voor wandelaars ontsloten zeeland 127 iLOTENI N Doedagen groot succes op Reynaertcollege Wandelnetwerk van minstens 150 kilometer in zomer klaar Juffen en meesters Waterlandkerkje hebben erg saaie personeelskamer Peter Ploegaert is kopman CDA Sluis Michiel Groeneveld lijsttrekker VVD Nog onduidelijkheid over Dolle Woensdag Jongen (18) met 137 km/u over polderweg Aanhoudingen voor beledigen van politie zaterdag 21 november 2009 MSSttnMEE 'Veel oude, vaak verdwenen kerkepaadjes zitten CTtUSSCTl Hans Schreurs, wijkraad Hulst-Zuid 'Zo slecht was dat nog niet, dat mensen vroeger veel moesten lopen Adhémar van Waes, wethouder Terneuzen www.hetslotenhuis.nl Nieuwstraat 3J, Groede 0117 -37 25 84 door Harmen van der Werf In de Clingse bossen is het vrijdagmorgen onwaarschijn lijk mooi. De zon schijnt. De herfst kleurt de bomen in al le mogelijke kleurschakerin gen. Van licht groen, diepbruin tot knalgeel. Het autoverkeer op de doorgaande weg van Hulst rich ting België is niet te horen. Enkele hardlopers rennen voorbij. Ook fietsers - 'tring, tring' - zoeken de rust op. „lammer dat veel Zeeu wen, zeker van boven de'Wester- schelde, dit gebied niet kennen", vindt Foort Minnaard van Land schapsbeheer Zeeland. Als het even meezit, gaat dat veran deren. De Clingse bossen worden voor wandelaars veel beter ontslo ten. En dat geldt eigenlijk voor de hele grensstreek vanaf Westdorpe tot Emmadorp, bij het Verdronken Land van Saeftinghe. Langs de Bel gische grens komt een fijnmazig wandelnetwerk, met dank aan de provincie, de gemeenten Hulst en Terneuzen, maar vooral dankzij de inzet van een grote groep vrijwilli gers uit alle dorpen op de route. Zij zijn de deskundigen bij uitstek. Zij kennen de omgeving als hun broekzak en zij weten de aardigste plekjes te vinden. „Veel oude, vaak verdwenen kerke paadjes zitten ertussen", weet één van de vrijwilligers, Hans Schreurs van de wijkraad Hulst-Zuid. „Vroe ger liepen mensen veel meer dan nu. Ze moesten wel. Ze kozen dé kortste weg, dwars door bossen en landerijen. Grondeigenaren maak ten er meestal geen probleem van. Het hoorde er gewoon bij, in vroe gere tijden." Het verleden laat zich niet her halen, maar iets ervan komt dankzij de aanleg van het nieuwe zelfs nog. Ze deden heel veel te voet." Terloops wijst hij op zijn buik. „Zo slecht was dat nog niet. Als ik volgend jaar wethouder af ben in Terneuzen, ga ik ook wat meer wandelen." Ruud van der Berg doet dat al re gelmatig. Hij woont dan ook aan de rand van de Clingse bossen en is één van de vrijwilligers die heeft geholpen bij de ontwikkeling van het nieuwe wandelnetwerk. „Wan delen is mijn hobby. En ik help al de rood-witte tekens voor de lange afstands wandelpaden te onder houden", wijst Van der Berg op zo'n teken op een boom in de 'Jammer dat veel Zeeuwen dit bosgebièd niet kennen' Foort Minnaard, Landschapsbeheer Zeeland wandelnetwerk wel terug. In de Clingse bossen is er vrijdagoch tend de eerste aanzet toe gegeven, door Fons Dobbelaer, wethouder van Hulst, en zijn Terneuzense col lega Adhémar van Waes. „Vroeger was lopen noodzaak", roept Van Waes in herinnering. „Je moest wel met de benenwagen, want hoe moest je anders ergens ko men? Van mijn ouders weet ik dat iet minder dan 150 en mo gelijk zelfs 180 kilometer lang wordt het wandelnet werk langs de Belgische grens, van Westdorpe tot bij Emmadorp. Het had nog veel langer kunnen zijn. Vrijwilligers kwamen met 300 ki lometer pad aanzetten. Dat was echter te dol. „Financieel was dat niet te doen", vertelt Paul de Schepper, ambte naar toerisme in Hulst en één van de kartrekkers van het project. „Er is streng geselecteerd. We hebben vooral gekozen voor onverharde paden en voor paden met weinig verkeer." 180 kilometer is overge bleven. De vraag is of dat allemaal gerealiseerd wordt. Er is nog niet met alle grondeigenaren overeen stemming bereikt. De Schepper is blij dat de agrari sche natuurvereniging meehelpt om boeren over de streep te trek ken. „Je merkt snel genoeg of een landbouwer ervoor voelt of niet. Als ze zeggen 'ik moet er nog met mijn vrouw, buurman of oom over praten', dan weet je dat het hulst - Honderden leerlingen uit de hoogste groepen van de basis school maakten de afgelopen twee dagen op speelse wijze kennis met het voortgezet onderwijs op het Reynaertcollege in Hulst, Deelne mers aan deze Doedagen waren kinderen uit Westdorpe, Zuiddor- pe, Koewacht, Axel en alle dorpen uit de gemeente Hulst. Ze werden opgevangen en begeleid door leer lingen van het Reynaertcollege, die de kinderen in groepjes van twaalf langs de verschillende vak ken en afdelingen lieten gaan. Nieuw dit jaar waren de work shops op de Art Floor. De kinde ren mochten een half uur actief be zig zijn met één van de activitei ten. Ze konden kiezen tussen tech niek, foto, film, zang, djembé, graf fiti, keyboard en dans. Clingse bossen. Hij is enthousiast over het nieuwe wandelnetwerk. „Lange afstand-wandelpaden zijn mooi, maar die zijn meer voor fa natiekere wandelaars. Dit wandel netwerk is anders. Er zullen zeker toeristen op afkomen, maar het is toch vooral bedoeld voor mensen uit de buurt. Het aardige is dat ze straks zelf een route kunnen bepa len aan de hand van wegwijzers. Je hoeft niet meer van 'a' naar 'b' te lopen. Ie kunt van 'a' naar 'z' en combinaties van alle letters daar tussenin." Stichting Het Zeeuwse Land schap, die sinds april 2008 de bossen van Clinge tot Heikant be heert, gaat nog een extra handje helpen. In de bossen die als water wingebied dienen, zitten wande laars, mountainbikers en 'gewone' fietsers elkaar wel eens in de weg. „We zijn bezig met een padenplan om de verschillende gebruikers be ter van elkaar te scheiden", vertelt Alex Wieland, boswachter bij Het Zeeuwse Landschap. Ter geruststel ling voegt hij toe: „We willen ie dereen een plekje geven." Wieland weet dat de bossen nog jong zijn. „In de jaren dertig is de waterwin ning begonnen. Veel bomen zijn toen ingeplant. Dat is doorgegaan in de jaren veertig en vijftig. Voor de landbouw was het geen goede grond, te schrale zandgrond." Foort Minnaard van Landschapsbe heer Zeeland is erdoor gegrepen. „Als je de open Zeeuwse kleipol- ders, zoals boven Hulst, gewend bent, is dit gebied een grote verras sing." goed kan komen. Sommigen zeg gen ook pertinent nee." Een groot geluk is, vindt De Schepper, dat 80 tot 90 procent van de geselec teerde paden over land lopen dat in beheer is bij Staatsbosbeheer, waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Het Zeeuwse Landschap. Die doen allemaal mee. Vrijdag is in de Clingse bossen de eerste wegwijzer voor het net werk geplaatst. De verwachting is dat zomer 2010 praktisch alle weg wijzers er staan. „Het komt er dan op aan de spul len goed te onderhouden", aldus de Terneuzense wethouder Adhé mar van Waes. Vrijwilligers wor den daar opnieuw bij ingescha keld. luist op de plek van de eerste wandelwegwijzer bevindt zich een oerwoud aan borden. Eén voor fietsers is helemaal groen uit geslagen en verwijst naar Kruinin- gen, 22 kilometer, dus met de al in 2003 verdwenen veerdienst. Vrij williger Chris Louwerse haast zich te zeggen: „Dat bord is niet van ons." waterlandkerkje - De personeels kamer van basisschool Inspecteur Leenhouts in Waterlandkerkje hoort tot de tien saaiste van het land. Althans, dat vindt onderwijs- vakblad Prima. Iedereen kan via in ternet stemmen op de tien geno mineerden. De kamer van de 'win naar' wordt voor 5000 euro opge knapt door een styliste. Volgens juf Marja, die de kamer opgaf voor de competitie, is de ka mer vooral veel te klein. „En om dat we gebrek aan opslagruimte hebben, is er ook nog eens van al les opgeslagen. Verder hangen er van die ouderwetse lamellen en staan er twee verschillende tafels tegen elkaar geschoven; een grote en een kleintje. Er is dus geen ruimte om het gezellig te maken." Stemmen kan via de website www.prima-online.nl/pimp en dan doorklikken naar genomineer den p.o. „We nemen het op tegen grote scholen", zegt juf Marja. „We roepen dus heel Zeeuws-Vlaande ren op te stemmen." SLUIS De leden van het CDA Sluis volgen de voordracht van het CDA-be- stuur wat betreft de kieslijst voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Oud-wethouder Peter Ploegaert is lijsttrekker, Aniek Uit- dewilligen staat op nummer twee. Huidig raadslid Sjaak Quaak bezet de derde stek, gevolgd door Leo Verpaalen en Germen Modde. TERNEUZEN Michiel Groeneveld is lijsttrekker van de WD in de gemeente Ter neuzen voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart volgend jaar. Hij wordt gevolgd door Evert Jan van Exter, voormalig directeur van woningbouwvereniging Clavis. Op de derde plaats staat zittend raads lid Eric Beumer. De vierde plaats wordt ingenomen door Jaap Maris. BRESKENS De organisatie van de Dolle Woens dagen in Breskens vraagt toch een vergunning aan om het evenement komende zomer weer zeven keer te houden. Dat.wil niet zeggen dat het festijn ook zeven keer plaats vindt. Er zijn te weinig vrijwilli gers. Enkele nieuwe liefhebbers hebben zich gemeld, maar volgens de organisatie zijn er meer nodig. HOEK De politie heeft donderdagmiddag rond vijf uur het rijbewijs ingeno men van een 18-jarige jongen uit de gemeente Sluis. Dat gebeurde op de Lovenpolderweg bij Hoek. De man viel op doordat hij met ho ge snelheid door de Westerschelde- tunnel reed. Daarna liep zijn snel heid op tot 137 kilometer per uur op wegen waar 60 is toegestaan. Wethouder Fons Dobbelaer (links) van Hulst plaatst met zijn Terneuzense collega Adhémar van Waes de eerste wegwijzer voor het wandelnetwerk. JAGUAR Uw Regionaal Jaguar Centrum BOGAERS JAGUAR GOES ANTHONY FOKKERSTRAAT 77 4462 ES GOES "T. 0113-271 817 www.bogaers-jaguarnl TERNEUZEN Aan de Vlietstraat in de Terneuzen se wijk Zeldenrust zijn donderdag middag twee Terneuzenaren van 21 jaar aangehouden voor het bele digen van politieagenten. Eén van hen weigerde zijn auto van het trot toir te halen, waarop de beledigin gen volgden. Een derde Terneuze- naar (16) is ook ter plekke opge pakt op verdenking van vernieling van een politiebike.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87