Zeeuwse sporen in de Oost spectrum 6 Zaterdag 21 november 2009 MALEISIE INDONESIË CMsÈsa? GROTE OCEAAN Verslaggeefster Wendy van den Hurk reist volgend -jy j jaar naar Indonesië, in het kader van een journalis- tieke uitwisseling waarvoor de PZC samenwerkt met Free Voice. Volgende week krijgt de PZC bezoek van -V- twee Indonesische journalisten. In de aanloop naar haar reis houdt Wendy het weblog Amatoo! bij Van Zeqlancir (Indonesisch voor tot ziens). iraar lripQ; Het weblog is te vinden op www.pzc.nl/indonesie. INDISCHE OCEAAN Hetweblogistevindenopwww.pzc.nl/indonesie. Het is een kans uit duizenden. Op uitnodiging van Free Voice gaat PZC-verslaggeefster Wendy van den Hurk volgend jaar naar Indonesië. Als tegenprestatie ontvangt de PZC volgende week twee dagbladjournalisten uit Indonesië die worden bijgeschoold in multimediaal werken. De PZC grijpt de uitwisseling aan voor een veel groter project; Wendy gaat in het Verre Oosten op zoek naar Zeeuwse sporen. In het weblog Amatoo! doet ze het komende half jaar verslag. Rechts mijn opa, Piet van den Hurk, in de gaarkeuken van de militair hospitaal Pematang Sïantar (Medan op Sumatra) in 1947. I n tegenstelling tot de meeste twinti gers heb ik mij nog nooit gewaagd aan een wereldreis. Mijn stages vol bracht ik in Eindhoven en Rotter dam, en voor mijn werk kom ik ei genlijk nooit verder dan Souburg of Goes. Ook toen alle verslaggevers werden geat tendeerd op een uitwisselingsproject met Indonesië van de organisatie Free Voice, die zich ontfermt over vrijheden als die van journalisten, begon het niet gelijk te kriebelen. Wel mailde ik terug dat een ver slaggever van de PZC niet heen zou kun nen om Ambon, waarmee Vlissingen een hechte stedenband heeft. En, uiteraard, dat ik mij aanbevolen hield voor de reis. Eerlijk gezegd was ik het alweer een beetje vergeten, toen ik hoorde dat de keuze op mij was gevallen. Het laten bezinken ('oh nee, en de koningin komt in april naar Zee land!') duurde niet lang: zo'n kans moet je niet laten schieten. Ik was door het dolle heen, en dat ben ik nu nog. Hoewel ik geen Azië-reiziger ben, stond Indonesië wel op mijn verlanglijstje. Niet in de laat ste plaats omdat mijn opa zijn jonge jaren sleet op Sumatra, als kok bij de marine. Zijn verhalen hoofde ik altijd graag. Morgenmiddag stappen twee Indonesi sche journalisten uit de trein op het sta tion van Middelburg. A'an Suiyana (35) werkt bij The Jakarta Post en Ruslan Ramli (37) coördineert het regionale nieuws van de Harian Fajar in Makassar, Sulawesi. Na een weekje Wereldomroep willen zij wel eens zien hoe een westerse krant zich be weegt in het multimediale landschap. De PZC gaat ze bijscholen over wat je als krant met internet kan. En als ze hier dan toch zijn is het natuur lijk leuk om iets van Zeeland te zien. Bij de Schelde - die de afgelopen jaren vier kor vetten afleverde voor de Indonesische ma rine - krijgen ze dinsdag een rondleiding. Woensdag bezoeken ze basisschool De Vossenburch in Middelburg. Een Wereld- school, die zich intensief bezighoudt met verdraagzaamheid en wederzijds respect, maar die bovendien een heel wereldlijke groep zeven heeft. Juf Margaret Schuit bracht de kinderen al eens aan het corres ponderen met een klas in Cambodja, maar dat contact is verwaterd. Indonesië komt dus als geroepen. Met leeftijdsgenootjes uit Jakarta gaan de kinderen aan de slag met het thema water: de Indonesische hoofd stad kampt met jaarlijkse overstromingen en Zeeland heeft de strijd tegen het water al gewonnen. Daarover kunnen digitaal er varingen worden uitgewisseld. De eerste staat op het programma voor woensdag: dan brengt groep zeven, samen met de In donesische journalisten, een bezoek aan de Deltawerken. De Indonesische journalis ten hebben het druk woensdag, want 's middags maken ze een wandeling door de Molukse wijk in Souburg, met aansluitend een bezoek aan het Molukse zorgcentrum Tabadila in Middelburg. Om te zien hoe A'an en Ruslan hun opge stoken kennis in de praktijk brengen, zoek ik ze over vijf maanden op. Maar daar Onderweg naar Indonesië zag de bemanning van de SS Volendam de Wil lem Ruys voorbijvaren, die nog in Vlissingen is gebouwd. blijft het natuurlijk niet bij. Zoals mijn col lega Lilian Dominicus eerder in de Verenig de Staten deed, ga ik op zoek naar Zeeuw se sporen om verslag van te doen. De VOC-hayen in Jakarta, bijvoorbeeld. Ook hoop ik er wateringenieurs te ontmoeten, van bedrijven als Arcadis en DHV, die de Aziaten bijscholen over de modernste bag gertechnieken. Daar zit vast wel een Zeeuw tussen. Maar met de mooiste verhalen kom ik waarschijnlijk terug van Ambon. Daar zit ten niet alleen Zeeuwse artsen en Zeeuwse Pabo-stagiairs; er rijden ook nog eens Vlis- singse vuilniswagens rond. Ik hoop vooral met mensen te praten, in plaats van instanties. Teruggekeerde Zeeuwse Molukkers bijvoorbeeld, of dor pen die worden onderhouden door fami lies die in Zeeland wonen. Tot die tijd komen er verhalen over de band tussen Indonesië en Zeeland, maar dan gezien vanuit Zeeland. De meeste stuk ken zullen verschijnen op het internet, in de vorm van een weblog. Voor verhalen over de band tussen Zeeland en Indonesië kunnen we uw hulp goed gebrui ken. Kent u bijzondere Indonesiërs in Zeeland of bijzondere Zeeuwen in Indonesië, zijn er Zeeuwse of Indonesische sporen die absoluut het volgen waard zijn? Laat het de PZC voor al weten! Stuur een e-mail naar w.vandenhurk@pzc.nl of bel met 0118-434056. 'Een vroolijke noot' in Medan, Sumatra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 106