61 binnenland Storing bij Vodafone ontregelt deel KRA5.NL ALGARVE Drie miljard extra staatssteun maakt weg vrij voor 'nieuwe' ABN Amro De storing bij Vodafone heeft niet alleen honderdduizenden particuliere bellers getroffen, maar ook veel bedrijven. Zeeuwse politie getroffen waarom zou je meer betalen vrijdag 20 november 2009 STORING NETWERK "an af INCLUSIEF Verblijf in luxe appartementencomplex! het prachtig gelegen Alvor, wandel door het mooie Alte. het levendige marktstadje Loulé, het middeleeuwse Lagos of breng een bezoek aan het Spaanse Sevilla! Maar u heeft ook alle tijd om te genieten van de mooie stranden aan de Algarve! Zie www.kras.nl/38128 v' vliegreis verblijf in appartement autohuur diverse autoverzekeringen Nederlanders varen blind op hun mobieltje. Maar als het netwerk plat gaat, heeft niemand iets achter de hand. Een extra simkaart kan veel onheil voorkomen. door Jan Trommelen en Arjen de Boer Trambestuurders die dui men zitten te draaien in de kantine. Een rij voor een van de weinige over gebleven telefooncellen in Den Haag. Inspecteurs van Rijkswater staat die wat geld in de hand ge drukt krijgen om een pre-paidtele- foon te halen of maar met de cen trale moeten communiceren via de gele ANWB-praatpalen. Het zijn enkele gevolgen van de massa le storing - waarvan de oorzaak nog onbekend is - op het mobiele netwerk van belbedrijf Vodafone die woensdag begon en gisteren voortduurde. „Alle weginspecteurs zijn afhanke lijk van een mobiele telefoon. Die werkten soms wel, soms niet. Na een ongeluk konden we de sleep bedrijven niet bereiken om het au towrak te bergen", aldus Mark van der Vusse van Rijkswaterstaat. Mark de Bruijne, universitair do cent aan de TU Delft, kijkt niet vreemd op van de lange tijd die het kostte om de storing op te los sen. „In de controlekamer gaan wel alarmlampen branden, maar dan weten ze niet direct wat er pre cies fout is", zegt De Bruijne die onderzoek deed naar de betrouw baarheid van mobiele netwerken. Een compleet netwerk is namelijk niet zoals vroeger de zaak van één organisatie. „Tegenwoordig zijn er zoveel leveranciers betrokken bij de netwerken. Voor vrijwel elk on derdeel moet weer een andere leve rancier worden gebeld en van een netwerk maken verschillende dienstverleners gebruik. Even alles uit en weer aan zetten werkt niet." De problemen deden zich niet voor in een bepaalde regio of bij een bepaalde groep klanten. Vodaf one heeft vier 'verkeersknooppun ten' in het land, alle verbindingen lopen via één van die poorten. „Eén knooppunt - in Amsterdam - viel uit, waardoor de andere drie overbelast raakten. Daardoor had den bellers door het hele land pro blemen", aldus een woordvoerder. Nederland telt maar drie telefoon maatschappijen met een eigen mo biel netwerk. Naast Vodafone zijn MIDDELBURG - De Zeeuwse politie is een van de instanties die getrof fen is door de telefoonstoring die Vodafoon woensdag en gisteren teisterde. Tot problemen heeft dat niet ge leid omdat de politiemensen in Zeeland elkaar via het zogenaam de C2000 systeem konden berei ken. De politiemensen met een mobie le telefoon konden niet bellen of gebeld worden. De storing ontstond woensdagmid dag en leek rond 18.00 uur opge lost. Toen kwamen echter alle sms- en voicemail-berichten in een keer los waardoor allerlei cen trales weer overbelast werden. Dat leidde tot een nieuwe storing. Die was gistermorgen rond 11.00 uur verholpen. Rijkswaterstaat had gisteren in de ochtendspits last van de storing bij Vodafone. De afhandeling van ongevallen duurde daardoor langer dan gebruikelijk. foto Rick Nederstigt/ANP dat KPN en T-Mobile. Alle andere leveranciers maken gebruik van één van die drie netwerken. „De Nederlandse economie drijft op de mobiele netwerken. Als die op hun gat gaan, ligt het halve land plat. Dat kost de samenleving miljarden. Topmensen weten niet meer wat er in de wereld gebeurt, hun blackberries gaan op zwart", aldus directeur Ed Achterberg van onderzoeksbureau Telecompa- per.com. Daarom vindt hij dat de overheid snel moet kijken naar het belang van de mobiele netten. „De grote bankinstellingen en mo gen niet omvallen. Deze zijn be stempeld tot 'systeembank'. Zou- 'De Nederlandse economie drijft op de mobiele netwerken' den de netwerken van KPN, Vodaf one en T-Mobile ook niet moeten worden beschouwd als 'systeem netwerk'?" De overheid stelt ech ter in de Telecomwet of bij het ver delen van frequenties geen eisen aan de kwaliteit van de netwer ken. „Wij eisen bij de vergunning al leen landelijke dekking. De verde re kwaliteit is de verantwoordelijk heid van de operator", aldus Ger- nant Deekens van het Agentschap Telecom. Volgens de woordvoer der van het ministerie van Econo mische Zaken gaat de vergelijking met de banken ook niet op. „In de telecom zijn er meerdere mobiele DEN HAAG - ABN Amro en Fortis Bank Nederland kunnen fuseren tot ABN Amro Group NV. Om dat mogelijk te maken stort de staat nog eens drie miljard euro aan be lastinggeld en wordt een lening van 1,4 miljard euro omgezet in ei gen vermogen. Per saldo krijgt de nieuwe bankgroep dus 4,4 miljard euro. „Dit is de laatste keer dat we er geld naartoe hebben gebracht", be nadrukte minister van Financiën Wouter Bos gisteren. „De bank heeft nu voldoende buffers om op eigen benen te staan en eventuele tegenvallers zelf op te vangen." De integratie van ABN Amro en Fortis is ook voor de Europese Commissie geen brug te ver meer, nu onlangs met Deutsche Bank een akkoord is gesloten over de verkoop van de voormalige Hol- landsche Bank-Unie (HBU) en een aantal regionale bankkanto ren, ter waarde van 700 miljoen eu ro. Brussel eiste de verkoop van die onderdelen omdat ABN Amro anders een te dominante positie zou krijgen op de bancaire markt voor het midden- en kleinbedrijf. Het kabinet heeft formeel nog geen goedkeuring van Brussel, maar wel 'voldoende zekerheid', stelde Bos, die gisteren via de tele foon overleg voerde met eurocom missaris Neelie Kroes. Bos zei dat zodoende de laatste barrières zijn weggenomen om 'ABN Amro op de rails te zetten als een nieuwe, sterke bank'. Overi gens moet Bos nog goedkeuring krijgen van het parlement. De staat heeft al met al circa dertig miljard euro gestoken in de beide banken, die volledig eigendom zijn van de Nederlandse staat. Dat bedrag is inclusief ASR Verzekerin gen, de vroegere verzekeringstak van Fortis dat ook staatseigendom is. De investering moet bij een be oogde verkoop - liefst met winst, natuurlijk - terugvloeien naar de schatkist. De vorming van de ABN Amro Group NV - die zich zal rich ten op dienstverlening aan Neder landse bedrijven en particulieren - vindt vrijwel zeker niet voor 2011 doorgang, zei minister Bos. De fu sie levert mettertijd een samenwer- kingsvoordeel op van 1,1 miljard euro per jaar. De drie miljard die de staat nu in de bank steekt, is ook bedoeld voor nieuwe iet-syste men en afvloeiingsregelingen voor overtollig personeel. Bos heeft in ruil voor de nieuwe kapitaalinjectie bedongen dat de staat ook zeggenschap heeft over de beloning van het hogere mana gement, dat wil zeggen de laag di rect onder de Raad van Bestuur. Vertrekdata: van 23 nov. t/m 24 mrt. Vanuit uw ruim opgezette en uniek gelegen appartementencomplex Orada Marina de Albufeira, vlakbij de jachthaven, kunt u met uw huurauto (inclusief) de prachtige omgeving aan de Algarve op eigen gelegenheid ontdekken. Tips: Faro, de haven en hoofdstad aan de Algarve, 8-/15-daagse fly-drive Portugal BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5 cPm ft Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamiieitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6