io I italiaanse maffia Maffiabestrijders stuiten Maffiosi De arrestatie van een kopstuk van de Siciliaanse maffia, de Cosa Nostra, is een succes voor de Italiaanse politie. Maar de politiek blijft de strijd tegen de maffia frustre ren. De man achter de arrestatie wordt gezien als het groot ste gevaar voor Silvio Berlusconi. I n zaterdag 21 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door onze correspondent Eelco van der Linden Op het onderwerp Sil vio Berlusconi en de maffia rust een taboe. Wil je de premier ook nog van maffiapraktijken beschul digen? is steevast de reactie van zijn achterban. Berlusconi's politie ke tegenstanders weten er geen raad mee. Een enkeling stelt vra gen over Berlusconi's mysterieuze beginkapitaal, over de vooraan staande maffioso die in de jaren ze ventig op zijn Milanese landgoed woonde en over de rol van zijn Si ciliaanse vertrouweling en huidig senator, Marcello Dell'Utri, die in 2004 werd veroordeeld tot negen jaar cel wegens banden met de maffia. De recente arrestatie van Domeni- co Raccuglia (45) heeft iedereen even teruggeworpen in de slechte, oude tijd. Raccuglia was voort vluchtig sinds 1996, het jaar waar in 'de slager' Giovanni Brusca werd opgepakt. Brusca en Raccug lia stonden symbool voor het gren zenloze geweld van de clan van de Corleonesi. Ze ontvoerden in 1994 Giuseppe Di Matteo, de 12-jarige zoon van een van de eerste spijtop tanten van de clan, wurgden hem ruim twee jaar later en losten het lijk op in loog. Sindsdien is er veel gebeurd. De Corleonesi, tot begin jaren '90 ab soluut heerser binnen Cosa Nos tra, zijn gedecimeerd. Hun offen sief tegen de staat, inclusief de moord in 1992 op de beroemde on derzoeksrechters Falcone (door Brusca) en de bomaanslagen het jaar daarop in Rome, Florence en Milaan, zette die staat aan tot ac tie. Er brak ook een opmerkelijke 'maffiavrede' uit, die tot op de dag van vandaag voortduurt. De laatste maanden gaat alle aan dacht van onderzoeksrechters op Sicilië uit naar hoe dat mirakel des tijds geschiedde. Er is nu hard be wijs dat de staat (lang) heeft onder handeld met de maffia, over een heuse wensenlijst. Bernardo Pro- venzano, de 'historische nummer twee' van de Corleonesi, werd het aanspreekpunt. Diens eerste groot ste cadeau, zo lijkt nu, was het in fluisteren in 1993 van de schuil plaats van Toto Riina, de 'baas der bazen' van de Cosa Nostra, en mo tor achter de geweldsgolf. Met Provenzano verdween het ge weld en werd de maffia weer on zichtbaar, zoals vroeger. De magis- Er is bewijs dat de staat onderhandelde met de maffia over een wensenlijst traten boekten successen en arres teerden regelmatig kopstukken, maar dat kwam vooral door hun doorzettingsvermogen en de voort schrijdende techniek. De spijtop tanten speelden een minder grote rol: die werden vaak, net als de ma gistraten zelf, in diskrediet ge bracht. Velen zien dat als een van de wederdiensten van 'de politiek', na 1993 belichaamd door Silvio Berlusconi. De premier bevindt zich nu in een penibele situatie. Een belangrijke nieuwe spijtoptant, Gaspare Spa- tuzza, heeft Berlusconi en zijn rechterhand Marcello Dell'Utri ge noemd als de politieke aanspreek- Maffia-organisaties in Italië ITALIË Rome A PU LI Napels WK Bari Palermo SICILIË W CAÜABRIÉ Reggio di Calabria punten van de maffia nieuwe stijl. Dell'Utri is de man die bij het uit breken van de maffiavrede in lutte le tijd Forza Italia uit de grond stampte, de partij waarmee Berlus coni in 1994 de verkiezingen won en die nog steeds heer en meester is op Sicilië. Spijtoptant Spatuzza is de moorde naar van onderzoeksrechter Paolo Borsellino, die volgens de laatste hypothese de dood vond omdat hij fel tegen onderhandelingen met de maffia was. Volgens Spatuz za gingen die onderhandelingen door tot 2004, het jaar waarin Dell' Utri werd veroordeeld wegens ban den met de maffia. Binnenkort zal Spatuzza getuigen in deze zaak in hoger beroep. Berlusconi vreest een nieuwe juri dische mokerslag. De pijlen van Berlusconi's entourage en media zijn dezer dagen niet voor niets ge richt op de aanklager van Dell' Utri, Antonio Ingroia. Hij is Italië's belangrijkste maffiabestrijder - de arrestatie deze week van Raccuglia is toe te schrijven aan zijn team - maar ook degene die bezig is de onderhandelingen tussen staat en maffia te reconstrueren. Ook Ingroia is verontrust. Hij grijpt elke gelegenheid aan om te waarschuwen voor 'het bankroet van de strijd tegen de maffia'. Het komt door een totaal gebrek aan mankracht en middelen, maar ook door wetten die op last van Berlus coni in de maak zijn om processen in te korten en het aftappen van te lefoons te beperken. Deze week is zelfs een wet aange nomen die het de maffia mogelijk maakt geconfisqueerde bezittin gen terug te kopen, als die niet bin nen negentig dagen een andere be stemming hebben gevonden. Nu krijgen jeugdcoöperaties als Libera het beheer over voormalig maf fia-eigendom, maar de procedure is vrijwel altijd langer dan negen tig dagen. Een cadeau aan de maf fia dus. PiCamorra -J Sacra Corona Unita j'Ndrangheta Cosa Nostra Maffia Maffia: Geheel van geheime crimi nele organisaties, georganiseerd in afdelingen. Er zijn vier belangrijke Italiaanse maffia's. Cosa Nostra: De originele maffia die teruggaat tot de negentiende eeuw. Ontstaan als antwoord op overheersing door verschillende 're geringen'. Leden gebruiken de term 'maffia' niet. De families han teren een strikte erecode en hiërar chische structuur. Nieuwe leden worden ingezworen en van hen wordt verwacht dat ze hun hele le ven bij de Cosa Nostra blijven. De Siciliaanse maffia is bekend vanwe ge de vertakkingen in Amerika en de executies van hooggeplaatste personen als rechters, politiechefs en politici. Zo'n 100 families. 'Ndrangheta: Betekent: de moedi ge mannen. Ontstond toen in de negentiende eeuw een groep Sici- lianen van Sicilië werd verbannen door het toenmalige gezag. Kon zich verspreiden door de afwezig heid van gezag en door corruptie. Moeilijk te infiltreren vanwege het belang dat wordt gehecht aan bloedbanden en huwelijken. Be kend om ontvoeringen, cocaïnehan del en wapenhandel. Wordt gezien als machtigste organisatie sinds veel kopstukken van de Cosa Nos tra zijn opgepakt. Zo'n 150 fami lies. Camorra: Zou in de negentiende eeuw door Spanjaard zijn opge richt, maar er doen verschillende verhalen de ronde. Hield zich in het begin vooral bezig met het in nen van beschermgeld van winke liers (pizzo). De belangrijkste activi teiten zijn tegenwoordig afpersing, drugshandel, sigarettensmokkel en witwassen van geld. Zo'n 200 fami lies. Sacra Corona Unita (SCU): De nieuwste en kleinste maffia-organi satie, opgericht begin jaren '80. Komt zowel voort uit de traditie van de 'Ndrangheta als de Camor ra. Doel: voorkomen dat andere maffia-organisaties de handel in de regio Apulië overnemen. Het be lang van de strategische ligging van Apulië is afgenomen en de SCU is kopstukken kwijtgeraakt. Zou daar door niet veel meer in te brengen hebben. Zo'n 50 families. De Italiaanse maffia zit al lang niet meer alleen in Italië. In Noord-Europa houden maffiosi zich schuil voor justitie. De handel kan gewoon door gaan. door Miriam van den Brand Dat de Italiaanse maffia thuis is in Nederland, blijkt maar weer eens in maart van dit jaar. De Nationale Recherche houdt in Diemen Giovanni Strangio (30) aan, een voortvluchtige leider van de Italiaanse maffiaorganisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10