Schone schoorsteen voor Zwarte Piet 29 wonen vraag antwoord V Het krentenboompje in mijn tuin heeft een witachtige schimmel op de bladeren. Ons dochtertje heeft met kleurpotlood een tekening op ons witte papierbehang gemaakt. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 21 november 2009 door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezeres D. den Outer heeft een kren tenboompje Amalanchier lamarckii in haar tuin. „De laatste jaren valt het me op dat in de zomer een wit achtige schimmel op de bladeren zit. Ook vallen de blaadjes in de late zomer snel af. In de straat staan nog een paar krentenstruiken die dezelf de verschijnselen hebben. Kan ik er iets tegen doen?" „Die witte aanslag is meeldauw, een schimmelziekte die vooral toeslaat als planten te droog staan", weet deskundige Romke van de Kaa. „De krentenboom zal wel op zandgrond staan. Voor actie is het nu te laat. Bovendien valt het blad dezer we ken van haar boompjes af. Tegen meeldauw kan eigenlijk alleen pre ventief worden opgetreden. Dus vol gend jaar meer water geven. Het toevoegen van humus aan de grond helpt ook, want humus en bladaar- de bevorderen het vermogen van de grond vocht vast te houden. Laat het afgevallen blad daarom liggen, vul het liefst nog wat aan met blad van andere plaatsen in de tuin." Niets leuker dan een creatief kind, een kind dat houdt van tekenen, kleuren, verven, plakken et cetera. Maar soms wordt dat creatieve ta lent wat overdreven, zoals in het ge val van de 4-jarige dochter van lezer K. de Jong. 'Ze heeft met kleurpot lood eerst een tekening op papier gemaakt. Toen die afwas, is ze ver dergegaan op ons witte papierbe hang. Nu staan er poppetjes, wol ken, gras en een zonnetje op. Leuk hoor, maar ik wil het liever schoon hebben. Hoe moet ik dat doen?' De Vlekkengids van Alfred M. Jacob- sen, een handige boekje dat via de Consumentenbond te bestellen is, adviseert bij potloodvlekken op be hang zonder vinyltoplaag, die te ver wijderen met een ongekleurde vinyl- vlakgom (een inktgom schuurt het papier weg). Probeer eerst een zach te gom, zo nodig daarna een harde re. Lukt dat niet, dan voorzichtig wrijven met een doekje gedept in terpetine. Biedt ook dat geen soe laas, dat zit er weinig anders op dan het stuk behang vervangen. Zeker nu er rond 5 december zo veel cadeautjes doorheen moeten, is het belangrijk dat de schoorsteen mooi schoon is. Maar wat dóen die schoorsteenvegers nu eigenlijk op het dak? Een kijkje achter de schermen bij de schoorsteenveger, door llze Rike Tips - Een schoorsteenbrand kan ontstaan doordat de teerlaag (creosoot) die op de binnen wand van de schoorsteen ont staat, gaat smeulen en ont brandt. Die teerlaag groeit har der door het stoken van materi alen die minder geschikt zijn voor een (open) haard, zoals nat hout of verpakkingen. Een groot deel van de teerlaag kan worden verwijderd door de schoorsteen te vegen. - Hoe vaak een schoorsteen moet worden geveegd, hangt af van het gebruik van de haard. Eén keer per jaar is vaak voldoende, veel verzekerings maatschappijen eisen dat ook. - Schoorsteenveger is een vrij beroep. De brandweer advi seert een bedrijf te nemen dat is aangesloten bij de Algemene Schoorsteenvegers Patroons Bond (ASPB, www.aspb.nl). Dan heeft de schoorsteenveger een degelijke opleiding en een aansprakelijkheidsverzekering. - Een eenmalige veegbeurt kost bij ASPB-vegers gemid deld 52 euro. - Veel vegers maken tegen een geringe meerprijs moeilijk be reikbare dakgoten bladvrij. ger. Er zijn verschillende soorten en maten, één voor elk rookka naal. Ze zijn allemaal rond, zitten aan een touw met een zware kogel eraan: „Er zijn mensen die denken dat die kogel de boel schoon maakt, maar die zorgt er alleen maar voor dat de borstel goed naar beneden zakt. Het gaat juist om het weer naar boven halen van de borstel." Daarmee schraapt de borstel de grootste laag 'creosoot' van de bin nenkant van de schoorsteen. Het roet waar Piet nog zwarter van wordt. In de woonkamer hoeven Robbie en Peter alleen maar in de gaten te houden of de stofdoek al dat creosoot goed tegenhoudt. Als Léon klaar is, de borstel gaat een paar keer heen en weer in de schoorsteen, haalt Robbie voor zichtig de stofdoek weg. Op de kranten in de haard ligt een flinke hoeveelheid zwart stof. Dit was een makkie, hooguit een kwartiertje zijn de mannen bezig met de routineklus. Dat is ook wel eens anders. Bij slecht weer moet de borstel, die dan op een glasfiber kabel zit, van onderen de schoor steen in worden geduwd. Dat is wat meer werk. Het komt ook regelmatig voor dat een schoorsteen verstopt zit: „We komen de gekste dingen tegen in schoorstenen, tot bierblikjes aan toe." Bierblikjes? „Ja, vogels gebrui ken alles wat ze kunnen vinden om nesten mee te bouwen", weet Robbie. Dat zijn ook geen nestjes die je wel eens op een boomtak ziet. „Die dingen zijn meterslang. Vogels gooien eerst takken in de schoorsteen, tot ze blijven hangen. Pas als het goed vast ligt, gaan ze echt een nest maken. Er komen echt zakken vol troep uit." Geen wonder dat de schoorsteen dan niet trekt. Zo'n nest is overigens ge makkelijk te voorkomen, volgens Robbie: „Met een goede schoor steenkap." Robbie en Peter vegen de schoor steenmantel nog even goed schoon, terwijl Léon de ladder weer vastzet op de bus. De drie krijgen een hand en een glimlach. „Laatst kregen we nog stoofpeer- tjes bij iemand. Toch leuk, dat ze ons zo waarderen." r>y Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Meestal werken ze in duo's, vandaag is er ook een team ac tief van drie schoor steenvegers van An toinette Oost, het grootste gediplo meerde en gecertificeerde schoor- steenveegbedrijf van Nederland. Léon, Peter en Robbie rijden rond in een bestelbus met achterin bor stels in alle soorten en maten, schoorsteenkappen en een stofzui ger. Bovenop de bus ligt de onmis bare ladder. Eenmaal aangekomen bij een veeg- adres, zorgt Peter voor het netjes afdekken van de open haard met een zachte, metersgrote 'stofdoek'. Tegelijk zet Léon de ladder tegen de muur en klimt hij omhoog. „Ik doe dit werk al 28 jaar en ben nog nooit naar beneden gevallen." Een kwestie van de voeten stevig neer zetten, zo blijkt even later. „En bo venop de nok niet te hard aan het touw met de borstel trekken. Als die plotseling los schiet, verlies je je evenwicht." De borstel is het belangrijkste ge reedschap van de schoorsteenve- Grote foto: Schoorsteenveger Léon op het dak. foto's llze Rike Foto rechtsboven: Het creosoot is op gevangen in oude kranten. Foto rechtsonder: De borstel zit aan een touw met een kogel eronder. Een schoorsteenbrand ontstaat vaak net nadat de haard is aange maakt en is te herkennen aan een loeiend lawaai in de schoor steen. Bij het vermoeden van een schoorsteenbrand: - Sluit de klep, bij kachels de luchttoevoer of deurtjes sluiten. - Waarschuw de brandweer. - Doof het vuur in de haard met zand of soda, om rook in huis te voorkomen. - Gebruik nooit water om het vuur te doven. - Als het vuur uit is, direct de kamer ventileren. Schoorsteenbrand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 133