Splitsen Evides en Delta onverantwoord 33 'We waren wel bevrijd, maar zo feestelijk was het voor ons niet' Eén tarief voor boeken, dvd's en cd's Hoornbeeck scoort hoog in mbo-keuzegids ree De Slag om de Schelde DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR VERBOUWINGSOPRUIMING met kortingen tot 70% op alle meubelen! MARKT 1 DOMBURG Problemen met traplopen7 Verhuizen niet nodig! zaterdag 21 november 2009 ENERGIE Op termijn is uit elkaar halen wel wenselijk door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het is onverant woord om waterbedrijf Evides op dit moment af te splitsen van Del ta. Maar zodra het kan, is het uit publiek belang wel wenselijk. Dat is de conclusie van onder zoeksbureau Sequoia. Dat heeft in opdracht van de provincie onder zoek gedaan naar de vraag of de aandelen van waterbedrijf Evides in handen moeten komen van pro vincie en gemeenten. Het op dit moment splitsen van Evides en Delta brengt het voort bestaan van het energiebedrijf in gevaar, aldus Sequoia. „Haal je de geldstroom van Evides nu uit Del ta dan komt het elektriciteitsbe drijf in een grijs gebied", aldus Wil lem de Boer van Sequoia. Als Del ta er financieel weer goed voor staat (onder meer doordat de Sloe- centrale voluit draait) is splitsing wel wenselijk. De Boer: „Alleen dan hebben de publieke aandeel houders volledige controle over ta rieven en veiligheid." Ook speelt volgens De Boer het oordeel mee van minister Jacqueli ne Cramer (PvdA, Vrom). Die schreef onlangs de Tweede Kamer 'dat direct overheidseigendom de voorkeur geniet', ook al is de huidi ge constructie toegestaan. Gedeputeerde Toine Poppelaars (aandeelhoudersvertegenwoordi ger van de provincie) heeft deze week overleg gehad met minister Maria van der Hoeven (CDA, Eco nomische Zaken). Die heeft verze kerd dat het kabinet de Drinkwa- terwet niet zal aanpassen als Delta en de provincie aanvullende af spraken maken om de publieke be langen te waarborgen. Poppelaars: „Vanaf eind 2010 bekijken we elk jaar de financiële positie van Del ta. Zodra het kan, starten we de discussie over hoe en wanneer we Delta en Evides kunnen splitsen." Directeur Peter Boerma van Delta: „Gelukkig zijn we het eens dat het nu onverantwoord is om Delta en Evides te splitsen." Boerma zegde toe afspraken te ma ken met provincie en gemeenten. De winstuitkering van Evides gaat voortaan direct naar de aandeel houders. Poppelaars: „Dat bete kent een paar miljoen extra per jaar aan winstuitkering." Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind deze maand terug. door Cornelleke Blok Als veertienjarige jongen hield Rinus Meesen in het najaar van 1944 een dagboekje bij over ge beurtenissen in zijn geboortedorp Waterlandkerkje. 'Maandag 27 no vember 1944: Z.K.H. Prins Bernhard komt op W.Kerkje' staat er bijvoor beeld in gekrabbeld. In het dorp werd volop feestgevierd, herinnert Meesen zich. „Piet Leenhouts, ze noemden hem Pietje Leute, had een oorlogslied geschreven. Het werd gezongen in muziekgezel schappen. Soms kwamen ze langs de deuren om het te zingen." De familie Meesen had weinig re den voor vrolijkheid. Dat kwam door een verschrikkelijke gebeurte nis, die het gezin trof vlak voordat de Canadezen Waterlandkerkje be- vrijdden. „Op 17 oktober vroeg mijn vader mij en twee van mijn broers om te helpen met oogsten van groenten, kool en aardappe len. Een geallieerd verkennersvlieg tuig dat overvloog zag ons en dacht dat we Duitsers waren, zo hoorden we later. Vanaf de grens werden drie granaten afgevuurd. We vluchtten met z'n vieren de sloot in. Mijn "vader werd door een rondvliegende scherf midden in zijn hart geraakt. Hij was op slag dood. Mijn broers en ik hadden niks, maar zoiets vergeet je werke lijk nooit meer. Toen mijn vader enkele dagen later begraven werd, kwam een Canadese officier zijn excuses aanbieden. Hij zei dat het om een misverstand ging." Meesens moeder bleef achter met negen kinderen. „We waren be vrijd, maar zo feestelijk was het voor ons niet. De oudste kinderen moesten geld binnen brengen, want anders kon mijn moeder als weduwe niet overleven. Kinderbij slag had je toen nog niet. Er waren veertien kinderen. Vijf waren al ge trouwd en woonden dus niet meer thuis. Ik was de dertiende van het stel. Mijn drie zussen moesten helpen in het huishou den, maar mijn moeder moest ook veel zelf doen. Ik heb er nog al tijd waardering voor dat ze zich met zo weinig geld overeind kon houden én alles kon regelen in het huishouden." MIDDELBURG - Leden van de Zeeuwse bibliotheken hoeven voortaan niet meer apart te beta len voor het lenen van cd's, dvd's en luisterhoeken, of reserveringen en het verlengen van de uitleenter mijn. Ze betalen één bedrag voor alle diensten. Het nieuwe tarief wordt per 1 januari 42,50 euro. Dat is 10 euro meer dan dit jaar. Leden kunnen voortaan ook vanaf huis via de computer de uitleenter mijn verlengen. Mensen die geen computer hebben, kunnen dat nog wel in de bibliotheek doen. Ook kun je via internet de collec ties van alle Zeeuwse bibliotheken - één miljoen titels - inzien en aan vragen. De materialen worden dan in de dichtstbijzijnde bibliotheek bezorgd. 0118-581120 ook op zondag geopend GOES - Het Hoornbeeck College, dat een vestiging heeft in Goes, is de één na beste mbo-opleiding van het land. Dat staat in de nieu we mbo-keuzegids. Na vier jaar heeft 79 procent van de studenten z'n diploma gehaald, ten opzichte van 68 procent lande lijk. De opleiding verzorging, die ook in Goes gegeven wordt, is de beste van het land. Het ROC Zeeland scoort voor en kele opleidingen ook goed in de keuzegids. Transport en logistiek, sociale dienstverlening en sport horen bij de beste tien opleidin gen van Nederland. Horeca, com municatie en werktuigbouwkunde van het ROC Zeeland scoren laag. De opleidingen van het ROC Wes- terschelde in Terneuzen zijn niet beoordeeld in de gids. ":X H 71 i't\ ®oo® blijven wonen in uw vertrouwde omgeving met een traplift veilig de trap weer op en af volledige garantie en service bel voor een gratis en vrijblijvend trapliftadvies bij u thuis BEL GRATIS 0800-0228-700 (vraag naar toestel 2106) w www.stannah.nl info@stannah.nl Stuur mij vrijblijvend informatie. De traplift is voor: rechte trap trap met 1 of 2 bochten buitentraplift (Dhr/Mevr) Adres Postcode Plaats Telefoon Afd2106 De bibliotheek in Yerseke. foto Willem Mieras Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V., Antwoordnummer 17006, 2170 VB Sassenheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35