land 115 uit bibliotheek onbeperkt downloaden Onwetendheid hoogste deugd van de Zeeuwen eer voor Cees Martens inzet voor het Zeeuws Wethouder Van Tatenhove keert na Eindtijd verkiezingen niet terug voor CDA 'De (semi)overheid mist door het ontbreken van concurrentie de prikkel om voorop te lopen op het gebied van iet' Christel de jong maandag 23 november 2009 'Een ajhaalloket bij de Zeeuwse Bibliotheek, want het is niet meer van deze tijd om beperkt open te zijn' christei de jong door Emile Calon Peter de Munck grijnst: Hij wijst naar vele stellin gen met cd's in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Dat wordt dus straks onbeperkt downloa den", grapt hij als hij hoort dat hij volgend jaar niet langer extra geld moet neertellen voor de huur van cd's. En zijn computer hoeft dan ook geen overuren te maken om films binnen te halen. Die kan hij vanaf januari ook zonder extra kos ten ophalen in de bibliotheek om thuis te bekijken en eventueel daar, met een kopieerprogramma, op zijn harde schijf te zetten zodat hij later nog vaker kan kijken. Wat de 23-jarige Middelburger be treft komt de bibliotheek tege moet aan zijn wensen. Grappend: „Alles voor de prijs van een." Die een dat klopt niet helemaal. De Munck moet volgend jaar mini maal 42 euro en 50 cent betalen om zijn iPod te kunnen vullen met muziek, films en luisterboe- ken uit de Zeeuwse bibliotheken. Voor dat geld heeft hij dan een vol waardig abonnement en mag hij onbeperkt lenen, verlengen en re serveren, waarbij hij maximaal vijf tien materialen uit de bibliotheek thuis mag hebben. Irene Wisse vindt dat onbeperkt lenen, verlengen en reserveren maar zozo. De Middelburgse geeft direct toe dat ze misschien wat vooringenomen is. De 69-jarige so- cialiste -'let op, geen sociaaldemo craat'- vindt dat een bibliotheek het leenbedrag zo laag mogelijk moet houden om mensen die wei nig hebben toch in de gelegenheid te stellen zich te verrijken met ken nis. Enigszins bitter las ze dan ook dat het basisbedrag met een tientje de Zeeuwse bibliotheken. Die mo gen nog gratis lenen. Haar dochter woont in Breda en daar moeten kinderen, als ze zestien zijn, al be talen als ze boeken lenen. Vanuit de grond van haar hart: „Dat is toch schandalig." Christel de Jong is blij dat ze vanaf volgend jaar via de pc heel wat za ken met de bibliotheek kan rege len: verlengen en reserveren. Haar man zit zelf in de ICT en het valt haar op dat (semi)overheidsinstel- lingen op het gebied van internet toch echt achterlopen bij het be drijfsleven. „Snap ik ook wel want de (semi)overheid mist de concur- Mijn computer hoeft straks geen overuren te maken om films binnen te halen. Peter de Munck stijgt. „Geen oud tientje, maar tien euro's. Da's meer dan twintig gul den." Ze heeft de voorwaarden goed gelezen, vertelde ze. „En ner gens zag ik dat minvermogenden korting kunnen krijgen." Ze vindt dat een schande en in strijd met de eigenlijke taak van een biblio theek. Ze is wel blij dat kinderen tot acht tien jaar nog worden ontzien door foto's Ruben Oreel Het is een verwijt van niet een van de minsten. Pau- lus van Middelburg (1464-1553) keerde na zijn studie in Leuven (theologie, wiskunde en natuurkunde) terug naar zijn ge boorteplaats om kanunnik te wor den in de Middelburgse abdij. Lang bleef hij niet want het intel lectueel klimaat in Zeeland vond hij zeer bedroevend. Volgens hem beschouwden de Zeeuwen onwetendheid als hoog ste deugd. In 1479 vertrok hij naar Italië om te gaan werken aan de universiteit van Padua om daarna bisschop te worden in Fossombro- ne. Tijdens zijn leven pleitte hij met niet aflatende ijver voor her ziening van de kalender. Het'kloe ke en prachtig versierde boek dat hij schreef om dat te bevorderen is rentieprikkel." Desondanks blijft ze het vreemd vinden dat zulke in stellingen niet beter volgen wat het bedrijfsleven doet. Als voorbeeld zegt ze dat ze al vele jaren via internet haar koffie be stelt, Dat geldt ook voor haar va kanties en een deel van haar kle- ding. Ze wijst ook naar een winkelketen als H&M waar klanten al jaren hun via internet bestelde kleding kunnen inleveren. „Maakt niet uit in welk filiaal. Dat kan in Gronin gen, in Maastricht of in Vlissin- gen." Wat dat betreft moet de biblio theek zich niet op de borst klop pen, aldus de Middelburgse. Maar ondanks die lichte kritiek is ze wel blij dat de bieb 'probeert mee te gaan met het moderne leven'. Ze beseft ook dat de bibliotheek dat wel moet doen omdat ze anders door jongeren helemaal gezien wordt als een 'oubollige instelling'. Dat de huur van muziek en dvd's nu bij het abonnementsgeld zit, vindt ze trouwens een teken aan de wand. Ze vraagt zich af of dat gedaan wordt om toch de uitleen op peil te houden omdat jongeren steeds minder lezen. De Jong heeft ook nog een idee voor de Zeeuwse Bibliotheek: „Een afhaalloket. Thuis via de pc boeken en muziek bestellen en tot 23.00 uur ze afkunnen halen." Ze vindt het namelijk niet meer van deze tijd dat de bibliotheek de zaterdag beperkt geopend is en de zondag en maandag gesloten. „Dat kan tegenwoordig toch niet meer." momenteel in de Zeeuwse Biblio theek te bewonderen. Het maakt onderdeel uit van de expositie van bijzondere schatten in de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek. Een ander bijzonder werk is een boek uit 1493, het oudste leesboek in de collectie en geschreven in de noordwest-Nederlandse volkstaal. In een volgende vitrine valt direct een boek op met prachtige tekenin gen van twee kolibries. Het is een boek uit 1772-1781 en maakt deel uit van een serie van negen delen in vijf folio-banden: Verzameling van uitlandsche en zelfzaame voge len, benevens eenige vreemde dieren en plantgewassen. Ook zeer recente uitgaven, in een zeer beperkte oplage van bijvoor beeld 35 exemplaren, zijn in de vi trines te bewonderen. Alle uitleenbare bibliotheekmaterialen kunnen vanaf 2010 gratis via de pc worden aangevraagd en in elke bibliotheek bezorgd en ingeleverd. De 68-jarige Middelburger werd in de Zeeuwse Bibliotheek benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nas sau wegens zijn jarenlange inzet voor de Zeeuwse Dialect Vereni ging. Sinds 1994 is hij voorzitter van die organisatie. Schouwenaar vertelde dat Martens ervoor ge zorgd heeft dat die vereniging aller lei nieuwe initiatieven heeft: onder nomen. Als voorbeeld noemde hij het opzetten van 'Zing Zeeuws', om op die manier ook het zingen in het dialect te bevorderen. De Zeeuwse Dialect Vereniging is met z'n achthonderd leden een van de grootste in Zeeland, aldus Schouwenaar. door Maurits Sep Murre vertelde zaterdag ook dat Martens de afgelopen jaren veel ge daan heeft om ervoor te zorgen dat Zeeuwen nog steeds bewust Zeeuws spreken. Onder andere door zijn vele publicaties en spreekbeurten, aldus de inwoner van Middelburg. Martens, gekleed in dracht uit zijn geboortedorp 's-Heerenhoek, toon de zich zeer blij met zijn benoe ming tot lid in de Orde van Oran- je-Nassau. Schouwenaar had ech ter wel wat moeite met het opspel den van de bijbehorende onder scheiding. Volgens hem is de 's-Heerenhoekse stof toch veel stugger dan andere kledingstoffen. GAPINGE - Na twintig jaar gemeen tepolitiek vindt Wim van Tatenho ve het welletjes. Na de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar stopt de CDA-wethou- der definitief met de politiek. „Ik stop helemaal. Ik ga ook niet op de lijst staan als lijstduwer. Want stel dat ik veel voorkeurstem men zou krijgen en rechtstreeks gekozen zou worden. Dan zou ik die mensen teleur moeten stellen en dat wil ik niet." Want zijn afscheid is onomkeer baar, benadrukt Van Tatenhove. „Ik heb de zaken eens op een rij ge zet voor mezelf. Gezien mijn leef tijd, ik ben 63, zou ik nog vier jaar door kunnen. Maar ik moet ook re kening houden met mijn gezond heid. Die hapert. Ik ben in het zie kenhuis beland. Dan ga je relative ren en daarom stop ik helemaal." Van Tatenhove ging als inwoner van Gapinge in 1990 in de gemeen tepolitiek als raadslid in de toen malige gemeente Veere. Van 1991 tot 1995 was hij ook lid van Provin ciale Staten. Bij de vorming van de nieuwe gemeente Veere in 1997 werd hij fractievoorzitter en sinds 2002 is hij wethouder. Hij blikt tevreden terug op zijn werk. „Vooral dat ik met mijn col lega's enkele haperende processen op gang heb kunnen brengen, zo als een grondbedrijf, kleinschalig kamperen en het trage maar be langrijke proces voor de bouw van woonzorgcomplexen." MIDDELBURG - In de Ontmoetings- kerk in Middelburg geeft Dirk van Genderen morgen, dinsdag 24 no vember, een lezing over de eind tijd. Hij begint om 9.15 uur. Een half uur eerder gaan de deuren van de kerk open. Er is een creche voor kleine kinderen. Bij beschikking van de Rechtbank Middelburg, Sector Kanton, Locatie Middelburg d.d. 22 oktober 2009 is onder curatele ex artikel 1:378 van het Burgerlijk Wetboek gesteld de heer Meivin VAN SORGE, geboren te Vlissingen op 13 mei 1988, wonende aan de Roozenburglaan 72 te (4337 JJ) Middelburg en is tot curator benoemd de heer J.L. Schonis (Budgetbegeleiding Zeeland), wonende aan de Breeweg 35 te (4335 AN) Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17