81 buitenland België raakt L eter me maar niet kwijt Hongkong kan Neo-nazi's en links strijden in Moskou Britse advocaat aan Karadzic toegewezen VERTREK VAN ROMPUY Kans op premierschap Benoeming na 'ja' van premier Balkenende 4WJ1M.VJUI Aanmelden kan op www.hz.nl tot 25 november! Hogeschooljj^Zedand Protest op Westoever zaterdag 21 november 2009 door onze correspondent Pascaie Thewissen Meer dan 3600 leden heeft de Facebook- groep Nie Wieder Yves al en dat aantal groeit gestaag. Toch is de kans groot dat Yves Leterme - de man die vorig jaar december na anderhalfjaar po litieke crisis moest opstappen als premier van België - het land op nieuw zal leiden. Er is geen politicus in België die zulke heftige emoties oproept als Leterme. De 49-jarige christen democraat uit leper heeft een on waarschijnlijk parcours achter de rug. Bij de Belgische verkiezingen van juni 2007 behaalde hij acht honderdduizend voorkeurstem men, een record. Als formateur slaagde hij er echter niet in een re- DEN HAAG - De benoeming van de Belg Herman Van Rompuy tot eer ste president van Europa was vol gens premier Balkenende een feit nadat hij tegenover zijn collega-re geringsleiders had gezegd dat hij hoopte op een snel besluit en dat hij Van Rompuy volledig steunde. De premier zei grappend dat er zich een 'soort bevrijding' van de zaal meester had gemaakt toen hij had gezegd: laten we opschieten. Balkenende vreesde een avond vol 'eindeloos gedoe', wellicht tot het ontbijt de volgende ochtend aan toe. Dat zou volgens de premier niet in het belang van de eenheid van Europa zijn geweest. gering te vormen. Tot twee keer toe diende hij zijn ontslag in. Pas nadat liberaal Guy Verhofstadt een kortstondige comeback had ge maakt en als interim-premier het pad had geëffend, kon Leterme in maart 2008 het land leiden. Vier maanden later struikelde hij opnieuw over de tegenstellingen tussen Vlamingen en Walen. Er werd zelfs gevreesd voor het uit eenvallen van het land. Maar de koning weigerde het ontslag van Leterme. Later viel het doek als nog om manipulatie van de rechts gang over de verkoop van Fortis- bank aan het Franse BNP-Paribas. Nu is hij toch weer de gedoodverf de kandidaat om Van Rompuy op te volgen. Leterme is door een par lementaire enquêtecommissie vrij gepleit en hij broedt op wraak. Leterme stapelde als premier blun der op blunder. Hij beweerde dat Franstaligen intellectueel niet in staat waren om Nederlands te le ren en hief op de Belgische natio nale feestdag het Franse volkslied aan in plaats van de Belgische Bra- ban^onne. Diezelfde Leterme moet nu moge lijk (opnieuw) proberen om een oplossing te vinden voor gevoelige taalkwesties zoals de splitsing van de tweetalige kieskring Brussel- Halle-Vilvoorde ('BHV'). Liefst vóór het EU-voorzitterschap van België, in de tweede helft van vol gend jaar, als alle ogen op het land gericht zullen zijn. Algemeen wordt verwacht dat Van Rompuy nog enkele weken aan blijft om de krijtlijnen te zetten voor een politiek akkoord over 'BHV'. Pas daarna zou Leterme het roer kunnen overnemen. Ten zij hij weigert. MOSKOU - Roman (23) werkt over dag op de entertainmentredactie van een grote Russische nieuws organisatie. In de avonduren be heert hij de website 'antifa.ru', een van de belangrijkste platforms voor antifascisten, anarchisten en andere linkse jongeren. „Het begon voor mij twee jaar gele den toen nazi's bij een punkcon cert in Sint-Petersburg een spijker- bom plaatsten. De bom ging niet af, maar ik begreep dat het me nens was." Roman schrijft nieuws berichten op de site en houdt de handel en wandel van extreem rechtse jongerenorganisaties in de gaten. „Een aantal jaren geleden werd een van onze kameraden ver moord. De daders hebben een tijd je in de bak gezeten, maar zijn weer op vrije voeten." De afgelopen maandag vermoord de Ivan Choetorskoj stond bekend als 'de bottenkraker'. Hij zorgde voor de veiligheid bij bijeenkom sten en organiseerde ondergrond se bokswedstrijden. Extreemrecht se bewegingen hadden het al lan ger op de linkse activist voorzien. In 2005 werd hij op straat bewerkt met scheermesjes. De aanval werd door skinheads als 'instructiemate riaal' op internet gezet. Begin dit jaar werd Choetorskoj door gemas kerde mannen met honkbalknup pels in elkaar geslagen. Afgelopen maandag werd hij voor de deur van zijn huis twee keer door het hoofd geschoten. De volgende dag verzamelden zo'n vierhonderd an tifascisten zich in het centrum van Moskou. Ze brachten geld bijeen voor de familie van Choetorskoj en trokken naar het hoofdkwartier van 'Jong Rusland', een jeugdorga nisatie die goede banden heeft met het Kremlin. Volgens de anti fascisten is 'Jong Rusland' de dek mantel voor een militante organi satie neonazi's die achter de moord op Choetorskoj zat. MAASARAH - Israëlische militairen houden Palestijnse demonstranten en buitenlandse activisten tegen bij een protest tegen de bouw van een schei dingsmuur bij het stadje Maasarah, nabij Bethlehem op de Westelijke Jor- door onze correspondent Remko Tanis HONGKONG - De Chinese stadstaat Hongkong wordt overspoeld door hoogzwangere vrouwen van het Chinese vasteland. Zij willen er be vallen, zodat hun kind een blauw Hongkong-paspoort krijgt in plaats Van een rood Chinees docu ment. De autoriteiten in Hongkong, een zichzelf besturende regio van Chi na met eigen wetten, maken zich zorgen over de wissel die de Chine zen trekken op de lokale zieken huizen. Daar geldt nu voortaan 'ei gen baby's eerst'. Tot het eind van dit jaar mogen ze vrouwen die niet uit Hongkong komen niet op nemen. Volgend jaar moeten vrou wen van buiten Hongkong 3400 euro betalen om een kraambed te reserveren in een openbaar zieken- DEN HAAG - Het loegoslavië-tribu- naal heeft een Britse advocaat toe gewezen aan Radovan Karadzic. Richard Harvey moet de voormali ge Bosnisch-Servische leider verte genwoordigen als deze zijn proces blijft boycotten. De eerstvolgende zitting staat ge pland voor 1 maart. Harvey heeft eerder verdachten van oorlogsmisdaden uit Kosovo voor het tribunaal in Den Haag verdedigd. Een van de juridisch adviseurs van Karadzic zei dat deze niet met Har vey zal samenwerken. Karadzic komt volgende week met een for mele reactie op Harvey's benoe ming, zei adviseur Marko Slado- jevic gisteren. Volgens Sladojevic heeft Karadzic voor diens benoeming met Har vey gesproken en heeft deze ge zegd dat hij waarschijnlijk op 1 maart niet klaar is met zijn voorbe reidingen, omdat hij 'absoluut geen enkele kennis heeft' van de zaak. Karadzic vindt dat hij een lijst had moeten krijgen van alle advocaten die door het tribunaal zijn geaccre diteerd zodat hijzelf een keuze had kunnen maken. „Dit schaadt zijn rechten op een eerlijk proces", voegde Sladojevic daar nog aan toe. Karadzic is bij het begin van zijn proces niet komen opdagen omdat hij vindt dat hij te weinig tijd heeft gekregen om zijn verdedi ging voor te bereiden. Karadzic zijn elf aanklachten we gens genocide en oorlogsmisda den ten laste gelegd. Hij zou als po litiek leider van de Bosnische Ser viërs het brein zijn geweest achter wreedheden die werden gepleegd tijdens de oorlog van 1992^995, waarin naar schatting honderddui zend mensen de dood vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8