Vader en dochter bieden een andere kijk BOUW UrfcN 261 zeeland Nieuwe impulsen voor Kunstwandeling 28 nov. EXPOSITIE De één beschouwt de schoonheid vanaf de zijlijn, de ander springt er middenin en deelt de beleving 'Voor mij komt het in de eerste plaats aan op de Mtób/Wik Vfv h&tsfW'M'k ADEM ZATERDAG vi ^Veerhaven www.thuisinveerhaven.nl Omleidingsroutes zaterdag 21 november 2009 door Ali Pankow Een tweeluikje van de exposanten gemaakt bij Viane. foto Ronald den Dekker Winters tafereel in plan Tureluur. foto Barbara van der Steen Landschappen spelen een belangrijke rol in het werk van vader Jan Bart Visser en dochter Barbara van der Steen. Hij schildert, zij fotogra feert. Gedurende het afgelopen jaar zijn ze er regelmatig samen op uitgetrokken om ieder in hun ei gen kunstvorm het Zeeuwse land schap in beeld te brengen. Het re sultaat is deze weken te zien in Vis sers eigen galerie, La Ligne Rouge aan de Meelstraat 25 in Zierikzee. Titel van de tentoonstelling is Het Zeeuwse landschap in foto acryl. „Het is leuk samen te exposeren met hetzelfde onderwerp als uit gangspunt. Alletwee willen we met ons werk bezoekers stimule ren eens op een andere manier naar het landschap te kijken", lich ten Visser en Van der Steen toe. Veel overeenkomsten dus, maar waar zitten de wezenlijke verschil len in de uitvoering van hun schil derijen en foto's? Daar moeten vader en dochter even over denken. „Ik denk dat Barbara iets terughoudender te werk gaat bij het maken van haar foto's. Bij mij is het allemaal wat uitbundiger", verwoordt Visser be dachtzaam. De uitkomst van die snelle analyse verrast henzelf enigs zins. „Je zou het immers eerder an dersom verwachten", lacht Van der Steen, die zich meestal juist wat uitbundiger uit dan haar va der. Volgens haar klopt zijn consta tering echter wel. Zij weet veel ge duld op te brengen voor het ma ken van de gewenste foto. „Soms blijf ik net zo lang op een bankje zitten wachten tot de zon bij op komst of ondergang precies de ge wenste sfeer geeft." Voor Visser komen kleuren en de combinaties daarvan op de eerste plaats. „Die vallen me altijd het eerste op als ik buiten ben." Zijn schilderijen spreken voor zich in dit opzicht. Zijn werk kenmerkt zich niet door een verfijnde weer gave, maar specifiek door het over brengen van de beleving die hij zelf èrvaart. Een van de treffende voorbeelden biedt het schilderij Lente bij Bruinisse. Het toont een boerderij binnen een carré van bo- op Walcheren zou ik bijvoorbeeld niet fotograferen. Veel te veel licht", zegt zij verwijzend naar een ander schilderij van haar vader. De expositie biedt echter ook loca ties waar zij beiden geïnspireerd door raakten. Zo verrast Van der Steen met een fraaie foto van het gebied 'Lillo' bij de kust van Bom- menede en prijkt even verder aan de wand een schilderij van Visser van dezelfde plek, maar anders weergegeven. Het purperen licht zit echter in beide kunstuitingen. Een ander 'tweeluikje' betreft een foto en eeri schilderij van het bin- nendijksgebied bij Viane onder Ouwerkerk. Ook hier het verschil tussen 'observeren' en 'beleven'. Voor Van der Steen komt het uite- kleuren in het landschap', Jan Bart Visser, Zierikzee. men als windvang, omzoomd met begroeiing van bessen en fluiten- kruid. Het tafereel maakt vrolijk en dat is nou net wat Visser graag wil. „Ik hoop dat de bezoeker tij dens het rondlopen in La Ligne Rouge plezierige momenten be leeft en dat hij of zij bij het weg gaan kleurrijke herinneringen mee draagt, die dwingen het landschap met andere ogen te bezien." Speelt in Vissers werk de zon een belangrijke rol; Van der Steen moet het bij het fotograferen juist hebben van schaduwen en contras ten. „Zo'n zonnig bomenlaantje raad aan op het juiste moment van op de knop drukken. Haar va der legt zijn indrukken van het moment vast met een snelle schets om die later thuis verder uit te werken. „Soms maak ik snel een foto om de indruk vast te hou den, maar een foto kan nooit goed het perspectief weergeven. Dat is toch een kwestie van schetsen en goed onthouden." Q Expositie, galerie La Ligne Rouge, Meelstraat 25, Zierikzee, t/m zondag 6 december, zaterdag en zondag 13.00- 17.00 uur. Deelnemer kunstwandeling Zierikzee, iedere eerste zondag van de maand'. Jan Bart Visser zet die tekst stee vast onder de aankondiging van een nieuwe expositie in zijn gale rie La Ligne Rouge. Hij zou graag zien dat elke deelne mer aan de Stichting Kunstwande ling dat gaat doen, want deze acti viteit verdient aanzienlijk meer promotie, vindt hij. Visser is sinds kort de nieuwe voor zitter van deze stichting. Hij trekt de kar daarin samen met Theo Me taal (secretaris), Goos Verwoest versluis willeboer mj (penningmeester) en adviseur Chris Grinwis als beeldend kunste naar met een breed netwerk. „De Kunstwandeling Zierikzee is al ettelijke jaren een begrip, maar is nu wel toe aan nieuwe impul sen", zegt Visser. Hij is graag be reid zich daarvoor in te zetten. De wandeling houdt in dat de elf deel nemers elke eerste zondag van de maand hun galeries en ateliers in Zierikzee openstellen voor het pu bliek. „Dit past zo goed bij de an dere pluspunten van Zierikzee als monumentenstad", constateert de voorzitter. De nieuwe impulsen die hij voor ogen heeft, betreffen onder meer: inventiviteit bij de deelnemers. „Alleen door elke maand iets nieuws te tonen, stimu leer je herhalingsbezoek. En ook echt open zijn als dat is aangekon digd, ook als het giet van de regen. Een bezoeker mag niet voor een gesloten deur komen." In de Westhoek van de regio wor den ook maandelijks kunstwande lingen gehouden. Visser zou graag een nauwere samenwerking tot stand brengen. Volgens hem zit de kracht eerder in bundeling dan in spreiding. Dus: elke eerste zondag van de maand op termijn alle kunstroutes op Schouwen-Duive- land toegankelijk. „Dat past ook in de landelijke tendens die zich ont wikkelt", aldus Visser. Diep in zijn hart zou hij ook wel een grote jaar lijkse Kunstschouw voorde hele regio hebben. „Op de Waddenei landen kan dat ook, waarom hier niet? Maar misschien is dat nog even een stap te ver." Wat hem op korte termijn wel haalbaar lijkt is samenwerking met de horeca, die op de eerste zondag van de maand mogelijk een kunstmenu kan gaan serveren. Logo van de Kunstwandeling MEEST GELEZEN: 1. Aangespoelde dode is Van Toledo 2. Politie zoekt getuigen ongeval 3. Werkstraf ongeval Delingsdijk EN VERDER: Vanmiddag een foto-impressie van de aankomst van de Goedheiligman in Zierikzee en Bruinisse. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Elke dag het nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland 11.00 - 14.00 UUR 1* opnieuw thuis in... ZIERIKZEE - De gemeente gaat nog eens goed kijken naar de omlei dingsroute voor de Calandweg in Zierikzee als deze tijdelijk wordt af gesloten. Dat is toegezegd aan de bewoners van de wijk Malta. De omleidingsroutes zijn nu niet al tijd even logisch. Ook is er is nog wat onduidelijkheid voor de buurt bewoners. De Calandweg wordt heringericht. Daarvoor moet de straat een halfjaar dicht voor door gaand verkeer. Tractoren en bus sen gaan gedurende die tijd over de n59. Fietsverkeer wordt omge leid via de Van Veenlaan. Isolerende beglazing Hardglazen deuren Veiligheidsglas Glasreparatie's Spiegels Arnesteinweg 27, Middelburg www.versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70