y vgz Limonade uit de Langeviele zeeland j 29 De Vries voert lijst van PvdA-Middelburg aan ALLES VOOR HALVE PRIJS!! BESTE ZORGVERZEKERING WENSEN jk op vs Zorgverzekeraar Alle aandacht 50% korting GROTE KARPETTEN- ACTIE Geëvacueerde kinderen gezocht /Aiddelburg www.symfonie-mortiere.nl Symfonie zaterdag 21 november 2009 W Zuidstr.116 W'kapelle 0118 571 212 ISWlSf ilflifll diverse soorten/maten VRIJDAG 20 NOV. T/M 27 NOV. NIJMEGEN - Omroep Gelderland zoekt mensen die als voogdijkind in 1940 bij de Dominicanessen in Middelburg woonden en na het bombardement met de religieuzen naar een klooster in Nijmegen zijn gebracht. In het kader van het pro gramma 'Vrouwen in Oorlogstijd' zou redacteur Ilja Elshout in con tact willen komen met deze kinde ren. Haar emailadres is ielshout@ omroepgelderland.nl en het tele foonnummer van Omroep Gelder land is: 026-3713713. door Emile Calon MIDDELBURG - Albert de Vries (54) is door het bestuur van de PvdA- Middelburg op de eerste plaats ge zet van de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen van maart vol gend jaar. De wethouder, die nu bezig is aan zijn tweede termijn, wordt door het bestuur weer naar voren ge schoven als de kandidaat om na mens de sociaal-democraten zit ting te nemen in het nieuwe dage lijks bestuur van de gemeente. Als de PvdA tijdens de college-onder handelingen gepasseerd wordt, zal hij echter geen zitting nemen in de gemeenteraad. Volgens voorzit ter Marleen Voogd wil De Vries, na acht jaar wethouderschap, niet vanuit de oppositie toezien hoe an deren omgaan met zijn beleid. Fractievoorzitter Saskia Szarafinski keert niet terug in de raad. Vier jaar geleden was ze nog de lijsttrek ker voor de PvdA. Volgens het be stuur stopt ze op eigen verzoek vanwege drukke werkzaamheden. Etiket van Dé-Ko Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg verwoest. De serie Middel burg 1940 en www.pzc.nl/ middelburg 1940 laten de stad van toen herleven. Peter de Doelder (56) staat op de tweede plaats op de kandidaten lijst. Hij wordt gevolgd door Nellie de Bont (52) en Ernst Radius (50). Op de vijfde plaats staat het eerste niet-raadslid: Marga de Brauwer (49). Zij zit nu nog in het bestuur van de afdeling. Zij wordt op de kandidatenlijst gevolgd door Meh- met Kavsitli (35), Jeroen Louws (39) en zittend raadslid Monique Baltus (39). De PvdA-fractie telt nu zeven raadsleden. De Voogd gaat er, ge zien de teleurstellende landelijke opiniepeilingen, niet vanuit dat de nieuwe fractie evenveel leden zal tellen. Ze ging niet in op de vraag hoeveel zetels haar partij straks zal halen. Volgens haar is bij het samenstel len van de lijst gekeken naar conti nuïteit en vernieuwing. Ook be loofde ze dat raadsleden in de nieuwe periode weer vaak de wij ken in zullen gaan. De definitieve lijst wordt tijdens de algemene ledenvergadering van 26 november vastgesteld. David Koole met links zijn dochter Jaantje. foto collectie Paul Koole door Theo Giele Waarom zijn va der halverwege de jaren dertig het limonadefa briekje van Hil- dernisse overnam, weet Paul Koole (1926) tot op de dag van daag niet. „Wij woonden op Sint Laurens en mijn vader had een melkwijk in Middelburg. Met paard en wagen ging hij langs zijn klanten. Zo kwam hij ook veel bij hotels. Misschien dat hij daar zag dat limonade in opkomst was." Het limonadefabriekje was eerst gevestigd in de Geere. In 1937 ver huisde de firma naar de Langevie le, naar het pand waar nu meubel zaak De Bruijn is gevestigd. Voor dat de limonadefabriek en de fami lie Koole in het grote pand trok ken, was het eerst een verpleegte huis en later een vleeshouwerij ge weest. „Er waren in die jaren wel vijf limonadefabrieken in de stad", herinnert Paul Koole zich. Zijn vader heette David, vandaar de naam Dé-Ko limonade-gazeu- se. Koole had een eigen vrachtwa gen. „Een Diamond. Daardoor kon den we onze klanten in heel Zee land bevoorraden. Mijn vader had zijn vaste routes. Hij verkocht aan cafés en kruideniers onze eigen li monade, maar ook Dommelsch bier, Wilson limonade en ook al chocomel. Eerst maakte hij met de fiets een ronde om bestellingen op te nemen. Daarna leverde hij de spullen af" Paul mocht in de schoolvakanties wel eens mee. Hij ging naar de gereformeerde lagere school aan de Herengracht. „We liepen dan wel eens over de boom stammen die in de gracht lagen. Dat hout was bestemd voor de houthandel Alberts." De zevende klas zat Paul in de gereformeerde school aan de Gravestraat. In de zomer had vader Koole acht man in dienst, in de winter de helft, want dan was er veel minder vraag naar limonade. „De fris drank ging in driekwart literfles sen. Twee voor een kwartje. Het was toen echt een luxe-product." Paul Koole herinnert zich de Lan geviele als een straat vol bedrijvig heid. In gedachten loopt hij door de lange straat. „Er waren vier bak kers en slagers in de straat, de rij wielhandel van Jongepier ('daar stalden de boeren hun fietsen op marktdag'), meubelzaak Gabriëlse en de winkel van Brouwenaar en Van de Kamer die boerengoed, kle ding en dracht verkocht. Daar ston den de kopers voor in de rij. Melk- slijter Van den Driest, groenteboer De Plaa, Verhaage, de grossier in snoepgoed en Bogaert, grossier in wat toen heette 'galanterieën', dok ter Peeck, tandarts Van Veen." Zo kan Paul Koole nog verder gaan. Voor alles en iedereen kon je te recht tussén de Kloveniersdoelen en de Pottenmarkt. ftlHÖUDQl251.TR. 20 eengezinswoningen Prijzen vanaf 180.000,- v.o.n. Inkoopgarantie van uw eigen huis Kopen met Je Stek, koopcomfort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31