421 sport Riemer van der Velde is niet Stap nu over! VGZ KIJK OP VGZ.NL/GEZIN SC HEERENVEEN Friese club werd groot onder leiding van oud-voorzitter Het VGZ Gezin Pakket Op maat gemaakt voor gezinnen. Met diverse ruime vergoedingen, zoals: 15 uur extra kraamzorg Huishoudelijke hulp en kinderopvang bij ziekenhuisopname Orthodontie voor kinderen tot 2.500,- Zorgverzekeraar Alle aandacht DE BESTE ZORGVERZEKERING DIE JE KUNT WENSEN zaterdag 21 november 2009 Riemer van der Velde is de grand-old man van SC Heeren veen. Sinds 2006 is hij voorzit ter-af, maar als scout en lid van de Raad van Commissarissen is hij nog steeds verbonden aan de Friese vereniging die onder zijn leiding groot werd. „Bij ons moe ten ze zich veilig voelen." door Dick Sintenie en Jop van Kempen HEERENVEEN - Oud? Riemer van der Velde vindt zichzelf niet oud. „Ik ben 69 jaar", zegt hij. „Vroeger vond ik dat oud, maar nu al lang niet meer. Zeventig, dat is pas oud." De man die volgend jaar oud zal zijn, ziet er patent uit. Hij is volledig in het zwart gekleed, maar hij praat graag en hij lacht veel. Als hij loopt, trekt hij wel met een been. „Ik ben jong, maar mijn heup is nog jonger", zegt hij. „Lang gele den heb ik een schuiver met de motor gemaakt. Alles zat een beet je scheef, maar mijn heup vooral. Ik ben vorig jaar geopereerd, ik heb een nieuwe heup gekregen." Van der Velde moest ooit kiezen tussen voetbal en de motorsport en hij koos. voor de motorsport. Daarmee liep hij de kans mis op een carrière in het profvoetbal. „Want ik was best een aardige voet baller. Ik heb één jaar betaald voet bal gespeeld bij Be Quick in Gro ningen. Eerste divisie." Als zakenman speelde Van der Vel de in de eredivisie. Met zijn vader en zijn broer begon hij een groot handel die producten leverde aan de horeca. In 1997 stapte hij uit de zaak en sinds tien jaar woont hij in een mooi huis aan het water in Langweer. Hij heeft vier huisgeno ten: zijn vrouw Annie; de moeder van Annie en twee honden. Van der Velde is de,laatste jaren meer thuis dan vroeger. In 1983 werd hij voorzitter van Heeren veen en in 2006 stopte hij ermee. „Het werd me te druk", zegt hij. „En het was bij de club een mooi moment om op te stappen. Finan cieel gezond, tribunes vol en sta biel in de subtop. Ik wilde met An nie op reis, golfen en vissen op het water voor het huis." Afscheid ne men bleek echter moeilijk. Want wat was het leuk, zo'n clubje run nen. Spelers scouten, met de trai ner over de tactiek praten en de traditionele top drie de stuipen op het lijf jagen. In 2000 ging Heeren veen als nummer twee van Neder land de Champions League in. Als ex-voorzitter was de rol van Van der Velde veel kleiner. Het clubicoon dacht het zwarte gat te bestrijden met een positie als advi seur van Heerenveen, maar hij zag weinig van zijn adviezen terug in de praktijk. Bij de Friese club wer ken steeds meer mensen die niet van het eerste uur zijn zoals hij zelfj maar tegelijkertijd snappen ze dat ze Van der Velde niet kunnen negeren. Dat maakt de verhouding een beetje onhandig. Sinds twee jaar heeft Van der Vel de een functie in de Raad van Commissarissen en hij is natuur lijk nog scout. „Ik heb mijn meer waarde voor de scoutingsafdeling, anders zou ik ermee stoppen", zegt hij. „Maar ik kan een boek over de laatste drie jaar schrijven. Dat doe ik niet, want het belang van de club staat voorop." „Doe een schort om", zegt Annie tegen haar man die achter het for nuis is gaan staan.' Op het erf van de Van der Veldes staat een huisje waarin Riemer visjes bakt voor vrienden en bekenden. In zijn giet ijzeren pan bakte hij al visjes voor Guus Hiddink, Leo Beenhakker, Foppe de Haan en John de Mol. De zonnebloemolie spettert op zijn zwarte hemd, vreest Annie, maar Van der Velde doet geen schort om. „Dat doe ik morgen, Annie." Aan de muur in het vishuisje hangt een bordje met een oude spreuk. 'Wees altijd netjes op uw Ideeren, den vogel herkent met aan zijn veeren'. Het zou de lei draad kunnen zijn voor het beleid van Van der Velde bij Heerenveen. „Je moet een fatsoenlijke club zijn", doceert de kok vanachter zijn pan. „Een fatsoenlijke club heeft fatsoenlijke supporters. Met fatsoenlijke supporters krijg je fat soenlijke sponsors. Met fatsoenlij ke sponsors krijg je geld en als je een aardige neus voor spelers hebt, krijg je een goede selectie. Als je een goede trainer voor die selectie zet, kun je aardig gaan voetballen. En als je aardig voetbalt, komen er weer nieuwe supporters bij." Zo groeide Heerenveen uit van een eerstedivisieclub met 880 toe schouwers naar een eredivisieclub met 27000 toeschouwers. „Al heb ben we ook gelukjes gehad", zegt hij. „Zoals de goede oprotpremie voor het verlaten van het oude sta dion. Dat geld hebben we kunnen investeren het nieuwe stadion. Maar hoe groot het stadion ook is geworden, we moeten blijven zor gen voor fatsoen. Vaders en moe ders moeten met hun kinderen naar Heerenveen komen." Een andere pilaar onder het succes van de Friese club was de eigen identiteit. Voor elke thuiswed strijd klinkt steevast het 'volks lied', op de shirts prijken K\ 'i - kL Riemer van der Velde is sinds 2006 geen een grote rol bij de Friese eredivisionist. pompeblêden en het is Abe Lens tra voor en na. „Aangevoerd door wat journalisten uit het westen van Nederland denken mensen dat Johan Cruijff de beste voetbal ler van de vorige eeuw was, maar dat was natuurlijk Abe", zegt Van r Het VGZ Gezin Pakket is een aanvullende verzekering inclusief tandheelkunde, die u bovenop uw basisverzekering kunt afsluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 44