m Kerst in het land van Dickens i7reizen HAMBURGinternational.de Engeland heeft het kerstfeest zo'n beetje uitgevonden. Denk alleen maar aan de verhalen van Charles Dickens. In het Zuid-Engelse graafschap Kent proefde Arnoud Cornelissen de kerstsfeer. Vluchten vanaf Weeze naar Egypte en de Canarische Eilanden on r. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 21 november 2009 Het Engelse graafschap Kent is dankzij de Ka naaltunnel geriefelijk dichtbij. Met de auto doe je er vanuit cen traal Nederland iets langer dan vijf uur over om in Folkstone te ko men. Niet dat je daar graag wilt zijn. De stad die in de jaren zeven tig als een centrum voor avant- gardemode en hippies gold, heeft zijn glans verloren en oogt ver waarloosd. Kerstsfeer is er hele maal ver te zoeken. Wie dat laatste ambieert, reist rich ting het plaatsje Broadstairs, het perfecte decor voor een kerstfeest. En zeker een must voor Dickens- fans. In Broadstairs, met zijn prachtige boulevard, verbleef de Engelse schrijver lang. Hij woonde geruime tijd in het huidige Albion Hotel en later in het verderop gele gen kasteelachtige Bleakhouse. Meer kerstsfeer? Ga dan naar Can terbury. De stad met zijn beroem de kathedraal heeft een schitte rend oud centrum met talloze win keltjes. De kerstmarkt heeft - voor Britten bijzonder - culinaire specia liteiten van het 'continent'. Wie de oud-Engelse sfeer aan den lijve wil ondervinden, kan het beste binnenstappen bij de attractie The Canterbury Tales. Levensecht nage speelde verhalen van de pelgrims die op weg gingen naar Canterbu ry. Beetje kitsch misschien, maar ja, het is kerstfeest. Dan mag het al lemaal een beetje extra glimmen. Dat glinsteren vind je in pure vorm terug als je, weg van de stad, over de golvende heuvels van deze 'Garden of England' kijkt, die een bezoek aan deze streek ook buiten de kerst de moeite waard maakt. Daar weerkaatst het golvende graan in het (laatste) zonlicht. Je vindt er ook uitgestrekte koolvel den, zelfs percelen waar wijndrui ven worden verbouwd. Er groeit van alles in Kent. Natuur lijk hop, het smaakmakende ingre diënt van bier. Eigenlijk is er geen product te bedenken dat zo'n di recte invloed heeft gehad op het landschap. Overal zie je die kegel vormige daken, die aan één kant open zijn. Daaronder bevinden zich hopdrogerijen. De halfopen kegel draait naar de wind, waar De periode rond Kerstmis is in Kent uitermate sfeervol. Ook in kerken en kathedralen zijn de vieringen de moeite waard. foto Ash Mills door de hop goed kan drogen. Bij veel boerderijen heeft de hopdro- gerij al lang een andere functie ge kregen. De kenmerkende daken zijn echter, dankzij een bescher mende maatregel, gebleven. Langs de slingerende binnenwe gen door het glooiende landschap van Kent, lijkt het of bijna ieder een zich met eten bezig houdt. Er staan stalletjes langs de weg met verse groenten, pompoenen en eie ren. Er zijn overal weekmarkten, waar zowel boeren als hobbytelers de eigen producten aan de man brengen. En er zijn de talloze pubs en hotels waar prima eten wordt geserveerd. Klaargemaakt met loka le producten, zo staat vrijwel over al trots bijgeschreven. Zelfs vis en zeebanket wordt aan de eigen kust gevangen, benadrukken de koks. „Milieuvriendelijk en het smaakt nog lekker ook", verklaart Eddie Kemsley van The Lighthouse Inn, op nog geen kwartier rijden vanaf de Kanaaltunnel. „Koken met re gionale producten is helemaal in." Het hotel dat zij samen met haar man chefkok James bestiert, ligt boven op een van de beroemde witte klippen van Dover. Capel-le- Ferne heet het daar. Oorspronke lijk heette het 'kapel in de varens'. Waarom de naam ooit verfranst is, weet daar niemand te vertellen. Het uitzicht is er in dat dorpje niet minder spectaculair om. In de diepte ligt de haven van Folkstone. Een uitstekende klif be neemt het zicht op Dover. Op hel dere dagen zie je hier met met ge mak het vasteland aan de overkant liggen, 's Avonds, vanuit een van de kamers in The Lighthouse Inn, is het een bijzondere ervaring de lichtjes aan de Franse kust te zien pinkelen. Dan lijkt de overkant on voorstelbaar dichtbij. De vele to rens en kastelen langs de kust zijn het bewijs dat Engeland zich de af gelopen eeuwen moest verweren tegen heel wat ongenode gasten. Veel kastelen zijn te bezoeken. De toegangsbewijzen zijn echter duur. Om in het beroemde Leeds Castle (bij Maidstone) binnen te komen, betaal je 16,50 pond. De wissel koers met de euro mag dan gun stig zijn, het blijft veel geld. Wie een kastelentoer wil maken (ver geet het prachtige Bodiam Cistle in Robertsbridge niet), kan beter lid worden van de National Trust. Zo krijg je flinke kortingen op de toegangsprijzen. Het bezoeken van al die histori sche plekken in Kent is ook in een korte vakantie goed te doen. De laatste jaren is in Engeland een uit gebreid netwerk aan snelwegen ge bouwd, dat je snel van de ene naar de andere plaats brengt. Wil je het graafschap echt ontdekken, kies dan de soms eeuwenoude routes en bewonder de volle glorie van het heuvellandschap. Alleen via die historische weggetjes kom je in verrukkelijke plaatsjes als Sand wich, waar de gelijknamige dubbe le boterham is uitgevonden. John Montague, de vierde graaf van Sandwich was zo'n verwoede kaartspeler, dat hij zich geen tijd gunde te eten. Zijn bezorgde but ler liet daarom boterhammen sme ren om de graaf wat te eten te bie den. Dat is tenminste het verhaal dat de inwoners van het pittoreske dorpje je willen laten geloven. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl VERENIGD KONINKRIJK Londen Graafschap Kent Reserveer tijdig lunch, di ner en accommodaties. In Ashford, Maidstone, Canter bury en Broadstairs is het tijdens de feestdagen druk. Zoek voor actuele informa tie op internet naar bed and breakfast Kent. Een goe de gids is www.foodand- drinkguides.com In wildpark Port Lympne bij Hythe kun je in The Liningstone Lodge over nachten tussen zebra's en neushoorns. Zie www.total- lywild.net/fortlympne Beleef de oudste brouwerij van Groot-Brittannië, Shepherd Neame. Nog een aanrader is Bishops Fi- ners. Zie www.shepherd- neame.co.uk Ook Engeland heeft goede wijn. Bezoek de wijngaard van Biddenden en proef na de wandeling over het terrein de wijnen. Speciaal tijdens kerst met een ty pisch engelse mince pie. Zie www.biddendenvine- yards.com Romantisch overnachten op een van de white cliffs of Dover: www.thelight- houseinn.net Online lid worden van de National Trust kan via www.nationaltrust.org.uk iVb/Mumvc innIIli 1 h "li 'Tmw Nieuwe website, nieuwe prijzen! Boek nu via onze nieuwe nederlandstalige website www.HAMBURG-international.nl al vanaf tLITO one-way incl. alle belastingen en toeslagen. Aanbieding geldig tot zondag 29 november Uw vakantie begint bij ons aan boord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119