Passief huis houdt zichzelf warm spectrum 4 Zaterdag 21 november 2009 Aberdeen, Stadt Oldenburg, Groningen, Oost-Vlaanderen, Hamburg, Bremen, Vasta Götaland, Noord-Beveland. Het rijtje brengt bij ambtenaar Tom Vermin en wethouder Adrie van der Maas een trotse lach om de mond: Noord-Beveland, 7000 inwoners, is lid van het Europese kennisnetwerk voor energieverantwoord bouwen Build With Care. Met de bouw van 59 'passieve' huizen in een Wissenkerkse woonwijk. door Claudia Sondervan Passief, het is geen woord om hui zen mee te verkopen, vinden de Noord-Bevelandse politicus en de ambtelijke projectleider van de nieuwe, energie-passieve woonwijk die van komend voorjaar tot 2015 bij Wissenkerke groeit Wie een beter woord weet, mag het zeggen. Of een bete re naam voor de nieuwe wijk. 't Oude sportveld, waar de wijk immers op ge bouwd wordt, is niet meer dan een werkti tel. „We kunnen er een wedstrijd voor uit schrijven", vindt Van der Maas. Met als be loning wellicht een energiebesparende maatregel uit de gemeentelijke subsidiepot voor Duurzaam Bouwen. „Gaan we over nadenken." Per slot van rekening wil de gemeente de nieuwe wijk gebruiken als modelwijk van energie-efficiënt bouwen voor de Zeeuwse bouwwereld. Een passief huis is zodanig gebouwd dat het nauwelijks energie nodig heeft voor verwarming. Het concept staat op veel manieren haaks op traditionele bouw. Noord-Beveland presenteert zich voortaan als de Zeeuwse trendsetter in duurzaam bouwen. „Ik moest als agrarisch ondernemer erg aan het idee wennen. Het klonk mij aan vankelijk geitenwollensokkerig in de oren", bekent Van der Maas. „Maar project- leider Tom Vermin bleef steeds informatie op mijn bureau leggen en zijn enthousias me werkt aanstekelijk." Passief bouwen bestaat al 25 jaar, maar vooral in Duitsland, weet Tom Vermin. In een land met goedkoop aardgas en een mild zeeklimaat werd de noodzaak tot energiezuinig bouwen niet sterk genoeg gevoeld, denkt hij. De introductie van de bouwfilosofie op grote schaal in een kleine gemeente zou voor een doorbraak kunnen zorgen, argumenteerde Vermin. Met succes. Van der Maas: „Noord-Beve land was geen vooruitstrevende gemeente op milieugebied. We hebben onze wind molens. We produceren gigantisch veel energie: genoeg voor twintigduizend huis houdens. We hebben er vierduizend. Mis schien dat Noord-Beveland daarmee al energie-neutraal is: we produceren meer dan we opmaken. Het is het onderzoeken waard", denkt Van der Maas. Maar de toeristen maken 's zomers nogal wat energie op. En de mensen die straks energiepassief gaan wonen in Wissenker ke hebben werk en school ook niet op fietsafstand. Wat is de waarde van een energieneutrale wijk als de bewoners dage lijks fossiele autobrandstof de uitlaat door jagen? Ruim de moeite, vindt Van der Maas. „Een huis bouw je voor honderd jaar. Dat het vervoersprobleem nog niet is opgelost, wil niet zeggen dat je niet aan duurzaam bouwen kunt werken." Komend voorjaar begint de bouw van zes tien starterswoningen, die op de markt ko men voor maximaal 150.000 euro per huis. Dan volgen de negen levensloopbestendi- ge- en senioren woningen. Vrijstaande dorpsvilla's, twee-onder-eenkappers en een appartementenblok maken de wijk af. Natuurlijk staan de huizen in het groen. De windsingel rond het voormalig voetbal veld omringt de wijk. De straten krijgen krentenboompjes en leilinden en uiteraard gaan de tuinen niet schuil achter fouthou- ten schuttingen van de bouwmarkt maar worden er standaard haagbeukhaagjes aan gelegd. De bouwstijlen hebben herkenbare plattelandselementen: hout, zelfs geteerd, stenen gevels, maar van gerecycled puin, en 'eeuwig leven' (sedum) op de daken. Maar toegepast in een strakke architectuur Dure bouw, goedkoop wonen De bouw van een passief huis kost twee tot vijf pro cent meer dan bij traditione le bouw: 300.000 euro wordt dan 315.000 euro. De extra financieringslast van 15.000 euro komt neer op circa honderd euro hogere woonlasten per maand. De energiekosten zijn acht keer lager dan bij bestaande huizen en vier keer minder dan bij gewone nieuwbouw woningen. De hogere hypotheeklast is bruto geld; de energiereke ning wordt echter netto be taald. Rolant Quist illustraties Project 3x3 die buitenaards lijkt bij het voorsttaatdorp. „Ik was er niet enthousiast over," bekent Van der Maas. „Maar de wijk ligt wat ver scholen. Als je zoiets neerzet aan de voor kant van het dorp heb je wat uit te leg gen." De huizen hebben geen ramen in de kou de noordgevel: ramen zijn warmtelekken. De gevels op het zuiden en westen ope nen zich wel voor het zonlicht. De ventila tie gebeurt niet met te openen vensters en roosters. Verse lucht wordt constant aange voerd, maar eerst voorzien van de warmte van de oude huislucht, door een grond- buis. Leidend architect van de wijk en voorzit ter van de stichting.Passief Huis Holland Erik Kranke woont zelf ook 'passief. In een monumentaal aanziend nieuwbouw huis aan de Kaai in Veere. „Het is heel comfortabel. Overal in huis altijd een tem peratuur van twintig graden Celsius, am per stookkosten en geen radiatoren aan de wanden. Moet het kouder op de slaapka mer? Onzin. Mensen verwarren verse lucht met koude lucht." De Wissenkerkse wijk moet rare verhalen over energiespa- rende woningbouw de wereld uit helpen, vindt hij. „De energie en comfortkwaiiteit van woningen is nu bedroevend. Het is prachtig dat een gemeente als Noord-Beve- jand dat oppakt. En in Middelburg wordt nu voor het eerst een echt monument ver bouwd tot passief huis: de vroeger Latijnse School, door architect Ben Westenburger." De passieve wijk van Wissenkerke Op het voormalige sportveld in Wissenkerke wordt volgend jaar de eerste Zeeuwse wijk met energie- passieve huizen gebouwd. Zwembad Wissebad Basisschool De Vliete Begraafplaats Twee voorbeelden van een passiefhuis zoals die in de nieuwe wijk kunnen worden gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104