De kerstmarkt in Boedapest, jaarlijks door zo'n 600.000 mensen bezocht, is mooi. Maar vergeet andere attracties niet. Rob de Vries ging bijvoorbeeld ook eens lekker badderen in een van de vele badhuizen. m reizen@wegener.nl is reizen I 024-3650360 Zaterdag 21 november 2009 in bad met glühwein 5!w Ons hotel ligt in hartje Boedapest. Achter deur uit en je staat in de beroemdste straat van de Hongaarse hoofdstad, de Vaci utca. Chique, met veel mooie winkels en in de maand voor kerst veel kraampjes waar van alles te koop is. Maar vooral kerstspul. Hier en daar tre den amateurartiesten op en de sfeer is er plezierig, gemoedelijk. Het is maar 200 meter naar de kerstmarkt van Boedapest, op Vörösmarty Ter, een groot, vier kant plein met een prachtige 'ach terwand', die helemaal gevuld wordt door het witgepleisterde en legendarische koffiehuis Ger- beaud. Op het plein staan zo'n vijftig uni forme kraampjes, houten huisjes eigenlijk, waar behalve kunstnijver heid veel eet- en drinkbaars wordt aangeboden. De glühwein is er ge wild en smakelijk. Het is hier voor al druk aan het eind van de mid dag en het begin van de avond. Dan geeft de feestelijke verlichting extra sfeer aan de kerstmarkt, schuiven mensen aan op houten banken en peuzelen zij de gekoch te hapjes (pittig vlees en worst) lekker op. Alleen de kerstboom detoneert. Wat een schriel geval! Voor meer sfeer zorgen artiesten, met muziek en folkloristische dansen. Het geeft een authentiek Hongaars ka rakter aan het geheel. Er zijn nog andere kerstmarkten, maar zij leg gen het af tegen Vörösmarty Ter, met zijn intieme karakter. Na een halve dag wordt het tijd voor andere plekjes. Die liggen on der meer in Boeda. Dat stadsdeel ligt op de rechteroever van de Do- nau en is het sjieke deel van de stad. Het ligt tegen vrij steile hellin gen aan. Wie er het geld voor had, liet hier een huis bouwen, 'gewo ne' mensen moesten zich tevre den stellen met een woning in Pest, aan de overkant van de rivier. Vanaf de Donauboulevard aan de Pestkant - fraaie wandelpromena de, veel bankjes én barretjes achter de promenade - is goed te zien dat de Boeda, de Burchtheuvel, niet voor niets door de Unesco al meer dan twintig jaar geleden op de lijst van Werelderfgoederen is gezet. De imposante Burcht - vele malen verwoest door andere volkeren, van Turken tot Duitsers - domi neert het beeld. Het is tijd al dat moois van dicht bij te bekijken. Daarvoor moet je één van de bruggen over; het zijn er liefst negen die de oevers van Boedapest met elkaar verbinden. Het meest voor de hand ligt de oudste: de unieke en fraaie Ketting brug. Ben je die over, dan sta je di rect onderaan de Burchtheuvel. Je kunt de tandradbaan naar bo ven nemen, maar uiteraard ook de bus: de stadsbus of de speciaal op toeristen gerichte dubbeldeksbus. Gewoon wandelen, heuvel op, past echter het best bij de rust die er over het algemeen in Boeda heerst, ondanks alle binnen- en buitenlandse bezoekers. Belangrijk ste attractie is het pompeuze Burchtpaleis. Van daaruit heb je een prachtig uitzicht over de Do- nau en Pest. Maar ook de Matthias- kerk, stevig gerestaureerd, en het Vissersbastion met zijn witte to rens zijn historische monumenten die opvallen en symbool staan voor de bewogen en door bezettin gen gekenmerkte historie van de Hongaarse hoofdstad. Bij een wandeling door de Burcht- wijk zijn de restanten van de Turk se overheersing, eeuwen geleden, te zien. Terug naar Pest maar weer. Want je kunt thuis niet vertellen dat je in Boedapest bent geweest zónder de Grote Markthal te hebben ge zien. Het is een prachtige, open staalconstructie uit 1896, met een enorme oppervlakte, waar met na me de kleurrijkste en geurigste groenten, vruchten en vleespro ducten zijn uitgestald. Het is heerlijk hier te scharrelen tussen de Boedapesters, die er hun inkopen doen. Ook het aan de Donauboulevard gelegen parlement, een soort neo gotisch paleis en het grootste parle mentsgebouw van de wereld (het Binnenhof lijkt er Madurodam bij) mag niet onbekeken blijven. Net als de in kersttijd sfeervol ver lichte Andrassy Ut, de Champs Elysées van Boedapest, met zijn prachtige historische gebouwen en modewinkels die alle topmerken vertegenwoordigen. Met de Opera als het architectonisch hoogte punt. Foto's van links naar rechts: 1. Meerdere kerstmarkten is Boedapest rijk, de versiering ontbreekt uiteraard niet. 2. Kerstviering in de kerk in Boedapest. 3. Schaatsen tijdens de kerstperiode in de Hongaarse hoofdstad. 4. Tegen het fraaie decor van koffiehuis Gerbeaud speelt zich de Grote Kerstmarkt in af. foto's GPD In het verlengde van de Andrassy Ut ligt het Heldenplein. Hier staan in een halve cirkel beelden van Hongaarse helden rond een hoge zuil met daarop het beeld van aartsengel Gabriël. Moe van al het gewandel? Boeda pest biedt legio mogelijkheden om te relaxen. Dat kan in een van de vele prachtige koffiehuizen, meest al heel luisterrijk ingericht. Of in een van de vele restaurants, die ook de stijl van het verleden ade men. Ze zijn vaak 'bruiner' dan ón ze bruine kroegen, de kwaliteit van eten en bediening zijn van ouderwets niveau. Meest ideale manier om helemaal bij te komen van alle vermoeienis sen, is een bezoek aan een van de tientallen badhuizen in 's werelds hoofdstad op dit gebied. Nergens vind je er zo veel. Het Kiraly, waar vrouwen slechts beperkt toegang hebben, met zijn prachtige Turkse koepels is beroemd. Net als het Gellertkuurbad, dat helemaal in ju- gendstil is opgetrokken. De keus-voor nu valt op het (open lucht) Szechenyibadhuis in het Stadspark. Imposant vanwege de omvang en de mooie gebouwen rond de baden. Het geneeskrach tige water komt van een diepte van 1.000 meter. Ondanks de war me dampen boven het water, valt te zien dat de baden met bonte mozaïeken versierd zijn. De sfeer in dit indrukwekkende decor is SLOWAKIJE Balatonmeer Kettingbrug Boedapest bestaat uit Pest en Boeda. Pest betekent hol, mogelijk vanwege de vele holen in de heuvels aan de linkeroever van de Donau. Boeda betekent hut. Vanaf de achtste eeuw kwamen de eerste nederzettingen aan de rechteroever van de Donau. Boedapest, 1,8 miljoen inwoners, is de hoofd stad van Hongarije en behoort tot 's werelds toptien van populair ste short-breakbestem mingen. In november en december doen ze er met de kerstmarkt en andere kerstactivi teiten nog een toeris tisch schepje bovenop. Boedapest wordt door diverse maatschappij en rechtstreeks vanaf Schiphól aangevlogen. Info over Boedapest is te vinden op: www.budapestinfo.hu Reageren? reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 117