spectrum KLIMAATV/RIENDELIJK KOST GEEN ENERGIE www.wooneco.nl WOONE 3 Zaterdag 21 november 2009 aardes hebben Vlaming Steven Vromman, de man die op kleine voet leeft. U heeft uw mondiale voetafdruk flink terug weten te brengen. Hoe bereik je snel resultaat: grote stappen snel thuis of door op kleine dingen te letten? „Het beste is je energiegebruik te vermin deren, minder vlees te eten, vliegtuig en auto te vermijden, minder weg te gooien en groener te consumeren^ Dat zet meer zoden aan de dijk dan dingetjes als de kraan dicht doen terwijl je je tanden poetst. Om zo'n forse reductie te bereiken als ik, moet je wel ook op de kleine dingen letten, maar andersom is het dweilen met de kraan open." Wat is dat apparaat waar u nu op zit? „Een energiefiets, waarmee ik energie op wek die in een batterij wordt opgeslagen. Die energie gebruik ik straks in mijn thea tervoorstelling 'Tegen de lamp'. Centraal daarin staat de vraag: 'Als je nu één ding mocht wensen om de wereld beter te ma ken, wat zou dat dan zijn? Ik wens in de voorstelling dat we abrupt stoppen met het gebruiken van fossiele brandstoffen, omdat we in Europa met onze levensstijl leven alsof er niet één aarde is, maar alsof er drie zijn." Gebruikt u die fiets thuis ook? „Jazeker, daar kun je verlichting, computer of radio op aansluiten. Geen toestellen die warmte produceren, maar wel klank of licht. Met een half uur fietsen is het moge lijk om een uurtje op een laptop te wer ken." In mei had niemand het nog over crisis. Nu is het het gesprek van de dag. Wat heeft u ervan gemerkt? „Ik heb eerlijk gezegd niet veel gemerkt van de crisis. Ik heb geen aandelen - behal ve eentje van een windmolencoöperatie - en mijn spaargeld staat op een ethische bank, Triodos. Een gevolg van de crisis is trouwens dat de prijzen voor energie iets lager zijn geworden, dus bespaar ik daar nog meer op. Door Low Impact te leven ben je in ied.er geval minder 'crisisgevoe- lig\" Aan het eind van het jaar zat u op een voetafdruk van 1,7. Heeft u dat resultaat vast weten te houden? „Nee. Nu zit ik rond de 2. Ik kon alleen zo laag uitkomen doordat ik een halfjaar loopbaanonderbreking nam bij mijn toen malige werkgever, zodat ik minder hoefde te reizen. Als ik mijn huis nu helemaal kon isoleren en dicht bij huis kon werken, zou ik op 1,6 uit kunnen komen. Daar werk ik aan. Ik kan niet voorzien wat er over vijf of tien jaar gebeurt in mijn leven, maar ik denk dat we ons allemaal moeten voorbe reiden op een periode waarin energie, wa- De energiefiets waarmee Steven Vromman elektriciteit opwekt. ter en voeding minder overvloedig beschik baar zijn als nu. Het zal moeilijk zijn zo te blijven verspillen als we nu doen. Iedereen zal moeten afkicken en ik wil daar op voor hand klaar voor zijn." Zijn er nog vrienden afgehaakt, vanwe ge dat sobere leven? „Of ik vrienden heb verloren? Niet echt. Er zijn soms wel mensen die vinden dat ik wat te ver ga, maar de meesten vinden het boeiend en uitdagend. Door me aan te slui ten bij een voedselteam, mee te werken in volkstuintjes, met buren een compostvat te starten en deel te nemen aan een ruil- groep heb ik heel wat nieuwe mensen le ren kennen." Steven Vromman is in de Klimaatweek te gast op de Provinciale Natuur ouderdag in Goes. Aanmelden hiervoor is niet (meer) mo gelijk. Kijk voor meer informatie over de Low Im pact Man op zijn webblog bomvol tips (www.lowimpactman.be)of in zijn onlangs verschenen boek 'Low Impact Man, een prak tische gids'voor groen leven van de wieg tot het graf. Meet je eigen voetafdruk: www.dekleineaarde.nl/klimaat www.voetafdruk.nl neuzen is op 25 november om 19.30 uur gratis een klimaat film te zien. Zie www.duurzaamzeeland.nl/klimaatweek2009 Informatie over energie besparen Particulieren kunnen op 24 november op de energieavond in het Scheldetheater aan de Westkolkstraat in Terneuzen alles leren over het programma Meer met Minder, zonnepa nelen en subsidiemogelijkheden. Inloop vanaf 19.30 uur. De gemeente Borsele houdt op 25 november een energie markt over het programma Meer met Minder, klimaatbeleid van gemeenten en duurzaam bouwen. De Stenge in Hein- kenszand, van 18.30 tot 22 uur. Domburg is op 26 november aan de beurt, met een informa tieavond tussen 19 en 22 uur over energiebesparing in en om de woning, Meer met Minder en subsidies, in het ge meentehuis. Het Micmec en KiesGroenlicht houden 25 november en in formatieavond Energiebesparing op Maat in Vlissingen, in het Micmec-centrum aan de Korenbloemlaan 5 (19.30 uur). Aanmelden: 0118-417039 of micmec@zeelandnet.nl. Bij het SWM aan de Molstraat 13 in Middelburg (16.00 tot 19.00 uur) wordt op 24 november een workshop Lekker Vegetarisch Koken gegeven. Opgeven bij MicMec Walcheren, 0118-417039 of micmec@zeelandnet.nl Bij kasteel Westhove in Oostkapelle houdt een gids van Staatsbosbeheer op 25 november een Bomen-En-Klimaat wandeling. Start om 14 uur bij het kasteel. In de Bibliotheek aan de Oostwal in Goes wordt op 25 no vember van 19.30-22 uur de 'inspiratiebijeenkomst' Transit ion Town gehouden, www.transitiontowns.nl Op 26 november wordt in het Oude Stadhuis in Middelburg het COS-debat Globalisering IS klimaatverandering gehouden. Inloop vanaf 19.30 uur. Info 0113-250051 Kijk voor meer informatie over de Zeeuwse Klimaatweek op www.duurzaamzeeland.nl, op www.klimaatstraatfeest.nl en op de website van Ecoscope: www.ecoscope.nl Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103