 uur; Michael Jackson's This is It: 20.45 uur; VLISSINGEN CineCity, 2012: 13.45, 16.00, 19.30 en 21.15 uur; A Christmas Carol: 13.45, 16.15 en 19.00 uur; Couples Retreat: 16.30, 19.15 en 22.00 uur; De Storm: 14.00, 16.15 en 19.15 uur; Love Hap pens: 14.00 uur; Michael Jackson's This is It: 17.00 en 19.30 uur; Orphan: 21.45 uur; Sinterklaas en de Verdwenen Pak jesboot: 13.45 uur; Terug naar de Kust: 13.45, 16.15,19.15 en 21.45 uur; The Twilight Saga, New Moon: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Up (nv): 14.00 uur; Sneak Preview: 22.00 uur. Scène uit De laatste dagen der mensheid van 't Barre Land. foto Fran van der Hoeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21