op Silvio Berlusconi houden zich graag schuil in Nederland 'De strijd tegen de maffia is bankroet' zaterdag 21 november 2009 aanklager Antonio Ingroia Een arrestatieteam heeft maffiabaas Domenico Raccuglia opgepakt in Palermo. Bewoners van die stad dansten daarna van vreugde in de straten en juichten de politie toe. foto Hollandse Hoogte 'Ndrangheta. Hij werd gezocht door de Duitse autoriteiten die hem verdenken van betrokken heid bij een zesvoudige maffia- moord op 15 augustus 2007 in Duisburg, vlakbij de Nederlandse grens. De achtergrond van die afrekening zou liggen in een jarenlange strijd tussen rivaliserende clans van de 'Ndrangheta in San Luca. De zaak is niet uniek. Door de ja ren heen zijn regelmatig maffia kopstukken opgepakt in ons land. In 2002 kent Nederland zijn eigen geruchtmakende afrekening. Twee Brazilianen worden langs de A12 doodgeschoten nadat ze zijn be roofd van 20 kilo cocaïne. Op drachtgever blijkt de maffiabaas Fi- lippo Cerfeda, topman van de Sa cra Corona Unita (SCU). Hij wordt pentito (spijtoptant) en door zijn getuigenis krijgt een Itali aanse restauranthouder uit Am sterdam levenslang. Later werd hij vrijgesproken. De Tilburgse criminoloog Cyrille Fijnaut deed voor de commis sie-Van Traa onderzoek naar de ge organiseerde misdaad in Neder land, waaronder de maffia. Hij zegt dat er meerdere redenen zijn voor de Italiaanse criminelen om 'de Alpen over te trekken'. „Ze komen in Nederland, maar ook in België, Duitsland en Frank rijk, schuilen voor de Italiaanse jus titie. Ze kiezen graag voor landen met een grote Italiaanse gemeen schap, zoals Duitsland en België. Nederland heeft dat niet, maar ge noeg andere positieve punten, zo als een goede infrastructuur." Daarnaast is Nederland een grote speler als het gaat om drugshan del. „Maffiosi komen ook om van uit hier hun Italiaanse business te regelen. Naast drugs kan het ook om wapens gaan of de smokkel van sigaretten." Volgens Stan de Jong, verslaggever van weekblad Revu, wanen maffia kopstukken zich veilig. „Cerfeda vertelde de Italiaanse rechter dat de drugs gewoon in zijn appartement lagen. Dat kan in Nederland, zo zei hij. Terecht of niet, zo is het imago van Neder land." De Jong werkt met collega Koen Voskuil aan het boek De Italiaanse maffia in Nederland, dat volgend jaar verschijnt. Ze belichten vooral de SCU, die enkele jaren erg actief was in Nederland. De leden ver maakten zich wel. „Het dossier leest als een grote orgie van coke en luxe prostituees." Onduidelijk is volgens crimino loog Fijnaut wat de maffia, aanwe zig sinds de jaren '60, in Neder land allemaal doet. „Het lijkt voor de hand te liggen dat ze ook op Ne derlands grondgebied zelf crimine le activiteiten ontplooien, denk aan witwassen. In Duitsland is al bekend dat dit gebeurt. Dat is na tuurlijk het bedreigendste onder deel van de aanwezigheid van de maffia." Italiaanse maffiabestrijders had den in het verleden flinke kritiek op Nederland. De maffia wordt on derschat en er wordt te laks opge treden, zei Nicola Gratteri in 2008. Het afluisteren van maffiosi mag vaak niet of te kort, meldde de Ita liaan die onderzoeken leidt naar de maffia. Hij bekritiseerde de sa menwerking met Nederland. Volgens hem denken opsporings diensten in Noord-Europa ten on rechte dat de maffia een Italiaans probleem is, niet een probleem van de gehele westerlijke wereld. Het viel De Jong op hoe makkelijk leden van de SCU het land in en uit reisden. „De drugs werden 'naar beneden' gebracht, zoals ze dat noemden. Vanuit Italië reed ie mand het geld dan weer naar Ne derland. Ook familie van Cerfeda kwam gewoon op bezoek." Fijnaut pleit ervoor dat er in Ne derland meer gedegen onderzoek wordt gedaan naar de maffia. „Stuur ervaren politiemensen met voldoende talenkennis naar Frank rijk, Duitsland en België. Ga naar Italië met deskundigen. Mede ge let op wat er in deze landen ge beurt, vraag ik me af of er in Ne derland voldoende op gerecher cheerd wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11