ii spectrum Zaterdag 21 november 2009 Li Yu is iemand die ze in Shenzhen graag zien ko men: jong, intelligent, crea tief. De 29-jarige Chinees, afkomstig uit het noord oosten, werkt in de zuid-Chinese stad als websiteontwerper. Zijn bedrijf zit in een nieuw, torenhoog kantoorge bouw. En Li zorgt nog voor extra toe risme ook: zijn ouders zijn een paar dagen op bezoek. Li is een migrant in Shenzhen, maar niet van de categorie die de regio der tig jaar lang overspoelde. De onge schoolden, die in één van de tiendui zenden fabrieken voor een minimaal loon strijkijzers, speelgoedauto's en dvd-spelers in elkaar zetten. De mil joenen die in 2008 zonder werk kwa men te zitten toen de vraag uit het Westen naar Made in China-produc ten door de financiële crisis instortte. Shenzhen en de autoriteiten in pro vinciehoofdstad Guangzhou, het oude Kanton, zijn door die crisis wak- kergeschud. In ijltempo werken ze nu aan plannen om de economie minder te laten leunen op de goedkope indus trie, die het gebied de bijnaam 'werk plaats van de wereld' opleverde. „Je merkt aan alles dat de overheid creatieve en financiële bedrijven wil aantrekken", zegt Li. „Mijn bedrijf, Derby, heeft van de gemeente een miljoen yuan (100.000 euro, red.) ge kregen om uit te breiden. Overal in de stad worden nieuwe kantoorge bouwen neergezet en in het afgelo pen jaar zijn de eerste twee dure win kelcentra geopend." Shenzhen zag de bui al hangen. Drie jaar geleden begon de stad zichzelf aantrekkelijker te maken voor bedrij ven in andere sectoren dan de indus trie. De crisis versnelde dit. De stad was in 1980 een vissersdorp van 30.000 inwoners. In dertig jaar is het een industriestad geworden van tien miljoen mensen. „De afgelopen de cennia heeft Shenzhen de provincie Guangdong naar een economische ex plosie geleid", zegt Wang Yang, leider van de Communistische Partij in de provincie. „Die tijd is voorbij. In de toekomst zal Shenzhen niet langer be kend staan als de goedkope industrie stad, maar zal de stad zich kunnen meten met Sjanghai. De stad zal Guangdong leiden in de verandering van goedkope, simpele industrie tot een centrum van financiën, innovatie en transport." Niet dat de fabrieken snel zullen ver dwijnen. De echte 'werkplaats van de wereld' ligt tussen Shenzhen en Gua ngzhou. Hier begint langzaam weer meer rook uit de schoorstenen te ko men nu, dankzij de 400 miljard euro die de overheid in de economie pompt, de binnenlandse vraag naar Chinese producten toeneemt. De vraag naar nieuwe werknemers is de afgelopen drie maanden met bijna 15 procent gestegen. Na driekwart jaar waarin miljoenen werden ontsla gen, zijn er sinds juni elke maand tien duizenden banen teruggekomen. Fabriekseigenaren klagen dat het moeilijk is voldoende personeel te vinden. Arbeiders die er nu al wel zijn, verdienen aanzienlijk meer. Werkgevers mopperen dat de migran ten niet aan de slag willen voor min der dan 200 euro per maand, twee keer het gemiddelde loon van 2007. Xiao Liu schuifelt rond voor de fabriekspoort. Het is woensdagmid dag en de 25-jarige heeft niets te doen. Hij is vorige week vanuit een buurprovincie naar Dalang gekomen, een fabrieksdorp ten noorden van Shenzhen. Zonder werk rest hem niets anders dan naar de gesloten poort te staren. De situatie lijkt erg op die van vorig jaar, maar de omstandigheden zijn ra dicaal anders. Achter de gesloten poort wordt nu weer gewerkt. Er rolt van alles van de band: van geslepen, glazen lampenkappen tot accessoires voor mobiele telefoons. Xiao kan mor gen aan het werk als hij wil. „Ik zoek een baan als bewaker", zegt hij, kijkend naar twee vellen papier die aan het beveiligingshokje van de fabriek hangen. Er staan meerdere va catures, ook voor bewakers. Ook btj andere fabrieken hangen zulke Aatjes. Een jaar geleden zouden men sen staan te dringen om de banen. Nu hangen er, naast Xiao, maar drie rond en niemand lijkt geïnteresseerd. „Het verdient te weinig", vindt Xiao. De Chinese werkers kunnen zich langzaam maar zeker zo'n houding veroorloven. Toch weet iedereen in Guangdong dat het nooit meer zal worden als in de afgelopen dertig jaar. Een statistiek van sportmerk Nike is een teken aan de wand. Voor het eerst in vijftien jaar komen de meeste schoenen van Nike niet uit China, maar uit Viet nam, waar de productiekosten nog la ger liggen. Meer multinationals ma ken de keus Guangdong in te ruilen voor andere landen in de regio. Of, in het voor China gunstigste geval, voor goedkopere provincies in het binnen land. De overheid wil in Zuid-China daar om geen nieuwe fabrieken meer zien, maar kantoortorens. Kolossen waarin slimme mensen geld verdienen, in plaats van rokende fabrieken waar mensen geestdodend werk doen. „Guangdong zal nooit terugkeren naar hoe het voor de crisis was", zegt partijbaas Wang Yang. „Wij zijn vast beraden de vogelkooi leeg te schud den, om ruimte te scheppen voor nieuwe vogels die zich hier willen nestelen. We zullen geen enkele moeite doen om achterlijke bedrijven te redden." Bovenop de Lotusheuvel in Shen zhen lijken ze allang vergeten. Een be stuurder van de stad nam een groep ambtenaren uit omliggende regio's hier mee naartoe om ze te laten zien waar het vanaf nu om draait. Hij zwaait zijn arm naar het zuiden, rich ting het nieuwe zakendistrict van de stad. „Hier is dit jaar 470 miljard yuan (47 miljard euro, red.) verdiend", pocht de bestuurder. „Liefst 84 pro cent van de bedrijven zit in de finan ciële sector, in informatietechnologie en in overige diensten." De stad geeft bedrijven in die secto ren aanzienlijke belastingvoordelen. Vorige maand is er een aandelen- beurs geopend die het vooral voor nieuwe, middelgrote, innovatieve be drijven mogelijk moet maken met aandelen verdere groei te financieren. Bovenop de Lotusheuvel staat een metershoog standbeeld van Deng Xiaoping, de vader van de economi sche explosie die China nu een steeds belangrijker plek in de wereld geeft. 'De ontwikkeling van Shenzhen be wijst dat ons beleid goed is', staat er in zijn handschrift. Zijn beeld kijkt - nu uit over wat zijn opvolgers voor ogen hebben als toekomstbeeld: kan toortorens en hotels. Ook hun beleid lijkt te werken. Het zakenblad Forbes zette de stad dit jaar op de tiende plaats in een lijst van belangrijkste op komende steden ter wereld. In Guangzhou is het niet anders. In noodtempo schieten de wolkenkrab bers er uit de grond. De nieuwe ambi ties van het oude Kanton zijn overdui delijk voor wie naar de namen van die torens kijkt: International Finan cial Center (432 meter hoog) of, er naast, International Financial Place (198 meter). De overheid wil dat in 2020 80 procent van de werkgelegen heid hier uit de dienstensector komt. In Shenzhen kijkt Deng, toeval of niet, naar het zuiden. Hij heeft zijn ogen gericht op de ultieme prijs waar de stad op aast: Hong Kong. Nieuwe bruggen, wegen en metrolijnen bin den de twee steden nu al hechter dan ooit tevoren. Voor Shenzhen is het duidelijk, na de huidige transformatie wacht de vol gende. Een grote, moderne, interna tionale metropool van twintig mil joen mensen: Hong Kong/Shenzhen, de nieuwe motor van Zuid-China. reageren? spectrum@wegener.nl De economische crisis richtte in Zuid-China een slachting aan op het gebied van werkgelegenheid. Om dat nooit weer te laten gebeuren, is de regio in hoog tempo bezig zichzelf opnieuw uit te vinden. door Remko Tanis foto's Frans Schellekens/GPD Grote foto links: Het Colden Business Centre in Shenzhen. Bovenste foto: Li Yu in het Lian Hua Shan-park. De 29-jarige Chinees werkt als websiteont werper in Shenzhen. Foto hierboven: Schoolkinderen bij het metershoge standbeeld van Deng Xiaoping, de vader van de economische explosie van China. ■Peking CHINA «Shanghai Shenzhen Guangzhou TAIWAN Hong Kong LAOS infographic CRW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111