binnenland 15 beschadigd' 'Beatrix moet haar mond houden' Centrumrechts mag juichen Groen licht Kamer voor opslag C02 Hoogleraar: ging boekje koningin te buiten Illegale kaarten in omloop voor start van Tour jammer dat er geen verkiezingen komen vrijdag 20 november 2009 foto Robin Utrecht/ANP zijn toegegroeid. „Nu deze hele kwestie voorbij is, gaat er nogal wat spelen: Afghanistan en Irak vooral. Je krijgt dan conflict op conflict." PW-leider Geert Wilders is zeer teleurgesteld. „Als Balkenende het wel was geworden, hadden we ver kiezingen gehad en dat is nodig. Nu is hij aangeschoten wild en dus zijn verkiezingen nog steeds het beste." D66-leider Alexander Pechtold vindt dat Balkenende duidelijk had moeten zeggen dat hij niet naar Brussel wilde. „Dat heeft hij nagelaten. Zeker in deze crisistijd zal de premier nu heel duidelijk moeten maken waar zijn ambities liggen." Pechtold verwijt Balkenende dat hij zich niet van meet af aan na drukkelijk heeft ingezet voor de post en de persoon van Neelie Kroes. Zij beheert in de Europese commissie momenteel de zware portefeuille mededinging. SP-Kamerlid Harry van Bommel vindt dat de premier geen gezichts verlies heeft geleden. Premier Balkenende is niet teleurge steld. „Je bent teleurgesteld als je iets wilt en ik was geen kandidaat. Ik ben opgelucht dat er een punt gezet kan worden achter de specula ties." De Britse Catherine Ashton werd gisteren benoemd tot de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de EU. den haag - Net als de ministers Maria van der Hoeven (Economi sche Zaken) en Jacqueline Cramer (VROM) denkt een meerderheid van de TWeede Kamer dat de op slag van het broeikasgas CO2 veilig kan bij Barendrecht. Dat bleek gis teren tijdens een Kamerdebat over de C02-opslag. Ondanks twijfels of het afvangen en opslaan van CO2 nu wel zoveel bijdraagt aan een schoner klimaat, vinden de meeste fracties wel dat op weg naar een duurzame ener gievoorziening alles op alles moet worden gezet om de klimaatdoel stellingen te halen. We hebben C02-opslag nodig om het klimaat niet naar de knoppen te stoken. En alles wat je aan CO2 opslaat, komt niet in de lucht, aldus PvdA' er Diederik Samsom. Van der Hoeven stelde dat die keu ze inhoudt dat je ook bereid moet zijn proeven te doen, zoals in Ba rendrecht. Ze ziet die proef als een noodzakelijke tussenstap, ook al omdat ze bedrijven anders later niet kan verplichten hun broeikas gassen af te vangen en op te slaan. Het project is bovendien nodig omdat ervaring moet worden op gedaan met opslag op land, aange zien opslag in de zeebodem niet voldoende is. Minister Cramer beloofde de Twee de Kamer wel dat ze de projecten met C02-opslag op zee en in het noorden van het land zal proberen te versnellen, zodat opslag in een tweede, groter, en bijna leeg gas- veld bij Barendrecht wellicht niet nodig is. „Nu al zeggen dat we het tweede deel van het project in Ba rendrecht niet doen, kan niet. Dat kan ik niet waarmaken." SP, GroenLinks, SGP en PW zijn tegen de proef onder bewoond ge bied in Barendrecht, net als de kleinste coalitiepartij Christen- Unie. De VVD maakte van de gelegen heid gebruik om kernenergie naar voren te schuiven als optie voor een schoner klimaat, aangezien de liberalen C02-opvang echt als al lerlaatste optie zien. WD'er Halbe Zijlstra stelde dat hij Van der Hoe ven en Cramer wil steunen in hun besissing over Barendrecht als het kabinet niet langer kernenergie uit sluit. den haag - Tijdens het vertrouwe lijke gesprek met vijftig Tweede Ka merleden is koningin Beatrix haar boekje te buiten gegaan. Als lid van de regering had zij géén kri tiek mogen uiten op de werkwijze van de parlementariërs. Beatrix sprak van een 'hypecultuur op het Binnenhof en vindt dat Kamerle den te snel een spoeddebat aanvra gen. Dat stelt hoogleraar staatsrecht Paul Bovend'eert van de Radboud- universiteit Nijmegen. Het infor mele onderhoud op Paleis Noord einde leidde woensdag tot het ver trek van WD-Kamerlid Arend- Jan Boekestijn: Hij had na afloop uit de school geklapt en WD-lei- der Mark Rutte sprak van 'een doodzonde'. Volgens Bovend'eert heeft niet Boekestijn, maar koningin Beatrix haar mond voorbij gepraat. „Als lid van de regering moet zij zich niet bemoeien met de werkwijze van de Kamerleden. Zo staat het zelfs in de grondwet. Het parle ment regelt haar eigen werkzaam heden, daar heeft de regering niets over te zeggen." Emeritus hoogle raar staats- en bestuursrecht Tijn Kortmann noemt de uitspraken van Beatrix ook 'onverstandig'. „Ze moet oppassen met dergelijke uitspraken." door Carine Neefjes den haag - Het uit de school klap pen na een vertrouwelijk gesprek met de koningin is geen 'politieke doodzonde', het is hooguit 'hoogst onfatsoenlijk', zegt emeritus hoog leraar staats- en bestuursrecht Tijn Kortmann. WD'er Boekestijn had wat u betreft Kamerlid kunnen blijven. Kortmann: „Ja. Bij de pers én poli tiek bestaat een groot misverstand. Er is géén staatsrechtelijke wet waarin staat dat een Kamerlid zijn mond moet houden als hij met de koningin sprak. Wel zijn zulke ge sprekken strikt vertrouwelijk. Dat komt omdat de koningin on schendbaar is, ministers zijn ver antwoordelijk voor wat zij zegt. Als Beatrix aan Balkenende voor stelt om België aan te vallen en dat lekt uit, heeft de premier een groot probleem. Hij moet zich dan verantwoorden." Tien jaar lang voerde de koningin geen persoonlijke gesprekken met Ka merleden, omdat ze altijd hun mond voorbij praten. Nu waren ze welkom mits ze zouden zwijgen. Vindt u Boe kestijn niet een beetje dom? „Het gedrag van Boekestijn is hoogst onfatsoenlijk, maar hij schendt geen staatsrechtelijke re gel. Als de koningin tijdens zo'n sessie had gezegd dat zij het niets vindt dat haar zoon een vakantie huis laat bouwen in Mozambique, dan mag een Kamerlid daar best in het openbaar over vertellen. De koningin moet in zulke vertrouwe lijke gesprekken haar mond hou den! Zij kan zich laten informeren zonder zichzelf bloot te geven." Beatrix uitte kritiek op de Kamerle den: ze vragen te snel een spoeddebat aan. Is dat verstandig? „Nee. Als lid van de regering hoort zij zich niet met de werkwijze van het parlement te bemoeien." Bent u voorstander van een ceremo nieel koningschap, waarbij de konin gin geen lid is van de regering? „Ja, zoals het bijvoorbeeld in Zwe den geregeld is. Daar is de koning adviseur van de regering. Je hebt dan minder incidenten, omdat je dan geen gedoe hebt met die mi nisteriële verantwoordelijkheid." Beatrix heeft zich altijd verzet tegen het staatshoofd als 'lintjesknipper'. „Dat begrijp ik, er blijft dan weinig inhoud over. Maar voor welke va riant je ook kiest, het blijft een rot baan. Beatrix heeft als staatshoofd altijd een slot op haar mond." rotterdam - Voor de start van de Ronde van Frankrijk volgend jaar juli in Rotterdam zijn illegale VIP-kaarten in omloop. Dat hebben de gemeente en de Stichting Grand Départ Rotter dam 2010 gisteren laten weten. Ze wijzen erop dat de kaarten ongel dig zijn en dreigen met juridische stappen als de illegale verkoop niet stopt. De proloog van het belangrijkste wielerevenement vindt zaterdag 3 juli plaats in de havenstad. De eerste etappe van de Tour de France, een dag later, begint even eens in Rotterdam. De rit leidt dan die dag door Zeeland naar Brussel. den haag - De centrumrechtse partijen hebben het goed gedaan tijdens de vervroegde verkiezingen in zes herindelingsgemeenten. In Venlo profiteerde de WD van de afwezigheid van de PW van Geert Wilders. De liberalen haal den meer dan een kwart van de stemmen binnen en passeerden daarmee de PvdA als grootste par tij in de raad. In de andere Lim burgse gemeenten Horst aan de Maas, Peel en Maas en Venray kwam het CDA als grootste uit de bus. In Zuidpias (Zuid-Holland) heeft Trots op Nederland twee zetels be haald. Het was de eerste keer dat gestemd kon worden op de politie ke beweging van Rita Verdonk. De WD werd ook daar de grootste. In het Groningse Oldambt werd de PvdA de grootste. Die partij werd in de fusiegemeente Venlo gehalveerd, terwijl de PvdA zowel in Venlo als Arcen bij de raadsver kiezingen in 2006 nog groter was dan de WD. Partijvoorzitter Plou- men bleef positief „De uitslag ver toont een goed herstel ten opzich te van het resultaat van de Europe se verkiezingen." Gisteren moest Ploumen opnieuw een tik incasseren, toen bleek dat de PvdA negentien zetels zou ha len als er nu Kamerverkiezingen zouden zijn. Niet eerder scoorde de partij onder de twintig zetels in deze peiling van Synovate. Het CDA vergeleek de uitslag van de verkiezingen het liefst met het tegenvallende resultaat bij de raads verkiezingen van 2006. Volgens campagneleider Michaël Sijbom is de partij er in alle zes gemeenten op vooruit gegaan. „We hebben keihard campagne gevoerd en loon naar werken gekregen. We zijn erg tevreden." Een opvallende uitslag kwam uit Oldambt. Daar verdubbelde de communistische VCP haar zetel aantal in de raad tot twee zetels. De VCP en haar communistische zusterpartij NCPN behaalden sa men 11,1 procent van de stemmen. De opkomst in de zes herindelings gemeenten was met gemiddeld bijna 50 procent overal lager dan in 2006. l/m 5 december 2" ticket halve prijs lickets 1 jaar geldig IRDBflLLOn (076) 5145372 '.adballon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5