'We leven alsof we spectrum 2 KLIMAATVRIENDELIJK KOST GEEN ENERGIE sew n)E Ga0 0PLEUERT! WOONE www .wooneco.nl Klimaatweek drie Zaterdag 21 november 2009 In december beslissen wereldleiders over een nieuw klimaatakkoord, tijdens de VN Klimaattop in Kopenhagen. Maar niet alleen regeringen zijn verantwoordelijk voor een beter klimaat. Om gewone Zeeuwen te laten zien dat ze zélf een bijdrage kunnen leveren, wordt deze week de derde Zeeuwse Klimaatweek gehouden, met een programma vol informatie en activiteiten. Naast het verlagen van de C02-uitstoot, staat duurzaam leven centraal. Dat wil zeggen: zó leven dat ook onze kinderen en kleinkinderen, en de generaties na hen, straks nog een leefbare aarde hebben. door Ondine van der Vleuten Met zijn allen gebruiken wij de aarde in hoog tempo op. Grondoppervlak, wa ter, lucht, grondstoffen, fossiele brandstoffen - het gaat er doorheen in een razend tempo. Hoeveel 'aarde' iemand door zijn persoon lijke levensstijl in een-jaar consumeert, wordt uitgedrukt in een getal dat de 'voet afdruk' wordt genoemd. Of uitgebreider: de ecologische of mondiale voetafdruk. Op www.voetenbank.nl is te lezen hoe groot de voetafdruk van de gemiddelde Ne derlander, èn van andere aardbewoners, is. Per wereldbewoner is 1,8 hectare beschik baar. Maar de gemiddelde Nederlander heeft een voetafdruk van 4,4 (verbruikt dus 4,4 hectare). Het kan nog erger: in Noord-Amerika is de gemiddeldefootprint 9,6 hectare, in België 5,6 hectare. Landen als Hongarije (3,5 hectare) en Tur kije (2,1 hectare) scoren beter dan Neder land, maar verbruiken nog altijd te veel. China zit op 1,6 hectare, Kenia en India op 0,8 hectare. Van 1 mei 2008 tot 1 mei 2009 deed de Vla ming Steven Vromman (alias.de Low lm-, pact Man) er alles aan om zijn mondiale voetafdruk van 5,6 terug te brengen tot 1,7. De voetafdruk zou 1,6 moeten zijn, als al les in de wereld eerlijk verdeeld was. Wie is de Low Impact Man? „Een bourgondische Gentenaar van 48, met twee kinderen, voor wie ik de zorg als co-ouder deel met hun moeder. Momen teel verdien ik mijn geld als auteur en ac teur, voorheen werkte ik bij een milieu-or ganisatie." Waarom bent u met dit experiment be gonnen? „Omdat ik me zorgen maak over het mi lieu, en vooral omdat ik benieuwd was of - het in onze samenleving mogelijk is. Ik ben geen donkergroene*puritein met gei tenwollen sokken. Ik houd van het goede leven en van lekkere dingen, maar niet per se van luxe." Hoeveel heeft u daarop moeten inleve ren, om een kleinere 'voetstap' te krij gen? „Het blijkt mogelijk nog steeds zo te leven én mijn C02-uitstoot met 80 procent te verminderen. Bovendien geef ik 30 pro cent minder uit dan voorheen, ik ben ge zonder omdat ik voor gezondere produc ten kies en meer beweeg én mijn leven is socialer geworden omdat ik het anders or ganiseer. Ik heb wel ingeleverd. Aan impul sen om nutteloze dingen te kopen geef ik niet meer toe, vliegvakanties doe ik niet meer, in huis is het een stukje koeler ge worden. Dat zijn dingen waaraan je ge wend raakt. Ik heb er zoveel voor terugge kregen dat ik niet het gevoel heb, iets ver loren te zijn." Tegen welke problemen loopt de wes terse mens op, als hij probeert zijn con sumptieniveau omlaag te brengen? „Het grootste struikelblok was dat ik geen eigen woning heb. Dan is het moeilijk din gen te regelen als isolatie of het opvangen van regenwater. Als je het over de wester se mens hebt, is tijd ook een probleem. Het openbaar vervoer en de fiets zijn lang zamer dan de auto. je moet je leven anders indelen om dezelfde dingen te doen. Als je in het weekeinde laat nog ergens naar toe moet, is al snel een logeeradres nodig. Maar alles heeft twee kanten. Je leven wordt rustiger en socialer én je stapt uit een vicieuze cirkel van dingen kopen en daar harder voor moeten werken. Mensen consumeren ook omdat dat bij een bepaal de status hoort; ze kopen een bepaalde au to omdat dat bij een klasse hoort, maar daar moeten ze wel weer voor werken. Ik heb nu, alles overziend, minder spullen maar meer tijd." Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00 Ecoscope Ecoscope heeft in november en december twee IVN-exposi- ties over de gevolgen van de klimaat-verandering in Neder land: 'Het Klimaat verandert, heb je het al gemerkt?' en 'Kli maatboom, Nieuwe Buren' (over planten en dieren die ver huisd zijn naar koelere streken of juist op zoek zijn gegaan naar een zachter klimaat). Op 21, 22 en 28 november leidt de Klimaatspeurtocht door de tuin van Ecoscope. Vooraf is de film 'Opgewarmd Nederland' te zien. Op 21 november gratis. Kinderen leren woensdagmiddag 26 november tijdens de workshop schud-zaklamp hoe je een zaklamp maakt waar geen batterijen in hoeven. Ook bekijken de deelnemers de film The March of the Pinguïns. Vooraf reserveren. Op 27 november vanaf 20 uur wordt in het Klimaatcafé van Ecoscope gepraat over de gevolgen van de klimaatverande ring en de maatregelen die ertegen te nemen zijn binnen de eigen mogelijkheden. Ecoscope zit aan de Wilhelminaweg 2a in Renesse. Tel. 0111 -463400/ 0111 -462153/06-20477938 info@ecoscope.nl website: www.ecoscope.nl (Klimaat)films In het gemeentehuis in Veere wordt op dinsdag 24 novem ber het Veers festival geopend met de vertoning van The Age of Stupid (20 uur). In het Polderhuis in Westkapelle zijn op 25 november Earth (13.30 uur) en Eén graad verschil (15.30 uur) te zien. Op 26 november An inconvenient truth (13.30 uur) en Meat the Truth (15.30 uur). Op 27 november The 11th Hour (13.30 uur) en Klimaatchaos in het zuiden (15.30 uur). Op 28 november The Age of Stupid (13.30 uur) en The Day After Tomorrow (15.30 uur) (15.30 uur). Bij Ecoscoop in Renesse is op 21 november The Day After Tomorrow (20 uur), 22 november Spring, Summer, Fall, Winter and Spring (15 uijr), 25 november The March of The Pinguins (13.30 en 15.15 uur), 28 november Jonathan Livingstone Seagull (15 uur). In het Ledeltheater in Oostburg en de View-bioscoop in Ter-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102