Meer dan het cement tussen de stenen Arie in de schaduw van het nieuws kijken luisteren kijktip Bij hem thuis wordt amper sport gekeken. Voor de Studio Sport-presentator Toine van Peperstraten (41) is er meer dan sport. Aan Monique Brandt vertelt hij over muziek, zijn passie voor radio en het tv-programma Eeuwige Roem, dat hij vanaf april bij de Avro presenteert. 'Ik ben zeer kritisch op mezelf zaterdag, 21.15 uur Toine van Peperstraten, foto Kippa Vanaf januari wellicht ook in een theater bij u in de buurt: Toine van Peperstra ten. De sportpresen- tator maakt in het nieuwe jaar een uitstapje naar het toneel. Als gastacteur naast Rian Gerritsen staat hij zes keer op de bühne in De Af scheidsmonologen, een serie voorstellingen over de dood. Samen met twee gastacteurs staat Rian Gerritsen in wisselende be zetting op het podium. Zij dragen de teksten voor die geschreven zijn door onder anderen Kees van Kooten, Sara Kroos, Nilgün Yerli, Judith Herzberg, Cornald Maas en Gijs Scholten van Aschat. Voor Toine van Peperstraten is het weer eens wat anders dan het brengen van de laatste uitslagen in de eredivisie, of het ondervragen van studiogasten over de te ver wachten prestaties in de Cham pions Leaguewedstrijd van die avond. Maar helemaal vreemd is het optreden voor publiek nu ook weer niet. Bij commerciële presen taties of evenementen voor goede doelen is hij ook regelmatig in touw om zijn publiek te verma ken. En af en toe spreekt hij teken films in, waarbij hij door de regis seur ook wordt uitgedaagd 'over the top' te gaan, iets wat in de sportstudio uit den boze is. De eer ste repetities voor het theaterstuk vielen hem dan ook best mee. „Het geeft weer een heel ander soort energie, erg leuk om te doen." Al met al lijkt 2010 een goed jaar te worden voor Van Peperstraten, die onlangs Govert van Brakel op volgde als vaste presentator van de zondagmiddaguitzending van het radioprogramma Langs de Lijn. Van Peperstraten, al sinds 1996 op verschillende tijdstippen bij Langs de Lijn actief, mag zichzelf nu toe voegen aan het illustere rijtje na men als Koos Postema, Willem Ruis, Felix Meurders en de ver vroegd uitgetreden Van Brakel. Hij gaat de uitzending presenteren met Tom van 't Hek. Naast zijn 'ge wone' werk voor Studio Sport en die vaste plek op de zondagmid dag op Radio 1, is hij vanaf 1 april bovendien te zien als presentator van Eeuwige Roem, waarin voorma lig topsporters elkaar acht afleve ringen lar.g proberen af te troeven. Het programma is onlangs opgeno men in Zuid-Spanje, waar de deel nemende sporters - oud-Ajacied Sonny Silooy, wielrenster Moni que Knol, judoka's Mark Huizinga en Deborah Gravenstijn, wielren ner Erik Dekker, de schaatsters An- namarie Thomas en Jochem Uyt- dehaage, bokser Pedro van Raams- donk en hockeyster Margje Teeuwen - samen bijna drie we ken in één huis verbleven. Volgens vertrouwd recept valt elke week een sporter af en is naast de testen ook de interactie tussen de bloed- fanatieke sporters een deel van de lol van het kijken. Het programma is een van oorsprong Belgisch for mat, dat ook in Scandinavië op de buis is. Frankrijk en Amerika heb ben het programma net aange kocht. Van Peperstraten: „De sporters zijn retefanatiek, sommigen zijn echt bereid door muren te gaan om te winnen. Wij als makers moesten ons op een gegeven mo ment verplaatsen in de koppen van die sporters, bedenken of alle mazen van het net waren gedicht voordat we een spel gingen spe len." Het zijn praktijken die de kijkers van Wie is de Mol? gewend zijn. Eeuwige Roem heeft dan ook wel raakvlakken met het programma waaraan Van Peperstraten zelf ooit deelnam. Hij kreeg daarna nogal eens te horen dat het zo leuk was een andere kant van hem te zien. Dat zal ook opgaan voor Eeuwige Roem, waar hij naar eigen zeggen meer is dan 'het cement tussen de stenen', zoals bij Studio Sport. „Daar kijken mensen puur voor de sport naar. Je moet jezelf dus enigs zins wegcijferen als presentator. Maar in de andere dingen die ik leuk vind, kan ik wel veel van me zelf leggen. Ik vind het geweldig met muziek bezig te zijn, heb afge lopen zomer een ochtendprogram ma voor Radio 2 gedaan, maakte programma's voor BNN op vrijdag avond. Ik zoek altijd naar uitdagin gen." Radio is in feite ook zijn eerste lief de. Als jochie van 13 draaide hij vroeger in Hilvarenbeek met wat vriendjes al op feestjes. Tijdens zijn studie Bedrijfskunde maakte hij ook radioprogramma's, als bij baantje. Zelfs toen hij al bij Studio Sport werkte, was hij een tijdje te horen als dj op Radio Veronica, tot dat niet meer mocht van de NOS. „Radio is buiten spelen, ik krijg er enorm veel energie van. Je zet met beperkte middelen je ei gen sfeer neer." Bij Studio Sport kwam hij destijds bij toeval terecht, toen iemand van zijn voetbalclub hem vroeg eens te komen praten. „Ik had verteld dat ik wel wat bij de media wilde gaan doen. Een tijdje werkte ik achter de schermen, maar binnen drie kwart jaar was ik al aan het presen teren." Achter die desk zit hij nog wel even. „Ik krijg elk jaar mooiere uit dagingen op mijn bordje. Zo lang dat aan de orde is, is er voor mij geen reden iets anders te gaan doen. Studio Sport is niet heilig, maar het is wel een geweldige job. Niks mooiers dan zo'n groot eve nement als het EK of de Spelen, heel Nederland is er mee bezig en ik zit er met mijn snuit bovenop. Ik ben niet puur een journalist. Het is de mix van dingen die ik leuk vind, die ik nu doe. Ik heb ze ker een sportvirus, maar ik ben niet eendimensionaal bezig." Thuis wordt er niet heel vaak naar sport gekeken. Zijn vrouw is er niet dol op, en zijn kinderen van 6 en 9 zitten ook niet te springen om papa op de buis te zien. Hij vindt het wel best, want naar zich zelf kijken, dat kan hij niet. „Van Eeuwige Roem heb ik niks willen zien, geen shot, helemaal niks. Ik ben zeer kritisch op mezelf, te per fectionistisch. Ik let op kleine din gen, mijn tempo van spreken, de manier van ademhalen, de accen ten die ik wel of juist niet leg in een zin, het valt me allemaal op. Soms is 5 seconden al te veel." F>*y Reageren? - redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143