'Gooi markt jeugdhulpverlening open' 1 ÊlVGZ zeeland 129 Echtpaar ontkent fraude kinderbij'slag WACHTLIJSTEN A House 4 You in Axel heeft in anderhalfjaar tijd al 120 mensen geholpen Hulst past tarieven reclametaks aan na kritiek van middenstanders DE BESTE ZORGVERZEKERING DIE JE KUNT WENSEN Zorgverzekeraar Alle aandacht zaterdag 21 november 2009 door Frank van Cooten A House 4 You, het coach- centrum voor Jeugd en Gezin in Axel, draait nu anderhalf jaar in het voormalige pand van de woning bouwvereniging aan de Zuivel- straat. In anderhalfjaar tijd heeft het centrum rond de 120 mensen in de leeftijd van 4 tot 80 gehol pen. Het zijn vooral mensen die de lange wachtlijsten bij de regulie re jeugdzorg, een langdurige thera pie of gebrekkig afgestemde zorg beu zijn, zegt Lilian Bakels, direc teur van A House 4 You. Ze is daarom, in navolging van de thuiszorg, een groot voorstander van het opengooien van de markt binnen jeugdzorg. „Dan kunnen mensen, die net zoals in de thuis zorg dan een budget krijgen, zelf op zoek gaan naar de zorg waar ze zich prettig en ok bij voelen", zegt Bakels. „Jammer is dat particuliere instanties als de onze momenteel niet of nauwelijks worden betrok ken bij de reguliere hulpverlening en ook niet bij de beleidsvorming van de gemeente. Dat is een gemis te kans. Angstvallig worden instan ties als de onze op afstand gehou den en niet als volwaardig partner beschouwd. Gaat het om het be houden van eigen eilandjes en fi nanciële budgetten of gaat het om de hulpvraag van jongeren en hun Directeur Lilian Bakels van A House 4 You in Axel: „Duidelijk is dat cliënten overstappen naar particuliere instellin gen vanwege lange wachtlijsten of gebrekkig afgestemde zorg." foto Peter Nicolai gezinnen?" Lilian Bakels begon an derhalfjaar geleden met A House 4 You omdat ze zich ergerde aan de warboel binnen de reguliere jeugdzorg. Diverse instanties bin nen de jeugdzorg werkten langs el kaar heen, waardoor wachtlijsten alleen maar langer worden. Maar nog steeds staat iemand volgens Bakels zes tot negen maanden op de wachtlijst. „Het kind is in die negen maanden wellicht al drie keer over de kop gegaan. Dan komt hulp veel te laat. Iemand die bij ons komt, wordt direct gehol pen. De behandelduur is drie maanden. Wij zijn volledig gecerti ficeerd." De cliënten van A House 4 You kunnen slechts de helft van de kos ten declareren bij de zorgverzeke raars. De andere helft moeten ze zelf betalen. Toch weerhoudt dat mensen volgens Bakels er niet van hulp te zoeken bij A House 4 You. „Als je kind in de problemen zit, wil je als ouder dat hij of zij mor gen al geholpen wordt." Lilian Bakels constateert wel dat huisartsen en scholen steeds vaker doorverwijzen naar A House 4 You. „Ook zorgverzekaars, beroeps verenigingen en sponsoren zoals Woongoed Zeeuws-Vlaanderen ge loven hierin." Bakels heeft al nage dacht over de praktijk als mensen in navolging van de thuiszorg zelf een budget krijgen voor hulpverle ning. „Dat zou je bijvoorbeeld kun nen doen met een specifiek voor jeugdzorg bedoelde strippenkaart om te voorkomen dat mensen het budget voor andere doeleinden ge-, bruiken. Twee weken geleden had den we zeventien aanvragen in een week, geef mensen die keuze vrijheid. De overheid hoeft mij echt geen subsidie te geven. Als de markt van de jeugdhulpverlening maar wordt opengegooid." door Harold de Puysseleijr hulst - Na kritiek uit de midden stand heeft de gemeente Hulst be sloten tot grotere tariefsdifferentia tie voor de reclamebelasting. In plaats van drie tarieven heft de gemeente de belasting met ingang van volgend jaar in vijf tariefgroe pen. Dit jaar betaalden onderne mers in Hulst voor de eerste keer belasting voor reclame-uitingen aan hun gevels. Winkels met min der dan een kwart vierkante meter reclame betaalden niets. Wie tot vier vierkante meter reclame voer de, betaalde 572 euro, onderne mers met meer dan vier vierkante meter reclame moesten duizend euro betalen. Volgend jaar kost tot twee vierkan te meter reclame 350 euro. Het ta rief voor gevelreclames met een omvang tussen de twee en vier vierkante meter bedraagt 572 .euro. Ondernemers met vier tot acht vierkante meter reclame krijgen een aanslag van duizend euro en boven de acht vierkante meter moet 1600 euro worden betaald. De reclamebelasting wordt ge bruikt voor de promotie van Hulst. De gemeenteraad moet de nieuwe tarieven nog goedkeuren. den haag - Een echtpaar uit Sluis kil heeft gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof om vrij spraak gevraagd van kinderbijslag fraude. De Middelburgse rechtbank achtte vrouw (43) en man (46) schuldig aan het opzettelijk verkeerd invul len van aanvraagformulieren voor de kinderbijslag. Zo zou verzwe gen zijn dat vier kinderen uit huis waren geplaatst door Jeugdzorg. De man heeft al langer problemen met leugdzorg. In 2005 overleed een van zijn kinderen, waarna jus titie een onderzoek instelde. Uit eindelijk plaatste leugdzorg drie kinderen uit huis omdat de ouders niet goed voor hen zouden kun nen zorgen. Een baby zou later door Jeugdzorg uit het ziekenhuis zijn meegenomen. Eind mei werd de man - ook in hoger beroep - veroordeeld tot drie maanden cel voor het schoppen en slaan van een Jeugdzorgmedewerker tweeën- halfjaar geleden. Gisteren voerde advocaat mr. A. Sol namens het stel aan dat het in vullen niet opzettelijk of zelfs hele maal niet verkeerd was gedaan. De hofaanklager was het daar niet mee eens, maar eiste geen straf'ge zien alle emotionele en financiële stormen' die het echtpaar de afge lopen jaren moest doorstaan. Hij vroeg het hof om het te laten bij een schuldigverklaring zonder strafoplegging. Uitspraak 4 december

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89