81 buitenland Amerika en Iran weer op nucleair oorlogspad EU kiest voor bleek duo als gezicht Europa Leger VS nalatig bij hulp na orkaan Katrina Dader 'videomoord' gepakt door politie Oudste vrouw ter wereld overleden Duitsers arresteren mensensmokkelaars Topfuncties in de Europese Unie gaan naar een Brits-Belgisch duo. De Belgische premier Van Rompuy wordt EU-president, de Britse Ashton de Hoge Vertegenwoordiger van de EU. Bomaanslag verijdeld op agenten N-lerland Japanse walvisjagers varen uit Leeuwen doden witte tijger in dierentuin Rolverdeling Ophef over taseren rebels meesje van tien jaar vrijdag 20 november 2009 door Carel Goseling den haag - De reactie van de Ame rikaanse president Barack Obama was snel en duidelijk. De VS gaan met Rusland, China, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Duitsland een nieuw pakket strafmaatregelen te gen Iran samenstellen. Het moet voor de jaarwisseling klaar zijn. Obama kwam met zijn aankondi ging enkele uren nadat de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Manouchehr Mottaki, liet weten dat Iran een streep zet door een vo rige maand met de VS, Rusland, Frankrijk en het Internationaal Atoombureau IAEA bereikt ak koord. Dat akkoord voorzag erin dat Iran 1200 kilo 3,5 procent verrijkt ura nium naar Rusland zou sturen. Daar zou het bewerkt worden, zo dat de verrijkingsgraad 19,75 pro cent werd. Vervolgens zou het spul naar Frankrijk gaan, om daar in brandstofstaven voor kerncen trales gestopt te worden. Iran zou die brandstofstaven ver volgens krijgen om te gebruiken in een experimentele kernreactor in Teheran ten behoeve van het ma ken van medische isotopen, voor de behandeling van kankerpatiën ten. De overeenkomst - bedoeld om te voorkomen dat Iran zelf ura nium verder gaat verrijken, waar door het ook geschikt wordt voor een atoomwapen - werd gesloten door de Iraanse IAEA-vertegen- woordiger, Ali Asghar Soltanieh. In Teheran stuitte het akkoord ech ter op bezwaren. Uit angst dat de partners zich niet aan de afspraken houden, weige ren de Iraanse machthebbers nu hun laagverrijkt uranium het land uit te laten gaan. In plaats daarvan willen zij nu dat op Iraanse bo dem een ruil plaatsvindt. Iran le vert een beetje laagverrijkt ura nium, in ruil voor de ontvangst van één of meerdere brandstofsta ven voor de reactor in Teheran. Over deze invulling van de eerder gesloten overeenkomst wil Iran verder praten, aldus Mottaki. Voor Obama is dat echter onaan vaardbaar. „Iran heeft ons weken laten wachten en heeft niet de be reidheid getoond 'ja' te zeggen te gen het plan. We gaan de gang van zaken met Noord-Korea niet overdoen, waar eindeloos gesprek ken werden gevoerd zonder enige oplossing." De VS wordt gesteund door Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland. Rusland en China pleiten voor meer overleg met Te heran. NAPELS De politie heeft een verdachte aan gehouden in verband met de moord op klaarlichte dag in Na pels, die werd opgenomen door be wakingscamera's. De beelden van de executie, die werd uitgevoerd op 11 mei, gingen de hele wereld over nadat de opsporingsautoritei ten die hadden vrijgegeven. Politie en justitie hoopten op tips over de identiteit van de dader. COLIMA De Mexicaanse Ana Maria Pérez Gonzalez is op 119-jarige leeftijd in de stad Colima overleden. Daar mee is volgens het Guinness Book of Records de oudste vrouw van de wereld heengegaan. Haar overlij den is in de deelstaat Colima beves tigd door het Mexicaanse Instituut voor Sociale Dienstverlening. Ze stierf in de nabijheid van veel van haar 266 nakomelingen. WUPPERTAL De Duitse politie heeft in de weste lijke steden Wuppertal en Overath vier Irakezen opgepakt, die worden verdacht van mensensmokkel en drugssmokkel. De Irakezen zouden via Turkije, Griekenland en Italië honderden landgenoten illegaal naar het noorden van Europa heb ben gehaald. De politie verdenkt de vier ook van het smokkelen van marihuana uit Nederland. EU-TOPBANEN BELFAST Noord-Ierse veiligheidstroepen hebben een bermbom ontmanteld die was geplaatst om passerende politieagenten te doden. Dat heeft de Noord-Ierse hoofdcommissaris Alasdair Robinson gezegd. Het ex plosief werd woensdag aangetrof fen langs een weg in Armagh. Vol gens Robinson 'is er geen twijfel dat het doel was politiemensen te doden'. TOKIO De walvisvloot van Japan is giste ren uitgevaren. Dat meldde Green peace. De vissers varen richting de wateren bij Antarctica en willen daar maximaal duizend walvissen vangen. De walvisjacht is uiterst omstreden. Japan stelt dat sprake is van wetenschappelijk onderzoek, maar het is een publiek geheim dat het vlees gretig aftrek vindt in Ja panse restaurants. PRAAG In de dierentuin van Liberec in het noorden van Tsjechië hebben twee leeuwen gisteren een zeldzame witte tijger gedood. De leeuwen wisten onverwacht de buitenkooi van de 17 jaar oude tijger Isabella binnen te komen. Oppassers kon den niet verhinderen dat de tijger werd gedood. Witte tijgers komen in het wild zelden voor omdat ze in de jungle te veel opvallen. De leiders van de grote Euro pese landen zijn tevreden. Herman Van Rompuy wordt een EU-president zonder grote internationale geldingsdrang. Met de opvallend snelle uitverkiezing van Her man Van Rompuy en Catherine Ashton tot het nieuwe superduo van de EU, hebben de Europese regeringslei ders gisteravond toch nog daad kracht getoond. Maar of zij met dit tweetal Europa nu ook wereldwijd een herkenbaar gezicht hebben ge geven, valt te bezien. Het is vooral een keuze voor het obscure. De Belgische premier noch de Britse Eurocommissaris kan immers bo gen op ruime internationale erva ring. De regeringsleiders hebben met hun besluitvorming een voor het imago van de EU schadelijk mod- dergevecht voorkomen. De Zweed se premier en huidig EU-voorzit- ter Fredrik Reinfeldt hield zijn col lega's voor dat de unie daarmee niet gediend is, en deed dat kenne lijk met overtuigingskracht. De lei ders van de grote landen waren te vreden dat zij geen 'president' met grote internationale geldingsdrang naast zich zullen moeten dulden, en die van de kleine landen dat het er een van hén is geworden. Het bleke duo Van Rompuy- Ashton - geen van beiden was tot voor kort buiten hun eigen land bekend - moet de komende tweeënhalf jaar zelf invulling aan hun functie geven. In het Verdrag van Lissabon is vooral over de ta ken en bevoegdheden van de EU-president weinig geregeld. Hij De functie van Hoge Vertegen woordiger - zeg maar EU-minister van Buitenlandse Zaken - wordt door velen beschouwd als belangrij ker dan die van de president, al was het maar omdat die een enorm ambtenarenapparaat tot zijn of haar beschikking heeft en ei gen beleid kan maken. De president van Europa treedt vooral op als voorzitter van het overleg van de regeringsleiders en krijgt een meer representatieve functie. Hoe de buitenlandse taken tussen de twee verdeeld worden, zal vooral de praktijk uitwijzen. door onze correspondent Hans de Bruijn vertegenwoordigt de EU in contac ten met andere wereldleiders, maar als het om het bepalen en uitvoeren van het gemeenschappe lijk buitenlands beleid gaat, krijgt de Hoge Vertegenwoordiger voor rang. Daarom hecht Londen ook meer aan die post. De Britse minister van Buitenland se Zaken David Miliband zei enke le weken geleden dat de EU be hoefte heeft aan een president 'waarvoor het verkeer in Washing ton, Moskou of Peking tot stil stand komt'. Dat zal Van Rompuy niet gauw overkomen. De gedachten gaan terug naar vo rig jaar augustus toen Rusland Georgië binnenviel. Een dag later vloog toenmalig EU-voorzitter Ni colas Sarkozy naar Moskou, sloeg er met de vuist op tafel en wist Vladimir Poetin en Dmitri Medve- dev te laten inbinden. Zou dat Her man Van Rompuy ook gelukt zijn? Hij lijkt niet iemand waarvoor de groten der aarde zullen beven. Maar moet dat wel? Zijn gebrek aan sterrenstatus wil allerminst zeggen dat Van- Rompuy gedoemd is een slecht president te worden. Zijn geringe internationale erva ring en uitstraling lijken een handi cap, maar hij heeft zich bewezen als een effectief compromisfiguur in het mijnenveld dat de Belgische politiek toch is. Zou Jan Peter Balkenende hetzelf de hebben gekund? Vast, maar hij hoeft het feit dat hij het niet is ge worden niet als een nederlaag te beschouwen. In de Europese ba- nencarrousel zijn er nu eenmaal vele gegadigden. De premier zal zich nu tot het uiterste moeten in zetten om voor Nederland een zware post in de Europese Com missie te bemachtigen. Neelie Kroes staat klaar. little rock - Een politieagent in het Amerikaanse plaatsje Ozark heeft een Taser-pistool gebruikt om een bokkig meisje van 10 jaar tot de orde te roepen. De moeder van het kind had de agent toestemming gegeven om haar een elektrische schok toe te dienen. Dg burgemeester van het stadje wil laten onderzoeken of de inzet van het wapen terecht was. De agent is voor een week ge schorst, omdat hij in strijd met korpsregels de camera op het wa pen niet had ingeschakeld. Agent Dustin Bradshaw meldt in zijn rapport van 11 november dat hij na een melding van een huise lijke twist het meisje gillend op de grond aantrof Het kind zette een keel op en begon te schoppen tel kens wanneer haar moeder pro beerde haar onder de douche te krijgen. „Haar moeder zei dat ik haar mocht taseren", schrijft Brads haw. Het meisje 'schopte en schold' toen hij haar probeerde te pakken. Ze trapte hem in zijn kruis en hij diende haar 'een erg korte schok in de rug' toe. new orleans - Het geniekorps van het Amerikaanse leger heeft door nalatigheid schuld aan de overstromingen in een deel van New Orleans in 2005. Dat heeft een Amerikaanse rechter bepaald, aldus nieuwszender CNN gisteren. Het is voor het eerst dat een rech ter de federale Amerikaanse rege ring direct aansprakelijk stelt voor een deel van de schade die door de orkaan Katrina in New Orleans ontstond. Zes particulieren en een bedrijf hadden een zaak aangespannen te gen het geniekorps van het leger, omdat het korps nalatig zou zijn geweest bij het onderhoud van een systeem van aarden wallen en kanalen in New Orleans. De rechter stelde de particulieren en het bedrijf in het gelijk. Zij heb ben gezamenlijk recht op een ver goeding van 480.000 euro voor schade die ze hebben geleden door de overstromingen. Een woordvoerder van het genie korps liet weten dat de federale re gering in beroep gaat tegen de uit spraak. Als ook in hoger beroep wordt be sloten tot het toekennen van een vergoeding aan getroffenen door Katrina, kunnen mogelijk ook an dere slachtoffers in aanmerking ko men voor compensatie. De federa le regering zou dan wellicht voor miljarden aan schadevergoedingen moeten betalen. De orkaan Katrina trof de stad in het zuiden van de staat Louisiana in augustus 2005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8