Chinese stad in opkomst spectrum IO 11 '5fr Regelculturen Zaterdag 21 november 2009 Onlangs bracht ik Keniaanse vrienden in grote verwarring met een verhaal over regelge ving in Nederland. Mijn Neder landse bank was voor internetbankieren overgegaan op codes die per post naar het buitenland worden verstuurd. In Kenia be staan geen postbodes, soms geen straatna men en vaak geen huisnummers. Zeker niet waar ik woon: in die flauwe bocht tus sen Mukoma en Kisembe, waar een dikke boom staat naast een witte, gammele poort die altijd open is. Mijn Nederlandse bank heeft echter als re gel dat er geen codes naar postadressen worden verstuurd. Alleen naar huis adressen. Regels zijn regels, werd mij te verstaan gegeven. Het advies was tijdelijk mijn adres naar dat van mijn zus in Nederland te veranderen. De postbode liet ze al spoedig bij haar door de brievenbus glijden. Mijn zus scande ze en zond ze mij per e-mail. Ik veranderde mijn adres opnieuw. De monden van mijn Keniaanse vrienden vielen open. Ze refereerden aan het stereotype en niet helemaal juiste beeld van Nederland. „Jullie zijn toch heel liberaal en soepel. Je kunt hasj kopen, abortus en euthana sie plegen. Jullie reizen over de we reld en weten dat niet overal postbo des bestaan. Dan moet het toch een land zijn met praktische uitzonderin gen?" Ik schudde het hoofd. In Nederland valt niet te tornen aan regels. In Ke- nia bestaan eindeloos veel wetten en regels, voortvloeiend uit een grote voorliefde voor bureaucratie. Iets offi cieel gedaan krijgen, is een kwestie van de lange adem. Het geldende basisprincipe is: niets kan en alles kan. Er moet altijd nog weer een extra papiertje worden vertoond of ergens een aparte stempel worden ge haald. Soms blijkt het na dagen worstelen toch het verkeerde loket te zijn. Dat is ech ter allemaal te voorkomen met wat smeer geld. Alles is dan opeens minder gecompli ceerd en gaat veel sneller. Ook met een paar vriendelijke woorden of enkele gefrus treerde tranen zijn onverbiddelijk vastge stelde regels ietsje buigzamer te maken. Mijn Keniaanse bank maakte het onmoge lijk van vestiging te veranderen. Door een verhuizing naar dat huis achter de witte poort wilde ik naar een dichterbij gelegen filiaal overstappen. Dat kon alleen door mijn rekening op te zeggen en een nieuwe aan te vragen bij de vestiging die ik op het oog had. Dat betekende een ander reke ningnummer en veel gedoe. Het kostte me een jaar. Zonder smeergeld te betalen, maar wel met veel, soms gemeende en soms ongemeende, aardige woorden. Maar uiteindelijk 'regelden' beide filiaaldirecteu ren mijn verzoek. Ook de politie hanteert regels soms soepe ler, zelfs zonder smeergeld. Ik laat een bord met daarop 'Pers' altijd achteloos op mijn dashboard liggen. Niet om aan de grote klok te hangen wat ik doe, maar het heeft een wonderbaarlijk effect op agenten. Bij politiecontroles werpen ze een blik op het bord en wuiven me dan direct door, zon der zelfs maar een blik op mijn rijbewijs te willen werpen. Opgegroeid in Nederland heb ik geleerd me aan regels te houden. Maar naar mijn gevoel is het ook heel menselijk te probe ren ze af en toe te ontduiken. Regels afko pen met smeergeld staat me tegen, vooral omdat ik in de laatste veertien jaar heb ge zien hoe corruptie dit land kapot maakt. Er moet toch een gulden middenweg bestaan tussen de regelculturen in Nederland en Ke nia? mmm:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 110