Culinaire feestdagen in Hasselt In het Belgische Hasselt kun je shoppen, snoepen en stappen. De komende I weken is de binnenstad omgetoverd tot één groot winterlandschap. Ray Simoen ging een dagje 'hasselen' in kerstsfeer. Foto's van links naar rechts: 1. Hasselt kent veel trendy bars en zelfs een Jenevermuseum. 2. Chocolatier Patrick Mertens aan het werk voor Boon. 3. Lekker loungen in het strakke interieur van Blue Olive. foto's Sven Dillen NEDER LAND Brussel Hasselt BELGIË LUXEM BURG MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊIKÊIÊÊIKKÊKÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊIÊIÊÊÊIÊÊÊtÊtÊÊÊlÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^IÊÊt FRANKRIJK creatief met de ruimte om. Over al zijn verrassende passages, ver bindingsstraatjes en panorama's. De geur van vers bereide delica tessen en het uitzicht op mo dieus geklede gasten maken ze tot verleidelijke lusthofjes in het drukke gastvrije centrum. Neem bijvoorbeeld de trendy foodroom 't Magazijn, vlak naast een ander spraakmakend restau rant Taratata aan de Minderbroe derstraat. Van 't Magazijn loop je de licht slingerende Walpurgis- steeg in, waar twee hippe brasse- rieën met terrassen liggen: de Oranjerie en Tafel 13. Daartegen over ligt een oud, statig, maar ge zellig ogend patriciërshuis, dat dienst doet als stadhuis. Net als in veel andere steden met betonnen plannen in het hoofd, werden tijdens de jaren zestig van de vorige eeuw tal van historische panden in de binnen stad tegen de vlakte gewerkt, om vervangen te worden door do zen van kil staal en gewapend be ton. Gelukkig zijn enkele monu menten gered en gerestaureerd zoals het oude gebouw van de PTT en het Sweert, de kloeke apotheek met zijn robuuste vak werk op de hoek van de Markt. Bij de Markt, maar ook elders in het stadje, struikel je bijna over de sfeervolle cafés, brasserieën en restaurants. Ze proberen alle maal de ambitie van 'Hasselt, hoofdstad van de Smaak' waar te maken. Proeven doe je hier trouwens ook met je ogen. Mode voor dure madammen, carrière- yuppen, gisse madonna's en an dere fashionista's kom je er te gen op de catwalk, die de stad soms wel lijkt. Later op de avond ontmoet je velen van hen weer in bars, chillcafés en places to be. De 'hoofdstad van de smaak' grossiert verder in chocolatiers en bonbonnières. Overal kom je de verleiders tegen. Onweerstaan baar is Boon, Paardsdemerstraat 13. Niet voor niks the Chocolate Experience genoemd. Chocolatier Patrick Mertens maakt alles zelf, zoals bonbons gevuld met zee zout, citroengras of balsamico- azijn met basilicum. Erbij schenkt hij passende thee- en koffiesoorten. Chocoloungen kan ook op niveau. Chiquer, iets minder toeganke- Op het Kolonel - Dusartplein in het centrum van Has selt ligt de grootste openluchtschaats baan van België. De 1.000 vier kante meter grote schaatsbaan is de grote blikvanger van het Win terlandplein, zoals het plein de komende zes weken heet. Maar er is meer. Zo staan er een 50 me ter hoog reuzenrad, een 30 me ter hoge glijbaan en de Christ mas Ride, een achtbaan waarin vliegende rendieren de wagen tjes voortsleuren. Maar behalve het kerst- en win- tervertier heeft Hasselt veel meer te bieden. Het plezierige van het stadje is, dat je er in een uurtje doorheen kunt slenteren. Je loopt altijd tegen de rand van de boulevard of kleine ring, die het centrum van de Belgisch- Limburgse hoofdstad als een ceintuur omsluit. Hasselt ontstond in de vroege middeleeuwen op het kruispunt van de wegen Maastricht-Diest- Antwerpen en Eindhoven-Luik. Binnen de oude muren van het plaatsje gingen de Hasselaars Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Vermaak op het Winterlandplein. Daar staan ook tientallen chalets van deelnemers aan de kerstmarkt. foto Winterland lijk, maar ongemeen mooie cho- cokunstwerkjes zijn te vinden bij de zich 'créateur chocolatier' noemende Neuhaus, Hoogstraat 14. Gewone chocolatiers zijn er in de Minderbroederstraat, Maas trichterstraat en Kapelstraat. Het Winterland biedt behalve Belgische lekkernijen, ook inter nationaal culinair genot. Dat vari eert van Bratwurst tot een schaal tje oesters met 'bubbels'. Vrijwel de gehele kerstmarkt is in winter- chalets ondergebracht. Er zijn zestig deelnemers uit acht ver schillende landen. Wie zich nog niet genoeg in win tersferen heeft ondergedompeld, kan nog even terecht op de Gro te Markt. Daar draait bij een enorme kerstboom en een gloed nieuwe kerststal de Hesselse Poepjee, een Venetiaanse draai molen met twee verdiepingen. En nieuwjaarsnacht is iedereen uitgenodigd voor een spetteren de Sylvesterparty op het Winter landplein. Hassselt ligt op 30 autominuten van Maastricht. Vanaf Maastricht is er ook een busverbinding met Hasselt. De rit (lijn 20a) duurt ongeveer een uur. Het Luminus Winterland duurt tot en met 3 januari 2010. Dagelijks open van 10.00 tot 22.00 uur (Winterland Café tot 24.00 uur). 24 en 25 december open tot 18.00 uur en 25 december en 1 januari open vanaf 13.00 uur. De toegang is gratis, maar voor de ijsbaan moet 3 euro worden betaald. Schaatsen zijn te huur voor 4 euro. www.winterland.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121