Organisatie thuiszorg OPEN BOUW 261 zeeland Journalisten gehoord in zaak Checkpoint Instelling moet nu eenmaal met ondoorzichtige regels werken 28 nov. Zeeuwse fotografen zetten arme mensen in regio gratis op de foto Kleine miljoen voor restauratie toren HaaÏwUc U. I HUISHOUDELIJKE HULP Geen controle, geen begeleiding en de beste ZATERDAG Veerhaven Ergernis over afvalbakken plastic zaterdag 21 november 2009 wmKmMmÊmmmmeÈmaÊmmmmmmmÊÊmmmm, door Martijn de Koning IJZENDIJKE - Mensen die weinig te besteden hebben, missen vaak juist de kleine dingen. Zoals eens met het hele gezin op de foto. Fo tografen uit de hele wereld zetten daarom zaterdag 12 december in hun regio arme mensen op een professionele foto en geven die gra tis mee naar huis. Jeroen de long uit IJzendijke is 'trekker' van het 'Help-Portrait'-project in Zeeland. „Ik ben benaderd door de initiatief nemer van het project, de-Ameri kaanse fotograaf Jerémy Cowart", vertelt De Jong. „Die vroeg me of ik dit in mijn omgeving op wilde zetten." Daar hoefde de fotograaf uit IJzendijke niet lang over na te denken. „Ik heb het zelf in het ver leden ook niet altijd makkelijk ge had. Ik weet dus wel wat arme mensen doormaken." De Jong vond tot nu toe een klei ne twintig Zeeuwse fotografen be reid mee te doen aan de actie. Ze doen dat door op 12 december zelf de straat op te gaan of een bezoek te brengen aan onder meer de Voedselbank en het Leger des Heils. De Jong benadert die organi saties ook actief zodat ze hun klan ten vooraf kunnen informeren over het project. Fotografen die willen meedoen, kunnen zich melden bij De Jong via 0117-795002 of door te mailen naar info@globalshots.nl. Q www.globalshots.nl NISSE - De restauratie van de kerktoren in Nisse kan beginnen. De gemeen te Borsele - eigenaar van de toren - wachtte daarmee, totdat het kerkbe stuur zekerheid had dat het met subsidiegeld (380.000 euro) gelijktijdig het kerkgebouw kon opknappen. Borsele draagt 306.992 euro bij aan de to ren, de Rijksdienst voor cultureel erfgoed 665.000 euro. foto Willem Mieras versluis willeboer MIDDELBURG - De rechter-commis- saris van de rechtbank in Middel burg heeft gisteren PZC-verslagge ver Emile Calon en freelance-jour nalist Ad Roos gehoord over 'de zaak Barbé-Checkpoint'. Aanleiding daarvoor was de mede deling van Ad Roos tijdens het Checkpointproces twee weken ge leden dat er een foto zou zijn van oud-burgemeester Ron Barbé van Terneuzen en Checkpointeigenaar Meddie Willemsen enkele jaren ge leden gemaakt op Curasao. Roos zou over de foto gehoord hebben van een advocaat van Terneuzena- ren die streden tegen een bouwver gunning voor Checkpoint. door Mieke van der Jagt Ze zou het misschien niet eens geloven, als ze het niet aan den lijve had meegemaakt:. Ria Vis uit Ellewoutsdijk staat nog steeds te kijken van de gang van zaken in de thuiszorg. Ze werkt nu een paar jaar als huishoudelijke hulp en stuit telkens op iets anders waarvan haar de haren te bergen rijzen. „Ik heb de indruk dat thuis zorgorganisaties vooral bezig zijn zichzelf in stand te houden. Daar is natuurlijk wat voor te zeggen, want thuiszorg is hard nodig. Maar het zou fijn zijn als de in spanningen wat meer gericht zou den zijn op het welbevinden van de klanten." Van huis uit is Ria Vis maatschap pelijk werkster. Ze heeft een lange loopbaan achter zich in onder meer het gevangeniswezen, als ar- beidsconsulent en bij de sociale dienst. De liefde bracht haar een paar jaar geleden in Ellewoutsdijk en daar, zo bleek, was het moeilijk om in haar vak werk te vinden voor iemand die tegen de zestig liep. „Daarom ben ik bij de thuis zorg gaan solliciteren. Je moet wat doen, anders kom je niet onder de mensen en bovendien loopt je por temonnee niet vanzelf vol. Aan vankelijk werkte ik bij Zorgstroom als alphahulp en later, tot nu toe, bij Ter Weel als huishoudelijke hulp. Veel verschil tussen de orga nisaties zie ik niet." Wat Ria bij de aanvang al enorm verbaasde, is dat ze geen enkele in formatie kreeg over de indicatie van de mensen. „Een adres, een tijd en het aantal toegewezen uren, maar verder niets. Ik vroeg er natuurlijk naar: 'Wat mankeert die mevrouw?' Dat mochten ze niet zeggen van de WMO, de wet die is ingevoerd om op haast alle vormen van maatschappelijk dienstverlening te bezuinigen. Daar moest ik dus zelf maar achter zien te komen. Voor zo'n cliënt is het vervelend om zelf te moeten uitleggen waarom er hulp nodig is. Die mensen moeten je dat niet op een zakelijke manier hoeven meedelen. Ie komt er toch wel over te spreken, maar dan op een meer menselijke manier." Zeer curieus vindt Ria het feit dat ze nog nooit gecontro leerd is. „Ik kwam bij een familie van een erg zieke moeder met twee jongens, pubers. Ze kon al ja ren niet meer naar boven en werd elke ochtend en avond op de bank te slapen gelegd. Ik kwam daar voor het eerst en het leek me han dig boven te beginnen, op de ka mers van die jongens. Ik had nog nooit zo'n puinhoop gezien, ook niet bij mijn eigen kinderen. On der de bedden zaten de raggen van jaren en er lag wel een paar kuuboude, meest vuile, kleren. Ik vroeg wat de vorige alphahulp had gedaan. Die bleek veel van haar tijd boven te hebben doorge bracht. Voorzichtig heb ik geïnfor meerd waarom wij niet gecontro leerd worden. De klanten kunnen dat dikwijls zelf niet. Op kantoor vonden ze dat allemaal erg ouder wets: controle. Best mogelijk, maar het is wel hard nodig. Som mige klanten willen niets liever dan dat je een fles jenever met ze leegdrinkt en de boel de boel laat. Er zou geen haan naar kraaien, als je dat zou doen." Van begeleiding is dus ook geen sprake. „Ik heb de fout al eens gemaakt, hoor. Je ziet dat er iets niet klopt, dat er meer of an dere hulp nodig is en je gaat bel len. Dat wordt als een soort klacht opgepakt en je hoeft meteen niet meer naar die mensen toe. Ze stu ren een ander, terwijl het klikt met die klanten. Dat is voor de klanten rot, maar ook voor de hulp. Ie kijkt dus wel uit in het ver- volg." Dan is er ook nog de vergoeding. „Een cliënte vroeg wat ik per uur verdiende. Dat was 12,20 euro. Zij betaalde ruim 18 euro en conclu deerde dat ze beter iemand zwart in dienst kon nemen. Tja, dit werkt natuurlijk zwart werken in de hand. Het zou toch heel ver standig zijn om huishoudelijke hulp aftrekbaar te maken en de za ken netjes te regelen voor de men sen die het niet betalen kunnen. Je raakt er een hoop overhead mee kwijt en je houdt meer geld over om de zwakkeren te bedienen." Het lijkt mij een gebrek aan inzicht in de regel geving, waardoor mevrouw Vis tegen dingen aanloopt", zegt Pank van Wisselingh van Al- lèvo in een reactie op het verhaal van Ria Vis. „Het is ook niet eenvoudig", voegt ze eraan toe. Leon Pher- nambucq van Zorgstroom kan dat beamen: „Een alphahulp is in dienst van de klant, wordt door de ge meente betaald en de thuiszorgorganisaties zorgen al leen voor de bemiddeling en de plaatsing. Controle en begeleiding zullen dus door de klant moeten gebeu ren. Kan die dat niet, dan is er andere hulp nodig." Phernambucq vermoedt dat dat de reden is geweest van de wisseling die na een 'klacht' werd geregeld. Dat de hoogte van de eigen bijdrage zwart werken in de hand werkt, spreken Van Wisselingh en Phernam bucq niet tegen. „Iemand met AOW en een klein pen sioentje, betaalt al snel de maximale eigen bijdrage", zegt Van Wisselingh. Phernambucq heeft er al her haalde malen op gewezen dat de regeling niet ideaal is. Hij wijst er overigens op dat de eigen bijdragen af trekbaar zijn. „Mits er een indicatie is, natuurlijk." Bjorna Ter Meer van Ter Weel spreekt de veronderstel ling tegen dat de organisaties vooral zichzelf in stand houden. Thuiszorg Ter Weel richt zich zoveel moge lijk op het welbevinden van de klanten", stelt zij. De andere twee doen dat ook, maar kunnen zich voorstel len dat klanten en werknemers door de bomen het bos weieens niet meer zien. Naar aanleiding van de uitlating over de foto is het vervolg van de zaak Checkpoint enkele maanden uitgesteld. De rechtbank vindt dat eerst onderzocht moet worden of er indertijd geheime afspraken zijn gemaakt. De verhoren zijn onderdeel van dat onderzoek. Calon werd door de rechter-commissaris gevraagd of hij weet wie de betreffende ad vocaat is en wat deze gezegd zou hebben. Calon heeft zich beroe pen op zijn verschoningsrecht en inhoudelijk niet op de vragen ge antwoord. Roos was niet bereik baar voor een toelichting op wat hij heeft geantwoord. 11.00 - 14.00 UUR MEEST CELEZEN 1. Eis 24 maanden voor misbruik 2. Agrimarkt weert langparkeerders 3. Ondermemer achtervolgt inbrekers STELLING Reageer op de Bevelandse pagina op de stelling 'Koninginnedag in Wemel- dinge mag best iets kosten'. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in net album www.pzc.nl www.thuisinveerhaven.nl O opnieuw thuis in ELLEWOUTSDIJK - De gemeente Bor sele legt de bedenkingen van inwo ners van Kwadendamme en Elle woutsdijk over de plaatsing van ondergrondse vuilbakken naast zich neer. De bakken, bij het Oude Kruisge- bouw in Kwadendamme en op de hoek van de Zomerstraat in Elle woutsdijk, zijn bedoeld voor plas tic afval. In Ellewoutsdijk vinden inwoners het jammer dat hierdoor een par keerplaats verdwijnt. Inwoners van Kwadendamme vrezen ge luidsoverlast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54