zeeland 129 Dorpsschool moet deugen Het leken mooie linten voor moeder de vrouw Jaar geëist tegen kweker Oosterland BEVOLKINCSKRIMP Dijksma: 'Scholen kijken te makkelijk naar Den Haag voor extra geld' De Slag om de Schelde power to you Mobiel internet op uw laptop: buiten kantoor voordelig online werken €16,76 per maartd vrijdag 20 november 2009 Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug. door Jan van Damme Het is een lang verzwegen verhaal. Vader Izak Dierkx schaamde zich er een beet je voor. 'Denk erom dat je het te gen niemand vertelt', zei hij tegen zijn in november 1944 bijna 15-jari ge zoon, die ook Izak heet. Die zoon, nu bijna 80 jaar, vindt dat de tijd gekomen is om te verhalen. Het was de eerste helft van novem ber, West-Zeeuws-Vlaanderen was bevrijd. De jonge Izak woonde met zijn ouders en zeven broers en zusjes in de polder aan de Sluis- se weg, aan de noordkant van het afwateringskanaal van Retranche- ment naar Sluis. Een klein huis, zijn vader was landarbeider. Nadat Sluis grotendeels in puin ge schoten maar toch ook bevrijd was, besloten vader Izak en zijn zoon op - wat ze noemden - roof tocht te gaan. „Er lagen overal ge weren, pistolen. In de buurt van Sluis stond een vierling, een Duits kanon met vier lopen, nog hele maal intact, met de munitie erbij. Daar hadden we niks aan." Bij een boerderij verderop zagen ze mooie witte linten liggen, zo'n twaalf cen timeter breed. „Mooi voor moeder de vrouw, dacht mijn vader. We waren het lint aan het oprollen, toen er opeens drie Canadezen uit de schuur gestormd kwamen. Eén schoot er in de lucht en gaf mijn vader een klap in zijn gezicht. Een man uit Sluis was bij hen. Stom me Dierkx, zei hij, met die linten wordt een mijnenveld aangegeven. Het ligt hier vol zware tankmij nen. Ik ging voor mijn vader staan, bang dat ze hem dood wil den schieten. De Canadezen begre pen uiteindelijk wel dat wij geen flauw benul hadden. We hebben de linten teruggelegd, en hebben niemand iets verteld." Wie foto's heeft van het bevrijdings jaar, kan bellen 0118 - 434010. door Cornelleke Blok door Ad Roos MIDDELBURG - Vroeger kon die 49-jarige man uit Oosterland nog scholieren krijgen die op zijn bloemenkweekbedrijf/uienhandel wilden werken. Nu alleen nog Po len of Roemenen. Alleen de over heid maakte het hem niet makke lijk vanwege allerlei regels. De eigenaar/directeur van de Handel maatschappij uit Oosterland ver koos illegalen zwart in te zetten te gen een uurprijs van 4,50 euro. Gisteren hoorde hij de officier van justitie een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaarde lijk tegen zich eisen omdat hij over de jaren 2001 tot 2005 te weinig btw had betaald, geen sociale las ten had afgedragen en 118 valse fac turen had gemaakt om de 'zwarte' uitbetalingen weer 'wit' te maken. Op die manier boorde hij de fiscus ruim 2 miljoen euro door de neus. Tijdens de behandeling van de zaak beriep de Oosterlander zich steevast op zijn zwijgrecht. Duide lijk werd in ieder geval wel dat hij gemiddeld dertig Polen of Roe meense arbeiders op zijn bedrijf had werken, dat de caravans waar in zij woonden niet in zijn admini stratie stonden vermeld en dat de zwarte lonen gedekt werden door valse creditnota's waarop stond dat er uien waren geleverd. Colle ga's die 'zijn' werknemers wilden lenen, kregen een rekening voor 12,50 euro per uur, terwijl de men sen zelf slechts 4,50 euro kregen. Uitspraak 2 december MIDDELBURG - Kleine dorpsscholen met minder dan 23 leerlingen kun nen alleen in stand gehouden wor den als ze goed presteren én als ze uitzicht hebben op groei. Dat zei staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs gisteren tijdens een congres over bevol- kingskrimp in Axel bij het vijfjarig jubileum van onderwijskoepel OpenBasis, waar twaalf openbare basisscholen in Oost- en Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen onder val len. Brede scholen met een peuter speelzaal, kinderdagverblijf, sport en cultuuractiviteiten zijn volgens Dijksma de toekomst voor krimp- regio's als Zeeuws-Vlaanderen. Ze noemde de brede scholen in Phi lippine en Koewacht als goede voorbeelden. „Kwaliteit en leef baarheid gaan er hand in hand. Zo ontstaat een hoogwaardige concen tratie van voorzieningen." Gedeputeerde George van Heuke- lom (Onderwijs), ook aanwezig bij het congres, gaf aan dat er niet al leen naar de kwantiteit, maar ook naar de kwaliteit van het onder wijs gekeken moet worden. Dijks ma is het met hem eens. „Er is een spanningsveld tussen leefbaarheid op het platteland en de kwaliteit van de voorzieningen. De voorzie ningen moeten zo dicht mogelijk bij de mensen zijn, maar soms kan je beter investeren in vervoer naar de scholen toe. Als er niet in elk dorp een school is, dan moet je in elk geval zorgen dat de school goed bereikbaar is voor kinderen." Staatssecretaris Sharon Dijksma (m), gisteren tijdens het congres over bevolkingskrimp in Axel, bij het vijfjarig jubileum van onderwijskoepel. Rechts zit wethouder Lieftink van de gemeente Terneuzen. foto Peter Nicolai Dijksma liet weten dat extra geld voor Zeeuws-Vlaanderen er niet in zit. „Scholen kijken te gemakkelijk naar Den Haag, die dan maar met een bak geld moet komen om de problemen op te lossen." De staatssecretaris wil nieuwe re gels maken voor krimpregio's. Ze doet daarvoor onderzoek naar de gevolgen van bevolkingskrimp voor Zeeuws-Vlaanderen, Lim burg en Noordoost-Groningen. Intussen heeft ze bevoegdheid om kleine basisscholen, met minder dan 23 leerlingen, tóch open te houden. De kwaliteit van kleine scholen moet dan wel in orde zijn. „Kleine scholen zijn kwetsbaarder. Als je maar twee of drie docenten hebt en één van hen doet het niet goed, dan heeft dat gevolgen voor de helft van de leerlingen." Ook kijkt Dijksma vaker of een ba sisschool onder de opheffings norm zit. „Nu gebeurt dat eens per vijf jaar, maar bij zo'n snelle bevolkingsafname sluiten die pei lingen niet meer aan bij de werke lijkheid." Begin dit jaar gaf Dijksma basis school De Berenburcht in Baar land al geld om langer open te blij ven. Of ze ook zo coulant is voor De Linden in Ellewoutsdijk - die eind dit schooljaar moet sluiten - kon ze nog niet zeggen. pagina 3: commentaar abonnement Kom naar de vodafone winkel of kijk op vodafone.nl/business 8 maanden 50% korting bij een 2 jarig vodafone vm xj Life's too short bevertigd netwerk to miss out beveiligd netwerk on business beveiligd netwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31