221 zeeland Speurtocht naar afvalstromen stemt 'Spaanse Bevelander is geen fraudeur' Aangespoelde dode is vermiste Zierikzeeënaar vrijdag 20 november 2009 S MILIEUEDUCATIE Pontes-leerlingen de boer op in kader project door Piet Kleemans Gooien mensen ook weieens iets weg dat nog goed is? De vraag welt spontaan op bij één van de deelnemers aan de afvalfietstocht. Het antwoord van Charles van de Bilt van de afdeling reiniging van de gemeente is helder: jazeker. Mensen willen nu eenmaal vaak het nieuwste van het nieuwste. En oud maar nog lang niet versleten wordt dan afgedankt. Afval. Het is big business. In de af valverwerking gaan miljoenen om. De basis daarvoor ligt bij afval scheiding. En de discipline om af val niet op straat maar in de afval bak te gooien. Milieuwethouder Gilles Houtekamer: „Afval is geen visitekaartje. Niet voor jezelf en niet voor je gasten. Daarom maakt de gemeente Schouwen-Duive- land er zoveel werk van." Dat er heel veel afvalstromen zijn wordt de leerlingen van de Pon- tes-scholengroep snel duidelijk na een bezoekje aan de milieustraat van de afdeling reiniging van de ge meente. Charles van de Bilt voert zijn jeugdige toehoorders van bak naar bak. Legt het verschil uit tus sen puur hout en hout dat geschil derd of geïmpregneerd is en daar mee in een andere categorie afval valt. En vertelt dat de gemeente het afval ophaalt maar dat ieder een op Schouwen-Duiveland daar aan meebetaalt. „En alles wat jullie in de grijze bak gooien komt uit eindelijk hier terecht." Bij bandenspecialist Profile 'IVre- center is een uitgebreid systeem van afvalscheiding opgezet, legt ei genaar Rinus Roon uit. Nodig, want een bedrijf als het zijne pro duceert nogal wat afval; vloeistof fen (motorolie, remolie), metaal (motoronderdelen), rubber (ban den), het is maar een kleine greep. Overtollig geworden - oude - ban den worden gesorteerd op grootte en samenstelling: personenauto, vrachtwagen en tractor. Veel on derdelen van de banden - rubber, staal, canvas - wordt hergebruikt. Ook bouwbedrijf Quant kreeg in het kader van de afvalfietstocht nieuwsgierige kinderen over de gebruikt in de wegenbouw. Over tollig plaatmateriaal gaat naar de meubelindustrie." Andere vormen van bouwafval zijn ijzer, lood en kunststof Het moet allemaal ge scheiden ingezameld en - in af wachting van verdere verwerking - opgeslagen. Een hoop werk, maar volgens Quant wel de moei te waard. „Afvoer van niet geschei den afval is gewoon veel duurder dan wanneer je het gescheiden aanlevert. En oud ijzer brengt zelfs nog geld op." Het speuren naar de de afvalstroom leverde behalve ver baasde gezichten over de hoeveel heid afval ook discussie op, is de ervaring van Ian Vis van Schults Schilders. Eén van de kinderen die bij hem op bezoek kwam in het ka- 'Ajval is geen visitekaartje. Niet voor jezelf en niet voor je gasten. Milieuwethouder Gilles Houtekamer vloer. Nicolette Quant stond hen te woord en leidde hen rond door het bedrijf „Het is zeker veelom vattend. Ik heb het eerst voor me zelf ook op een rijtje moeten zet ten voordat ik het weer aan de kin deren kon vertellen. Aardig wat af val uit de bouwwereld kan wor den gerecycled." Als voorbeeld noemt Quant hout en steen. „Als het bijzondere steen tjes - ijsseltjes of zo - zijn worden ze afgebikt en door ons zelf herge bruikt. De rest van het puin gaat naar een puinbreker en het eind product dat daar uit komt wordt der t'an de afvalfietstocht had com mentaar op een van de computers in het bedrijf Een oudje. En waar om Schults nog niet over moderne flatscreens beschikte. Vis: „Op ge geven moment kwam daar een he le discussie over. En toen heb ik de kinderen voorgehouden dat als je kiest voor zo'n moderne flatscreen dat wel betekent dat je een oud beeldscherm op de afvalhoop gooit terwijl dat nog wel gewoon functioneert. Daar hadden ze ei genlijk neg niet bij stil gestaan. Dus het is het wel goed dat die dis cussie gevoerd wordt. Pontes-leerlingen op bezoek in de milieustraat. Veel afvalstromen komen samen in de milieustraat Recycling autobanden (7) Inzameling gebruikte auto banden (zonder velg en binnen band) door bandenimporteurs en -producenten. Banden gaan naar recyclebedrijf. zeven en\ schudders stikstof y Rubberkorrels worden bijvoor beeld gebruikt voor atletiekba nen of rubbertegels voor speelplaatsen. £7) Snippers worden gekoeld met vloeibaar stikstof en geschud en gezeefd. Hierdoor vallen ze uit elkaar in rubber, nylon en staal. Nylon gaat naar meubelindustrie als vulling voor kussens e.d. Staal gaat naar staalindustrie. Banden worden vermalen tot snippers van 4 a 5 cm. Donja Oduk. ANP Op 10 november 2009 is ten laste van R. van Dienst, voorheen wonende te Zonnemaire, Gemeen te Schouwen-Duiveland, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats binnen en buiten Nederland, een proces verbaal betekend door N.A. Polderman, wnd.-gerechts deurwaarder. In voormeld exploot wordt kennis geving gegeven van beslaglegging op de uitkering. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechtsdeurwaarderkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen www.pzc.nl door Ad Roos MIDDELBURG - Een 66-jarige man uit Borssele, die nu in Spanje woont, moet volgens officier van justitie G. van der Hofstede wor den vrijgesproken van fraude. De man werd ervan verdacht in 2002 beleggers voor 87.500 euro te hebben getild via zijn - volgens jus titie - niet bestaand bedrijf Profit Express in Luxemburg. Het bedrijf wendde het geld aan voor beleg gingen in grond in Spanje. Dat land kent echter drie soorten grond: bouwgrond, misschien bouwgrond en geen bouwgrond. Het geld ging naar het speculatieve 'misschien bouwgrond'. Toen er uiteindelijk toch niet op gebouwd mocht worden, waren de beleg gers hun geld kwijt. Verscheidene mensen bij justitie concludeerden dat het bedrijf niet .bestond, om dat zoeken onder de 'E' niets had opgeleverd. Enkele maanden gele den moest er op last van de recht bank opnieuw worden gezocht. Zoeken onder de 'P' wees uit dat het bedrijf wel degelijk bestond. Geen fraude, geen oplichting en ook geen valsheid in geschrifte dus. Justitie had niet goed gezocht, maar dat kon de man natuurlijk niet worden aangerekend. Uitspraak op 2 december. SINTERKLAAS De goedheiligman komt vandaag naar Ouwerkerk. In de loop van de dag een beeldverslag op de site. MEEST CELEZEN 1. Groot alarm ongeval Zeelandbrug 2. Aangespoeld lichaam is van Toledo 3. Alternatief plan 't Sas Zierikzee TIPS:schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland ZIERIKZEE - Het stoffelijk overschot dat woensdagochtend aanspoelde aan de Oosterscheldekust bij res taurant De Heerenkeet in Mo- riaanshoofd blijkt de 41-jarige Cor van Toledo uit Zierikzee te zijn. Dat heeft de politie gistermiddag bevestigd na identificatie van het lichaam, dat werd gevonden door medewerkers van het waterschap. Van Toledo werd sinds zondag 25 oktober vermist. Hij vertrok die middag op de fiets van huis. Die avonds werd hij in een café voor het laatst gezien. Familie en vrien den deden aangifte van vermissing en begonnen een zoekactie. De po litie kon gisteren geen mededelin gen doen over de doodsoorzaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66