41 binnenland 'Balkenende is Prins had contact met president Mozambique Vrij na gratie koning Marokko Cd Bos: 'Hypotheekrenteaftrek gaat volgend kabinet op de helling' peter van straaten Politie bevrijdt ontvoerde man EU-PRESIDENT Oppositiepartijen vinden het Celstraffen geëist in zaak vastgoedfraude HOEH vrijdag 20 november 2009 DEN HAAG - Prins Willem-Alexan- der heeft contact gehad met presi dent Armando Guebuza van Mo zambique over de bouw van zijn vakantiehuis in dat land. Dat heeft premier Jan Peter Balkenende gis teren geantwoord op vragen van uit de TWeede Kamer. De prins wil de weten of de regering van Mo zambique bezwaren had tegen het project, schrijft de premier. Willem-Alexander heeft ook tegen de president gezegd dat hij een po ging tot corruptie van de overheid onmiddellijk zal melden, aldus Bal kenende. Dat de prins hierover contact heeft met een buitenlands staatshoofd, vindt de premier geen 'gevoelige' zaak. Balkenende weerspreekt overigens verhalen dat er sprake zou zijn ge weest van corruptie rondom het vastgoedproject op het Mozambi- kaanse schiereiland Machangulo. De premier sprak verder het ver haal tegen dat er een schietinci dent op Machangulo heeft plaats gevonden waarbij het leger of de politie betrokken is geweest. Dat hebben de Mozambikaanse autori teiten verklaard tegenover de Ne derlandse ambassadeur in Mozam bique. Vanuit de Tweede Kamer was er de laatste maanden flinke kritiek op de bouw van de vakan tievilla van Willem-Alexander en Mixima in Mozambique. Zo wil den diverse partijen weten wie ver antwoordelijkheid draagt voor de stichting Administratiekantoor Machangulo. De Oranjes hebben hun belang in het project irt deze stichting ondergebracht om meer afstand te creëren. Balkenende schrijft dat hij alleen verantwoordelijk is voor de oprich ting en de gekozen inrichting van de stichting, en niet voor de activi teiten ervan. De premier was op de hoogte dat de voorzitter zelf ook een belang heeft in het vakan tieproject, maar dit gaat volgens hem 'niet ten koste van de autono mie van het bestuur van de stich ting ten opzichte van de prins'. De prins en prinses kozen in 2007 voor een vakantievilla aan de kust van Mozambique. Ze hebben de bouwrechten op vier percelen, maar laten slechts op één perceel een huis bouwen. De opbrengsten van de verkoop van de bouwrech ten worden in de lokale gemeen schap gestoken. Zo zijn er inmid dels al vier scholen en een kliniek gebouwd. AMSTERDAM - Minister .Wouter Bos van Financiën verwacht dat de hypotheekrenteaftrek bij een volgend kabinet op de helling gaat. „Mijn voorspelling is dat het huidi ge systeem van hypotheekrenteaf trek het volgende kabinet niet zal overleven," zei hij woensdag tij dens een bijeenkomst met studen ten van de Universiteit in Amster dam. Bos deed de uitlating in ant woord op vragen van studenten over wat een volgend kabinet zou kunnen doen met de zogenoemde heroverwegingen. De PvdA is al ja ren voorstander van beperking van de hypotheekrenteaftrek. Bij aantreden van het huidige kabinet in 2007 is afgesproken dat daar niet aan getornd zou worden. Door de economische crisis mag er weer over gesproken worden. DEN HAAG - Vijf gevangenen zijn vrijgelaten uit hun Nederlandse cel na een gratiebesluit van de Ma rokkaanse koning Mohammed VI. Het gaat om Nederlanders die in Marokko zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf en hun straf in ei gen land mochten uitzitten. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren bevestigd na berichtgeving in NRC Handelsblad. Het departement heeft de vijf Nederlandse gevange nen op vrije voeten gesteld, nadat het gratiebesluit was binnengeko men. Het vijftal profiteert van een collectieve gratieregeling. Koning Mohammed VI kondigde eind juli aan dat hij 24.865 gevangenen gra tie verleent. De monarch deed dat ter gelegenheid van zijn tienjarige jubileum op de troon. Hij heeft ook 32 doodvonnissen omgezet in levenslange gevangenisstraffen. Door het gratiebesluit komen ook 42 Nederlanders vrij die vastzitten in Marokko. Meer dan de hejft van deze groep is inmiddels al op vrije voeten gesteld. De anderen moe ten eerst nog openstaande boetes betalen voordat ze de Marokkaan se gevangenis mogen verlaten, al dus een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Als de hele groep met gratie is vrij gelaten, zitten er nog een kleine dertig Nederlanders vast in een Marokkaanse cel. MADE - De politie heeft gistera vond in Made een man bevrijd die eerder op de dag was ontvoerd in Oldenzaal. Het 39-jarige slachtoffer is onge deerd. Bij de bevrijding is een mo gelijke verdachte aangehouden, meldde de politie. De man werd donderdagmorgen ontvoerd terwijl hij aan het werk was met zijn vader in de Overijssel se plaats. De politie wil verder niets over de zaak kwijt om het on derzoek niet te verstoren. Herman Van Rompuy en Catherine Ashton feliciteren elkaar. Herman Van Rompuy EU-presi- dent. Oppositie vindt dat premier Balkenende deuk heeft opgelo pen. SP oordeelt echter dat pre mier geen gezichtsverlies heeft geleden. DEN HAAG - Met uitzondering van de SP vinden de oppositiepartijen in de Tweede Kamer dat premier Jan Peter Balkenende een deuk heeft opgelopen. Nu Herman Van Rompuy en niet Balkenende presi dent van de Europese Unie is ge worden, zal de premier moeten be wijzen dat hij zich nog volledig voor Nederland kan inzetten. „Zo wel de premier als de fractievoor zitter van de grootste regeringspar tij heeft gelonkt naar een andere baan en dat geeft weinig vertrou wen", zegt Edith Schippers van de WD. De vice-fractievoorzitter van de liberalen herinnert daarbij aan de kandidatuur van Pieter van Geel om commissaris der konin gin in Brabant te werden. Schippers vindt het jammer voor de premier persoonlijk dat hij de topbaan is misgelopen 'maar het is even spijtig dat er nu geen verkie zingen komen'. Zo denken SP, PW en GroenLinks er ook over. Fractieleider Femke Halsema van GroenLinks zegt de afgelopen we ken naar nieuwe verkiezingen te Ht Hoos, kun t)e nou Noorc EEM y G£WI?OW D/tö ZE66EN HAARLEM - Twee van vastgoedfrau de verdachte projectontwikkelaars, Maarten M. en Rob W., hebben volgens het Ope'nbaar Ministerie deelgenomen aan een criminele or ganisatie die tot doel had Bouw fonds van grote bedragen te bero ven en de buit onzichtbaar te ver delen. Het OM eiste daarom giste ren celstraffen van dertig maan den cel tegen ze, waarvan een jaar voorwaardelijk, bij de rechtbank in Haarlem. M. en W. krijgen als het aan het OM ligt een proeftijd van twee jaar. Tegen de twee vennootschap pen van de mannen in Capelle aan den IJssel eist het OM een geld boete van 25.000 euro. Hoekman: dé kantoorinrichter van hoek tot hoek GOES - YERSEKE postadres Postbus 36 4400 AA Yerseke showroom Marconistraat 13 4461 HH Goes T 0113-57 29 07 F 0113-57 38 73 M 06 - 53 15 47 11 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl 'Bezit' u deze topstoel nog niet?! De onweerstaanbare bureaustoel met de meeste Haworth 89 Proefplaatsing is altijd mogelijk. of kom naar onze showroom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4