zeeland 117 Koopzondagen niet automatisch een feit Liesjesdag voor de meiden De sperballons kwamen brandend naar beneden zeeland in de vorige eeuw De Slag om de Schelde maandag 23 november.2009 In de serie oude boerenhuizen of schuren van verzamelaar Hans Linden- bergh weer een typisch vervlogen dorpstafereel. Dit nostalgische beeld is afkomstig van een eiland in het noordelijk deel van de provincie Zee land. Wie weet waar deze schuren staan of hebben gestaan en wie kan iets aardigs vertellen over de geschiedenis van de gebouwen of over de men sen die op de foto staan. Stuur uw oplossing naar Postbus 91, 4330 AB Middelburg, onder vermelding van Raadkaart of fax naar 0118-434019. Inzenden via e-mail kan ook naar het adres redactie@pzc.nl. Drie inzen ders van een goede oplossing krijgen een waardebon opgestuurd. De Bevelandse hoerendracht van de fa milie Bliek op de foto wekte wel wat verwarring, maar heel wat mensen wisten dat de afbeelding van vorige week de uitspanning Oranjezon bijVrouwen- polder was. Onder de inzenders nogal wat leden van de fa milie Bliek. Oranjezon was en is een populaire uitspanning op Walcheren uit 1726. Mevrouw Verhage-De Bruijn uit Vrouwenpolder vertelt in haar bijdrage over het fenomeen Liesjesdag, de dag waarop boerenmeiden en -knechten met paard en sjees een rondje Walcheren de den. Liesjesdag was op de eerste donderdag in mei en in Qktober. Ook wordt gerefereerd aan de band met de Oranjes, vandaar de naam, die de boerderij en het domein in eigendom zou den hebben gehad. Op de foto van links naar rechts Jan Bliek, diens vader Janus Bliek,de meid met Arnemuidse dracht, twee knech ten, mevrouw Bliek-Verschiere en haar doch ter Maria Bliek-Bakker. De waardebonnen gaan naar I. Franke uit Serooskerke, S. Bosselaar uit Aagtekerke en M. van de Giessen-Louwerse uit Vrouwen polder. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug. door Jan van Damme O ene Ribbens in Oostburg was eind 1944 nog maar een jaar of elf. Een leef tijd, zo heeft hij ervaren, dat je heel ontvankelijk bent voor span ning en sensatie. Daaraan was in die tijd geen gebrek. Het gezin Rib bens - twee ouders, acht kinderen - woonde in Terneuzen aan de Middensluis. Vlakbij de Ribbens- brug, die zo genoemd werd omdat zijn overgrootvader daar in 1861 een zeilmakerij was begonnen. Terneuzen was een oorlogshaven. Dat hebben ze geweten: er werden acht bruggen opgeblazen en drie sluizen vernield. Over de Midden- sluis werd een Bailey-hefbrug ge legd. Ribbens herinnert zich de fietstochten naar de boerderij van oom Henk in de Nieuwneuzenpol- der, om melk en eieren te halen. Het huis staat er nog steeds, de schuur is vervangen door een loods. Hij fietste dan in het donker terug. Bij de sluizen stond altijd een schildwacht paraat. In het kanaal tegenover het huis van de familie Ribbens lagen En gelse patrouillevaartuigen. Voor op het dek een luchtafweerkanon, twee mitrailleurs op de brug. Oe- ne mocht van zijn ouders niet meevaren. Maar hij maakte wel contact met de 'sailors'. Hij mocht aan boord in de ruimte voor de be manning, zette water op voor thee, zette de mokken klaar. Eén keer heeft hij aan boord gelogeerd, op een koude brits pal onder het dek. Twee bemanningsleden - Alf en Allen - sliepen bij hem thuis. Spectaculair waren de zilverge- kleurde 'sperballons', die boven de wachtende schepen op de Wester- schelde hingen. Ze dienden om aanvallen van Duitse vliegtuigen te verhinderen. „Als het onweerde sloeg de bliksem in die ballons. Je zag ze als brandende kerstbomen langzaam naar beneden komen. Een indrukwekkend gezicht." De verhalen over de Slag om de Schel de, die sinds begin september in deze krant verschijnen, worden in een specia le, geïllustreerde uitgave gebundeld. Dat boek ligt 12 december in de Zeeuwse boekhandels. Blijven in Huist en Sluis de winkels op zondag het hele jaar door open of niet? Dat ligt vooral aan de ge meenteraden. Die moeten straks vol aan de bak. Funshoppen is geen toeris me, benadrukte minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Za ken) vorige week donderdag nog eens in de Tweede Kamer. Dat ene zinnetje is voor Sluis en Hulst van groot belang. De Tweede Kamer en minister Van der Hoeven willen een einde maken aan het oneigenlijk gebruik van de zogenoemde toerismebepa- ling in de Winkeltijdenwet. Op ba sis van die bepaling hebben ge meenten recht op meer dan twaalf koopzondagen per jaar. 57 gemeen ten maken nu gebruik van die toe ristische bepaling, waaronder Sluis en Hulst. Steeds meer gemeenten maken misbruik van die mogelijk heid, aldus het kabinet. Onder druk van de Christenunie ligt er een wetsvoorstel om dat tegen te gaan. De Tweede Kamer - bleek donder dag - steunt dat voorstel. De hoofd regel van de nieuwe Winkeltijden wet is dat winkels maximaal twaalf zondagen open mogen zijn. door Jeffrey Kutterink Door twee bescheiden aanpassin gen aan de Winkeltijdenwet kun nen gemeenten nog steeds de win kels het hele jaar door op zondag open laten gaan. Maar dan moeten ze het besluit beter motiveren en een duidelijke belangenafweging maken. Inwoners en winkeliers die het daarmee niet eens zijn, kunnen in beroep bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Wat de nieuwe wet betekent voor Sluis en Hulst was lang onduide lijk. Want meer dan twaalf koop zondagen per jaar mogen straks al leen worden toegestaan als er spra ke is van een grote toestroom van toeristen die méér komen doen dan alleen shoppen. Ze moeten ook attracties bezoeken. In Sluis en Hulst is dat niet het ge val, concludeerde het Centraal Planbureau in september in een advies aan het kabinet. Het doek voor de koopzondag in Hulst en Sluis leek gevallen. Of toch niet? Alles draait om de uitleg van de toerismebepaling. Minister Van der Hoeven wil geen hele harde criteria in de wet opnemen. Het is volgens haar straks aan gemeente raden om te bepalen of er sprake is van 'substantieel en autonoom toerisme'. Dat het leuk of traditie is om op zondag te winkelen, is straks voor gemeenteraden geen criterium, maakte Van der Hoeven vorige week nog eens heel duide lijk. Waar kunnen gemeenteraden dan wel op letten? De wet biedt een aantal handvatten: de aantal len bezoekers van toeristische trek pleisters (architectuur, musea, na tuur, evenementen) bijvoorbeeld, of het aantal overnachtingen in ho tels, campings en vakantiehuizen. Ook Sluis en Hulst ontkomen er niet aan. De gemeenteraden zul len zeer zorgvuldig moeten formu leren waarom ze vinden dat de ge meenten recht hebben op meer dan twaalf koopzondagen. Het ar gument dat de koopzondag een traditie is, is onvoldoende. Ook moeten Sluis en Hulst nadrukke lijk stilstaan bij de belangen van (klein)bedrijven en werknemers die op zondag moeten werken. Doen ze dat niet, dan lopen ze een risico de koopzondag toch kwijt te raken. Want vecht een winkelier of inwoner het besluit van de raad aan, dan ligt het het lot van de koopzondag in de handen van de rechter. De koopzondag in Sluis en Hulst kan blijven voortbestaan, mits de gemeenteraden zorgvuldig formuleren waarom. Werk aan de winkel dus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19