buitenland 19 Moslims bepleiten verbod op laster Minst omstreden kandidaat loopt niet voor peloton uit' Ashton is de grote onbekende Karzai belooft veiligheid en aanpak van corruptie INCLUSIEF Blue Lagoon! Moldavisch leger krijgt knoflook en ui tegen griep slechts 4-daagse vliegreis I Hotel Cabin** j www.oad.nl/ijsland 0900-8482 vrijdag 20 november 2009 Islamitische landen willen een verdrag door de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties loodsen dat religieu ze symbolen en geloofsovertuigin gen moet beschermen tegen spot. In essentie zou dat een verbod op godslastering betekenen. Dat blijkt uit documenten die in handen van persbureau Associated Press zijn gekomen. In deze documenten staat dat Alge rije en Pakistan het voortouw heb ben genomen in een lobbycampag ne om de kwestie voor de Algeme ne Vergadering te brengen. Mocht een dergelijk verbod ooit door gang vinden dan zou dat op breed verzet stuiten in de westerse we reld waar vrijheid van meningsui ting als fundamenteel recht wordt beschouwd. De landen die de Organisatie van de Islamitische Conferentie uitma ken proberen nu voor elkaar te krij gen dat een in Genève zetelende VN-commissie hun plan accep teert - de eerste stap op weg naar voordraging voor de Algemene Vergadering. Daar maken islamiti sche landen en hun bondgenoten in ontwikkelingslanden een goede kans een eventueel verdrag door te voeren. Het schrappen van het verbod op godslastering is ook in Nederland al jaren onderwerp van discussie. Eerder deze maand dienden D66, SP en WD initiatiefwetsvoorstel in om het verbod weg te laten ha len. CDA en Christenunie willen het artikel behouden. CHISINA - Het Moldavische leger heeft zijn militairen op een dieet van uien en knoflook gezet, omdat de kans dat ze Mexicaanse griep krijgen daardoor zou verkleinen. Ze krijgen dagelijks 25 gram ui en 15 gram knoflook (een paar teen tjes). Ui en knoflook gelden in Moldavië als heilzaam tegen tal van kwalen, omdat ze het afweer systeem zouden versterken. KABUL - De Afghaanse president Hamid Karzai heeft gisteren bij zijn beëdiging voor een tweede ter mijn als staatshoofd gezegd dat de Afghanen zelf binnen vijf jaar voor de veiligheid in hun land zul len zorgen. Hij riep voorts politie ke rivalen op met hem samen te werken. Hij zal een Loya Jirga, een traditioneel gezaghebbende raad van stamoudsten, samenroepen om tot een nationale verzoening te komen. Gesprekken met de ex tremistische Taliban, die Karzai's regering met bloedige aanvallen en aanslagen omver pogen te wer pen, moeten doorgaan.Karzai doel de op Saudische contacten met voormannen van de talibanstrij- ders. Hij vroeg ook Taliban die geen directe rol spelen bij interna tionaal terrorisme, terug te keren naar Afghanistan en de Afghaanse politiek. Karzai beloofde met klem de drugshandel en de corruptie te bestrijden. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Maxime Verha gen was bij de beëdiging. Hij sprak Karzai die Nederland bedankte voor de grote bijdragen aan de we deropbouw en de stabiliteit. 'Grijze muis' Herman Van Rompuy uit België wordt de eerste EU-president. foto Olivier Hoslet/ANP BRUSSEL - Hij zat in de herfst van zijn carrière toen hij tegen zijn zin premier van België werd. Amper een jaar later is christen-demo craat Herman Van Rompuy de eer ste president van de EU. Het zal hem zelf nog het meest verbazen. De 62-jarige heeft het imago van een grijze muis: een intellectueel die haiku's (Japanse dichtkunst) schrijft en zelden betrapt wordt op een expliciete mening. Een con servatief met een groot probleem oplossend en volgens critici pro- bleemdoorschuivend vermogen. Hij streeft 'rustige vastheid' na en is van mening dat het succes van een politicus niet is af te meten aan wat hij verwezenlijkt, maar aan de mate waarin hij onheil heeft voorkomen. Van Rompuy was voorzitter van de toenmalige CVP (Christelijke Volkspartij) en daarna minister van Financiën. Hij wist het begro tingstekort drastisch terug te drin gen. In juli 2007 werd hij Kamer voorzitter en in december 2008 on verwacht premier, omdat Yvgs Leterme moest opstappen. Met de komst van Van Rompuy keerde de rust terug, na anderhalf jaar van crisis. Hij slaagde erin de ernstig verstoorde relatie tussen Vlaanderen en Wallonië te herstel len. Van Rompuy wordt dan ook gezien als een bruggenbouwer. Wie België - zes parlementen en vijftig ministers - kan besturen, kan zeker de Europese Unie lei den, is de heersende opvatting. Als president van Europa moet hij vier keer per jaar vergaderingen voorbereiden en voorzitten. Hij zal vooral moeten doen wat de na tionale leiders hem opdragen. „Een dienende speler, niet iemand die voor het peloton uit loopt", zei hij daar zelf over. Hij gold niet als de beste, wel als de minst omstre den kandidaat. BRUSSEL - De Britse Catherine Ashton leidt de komende jaren de Europese diplomatie in de wereld. Volgens de Britse premier Gordon Brown is zij daar de ideale kandi daat voo,r maar de 53-jarige baro nes Ashton of Upholland, haar of ficiële benaming, heeft een beperk te ervaring op buitenlands politiek terrein. De econoom Ashton deed pas tien jaar geleden haar intrede in de lan delijke Britse politiek. Daarvoor be kleedde zij regionale bestuursfunc ties in de gezondheidszorg. In 1999 kreeg de socialiste haar adellij ke titel vanwege haar verdiensten in de zorg en werd op grond daar van lid van het Hogerhuis. Twee jaar later werd zij onderstaatssecre taris van Onderwijs en vervolgens onderstaatssecretaris voor Grond wetszaken en Justitie. Daarbij deed zij haar eerste Euro pese ervaring op: zij loodste het in GrootBrittannië omstreden Ver drag van Lissabon door het Hoger huis. In oktober vorig jaar werd zij Eurocommissaris voor Handel, hoewel zij geen achtergrond in handelskwesties heeft. Dat geldt nog meer voor haar nieu we baan. Catherine Ashton foto EPA 'Herman Van Rompuy is een bevlogen politicus. Ik ben heel erg blij dat er snel een unaniem besluit is gevallen.' 'De keuze voor Van Rompuy is een eerbetoon aan België, een land dat de EU mede heeft gesticht.' Premier Jan Peter Balkenende EC-voorzitter José Manuel Barroso Populair hotel aan de rand van centrum Reisnummen Inclusief transfer entree Blue Lagoon VUS7S-01 (vanafAmsterdam) Prijs is vanafprijs fnd. 3 nachten (2-pers,bezetting) o.b v. logies ontbijt luchthavenbelasting en brandstof- en veiligheidsheffingen- U vliegt met Iceland Air vanaf AmsterdamVertrek op donderdag op diverse data in nov. t/m mrt. Excl. calamiteitenfonds (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9