Ventevogel lijsttrekker Historische atlas laat de groei van CDA Vlissingen Enquête peilt behoefte aan inzet vrijwilligers 22 NIEUWE UITGAVE Deel van Zeeland in kaart gebracht: van prehistorie tot nu Heel breea gesuuw.» ivolf gratis. vrijdag 20 november 2009 door Jan van Damme door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Na veertig jaar keert Jaap Ventevogel terug in de Vlis- singse politiek. Hij wordt lijsttrek ker van het CDA, gevolgd door de huidige fractie. Flip Feij trekt zich derhalve terug. Ventevogel (66) werd raadslid in 1970 en was later ook nog gedepu teerde, Statenlid en sinds kort afde lingsvoorzitter van het CDA Vlis singen. Lijsttrekker wordt hij 'om de partij gezicht te geven'. „Ik wil de stad en de partij helpen. Mijn ervaring is daarbij één van de posi tieve punten. En ik ben altijd be trokken gebleven, zij het niet altijd in politieke functies." Of Ventevo gel wethouder wil worden, moch ten de christendemocraten in het college belanden, daarover Iaat hij zich niet uit. „Daar geef ik pas ant woord op na de verkiezingen." Hoewel de leden van het CDA de kandidatenlijst nog op de schop kunneri nemen, wordt de num mer één vooralsnog gevolgd door de voltallige fractie zoals die nu is. Zelfs in dezelfde volgorde: Marin de Zwarte, Rijnco-Jan Suurmond en Marianne Kloosterboer. De partij kiest dus niet voor ver nieuwing, bevestigt Ventevogel. „De vernieuwing komt eraan. De aankomende talenten moeten nog worden getraind en geschoold." Dat is de reden dat voormalig om roepbaas Flip Feij, die was gezet op de vijfde plek, zijn politieke am bities bij het CDA staakt. Hij heeft zich vroegtijdig teruggetrokken en zijn lidmaatschap van de partij in middels beëindigd. „Ik heb me destijds kandidaat ge steld met de bedoeling bij te dra gen aan vernieuwing. Nou, dat wil den anderen ook, merkte ik in het bestuur waar ook Jaap Ventevogel deel van uitmaakt. Maar ik ver bind mijn naam niet aan de terug komst van de voltallige fractie, die notabene hun eigen wethouder naar huis stuurde toen zij in het Panamakanaal was - met Jaap Ven tevogel voorop. Iemand die in 1991 is weggestuurd als gedeputeerde, die nu even de partij komt redden, daar geloof ik niet in." In de boekhandel merk je de herfst. De bladzijden vallen als of het niks kost, of er van ontle- zing geen sprake is. Schoen en kerstboom doen een ernstig beroep op de fantasie van gulle gevers. Met andere woorden, het is de hoogste tijd voor boeken, waarmee je als overjarige baardman geen al te pover figuur slaat. Met de luxe uitgegeven Historische Atlas van Walcheren, die vandaag in het 'echte' stadhuis van Middel burg wordt gepresenteerd, kun je in heel Zeeland, en ook daarbui ten, aankomen. Uitgeverij Vantilt is al een aantal jaren bezig met een serie historische atlassen, waarin vooral steden aan bod ko men. De Zeeuwse conglomeraties werden kennelijk te kleinsteeds bevonden om een atlasdeel aan te wijden, zodat er maar voor een heel eiland is gekozen. Niet eens zo gek, met de lopende discussie over de vorming van één gemeen te Walcheren. Jacob van Deventer was in de 16e eeuw één van de meest vooraanstaande cartografen. Zijn kaart van Walcheren geeft een beeld van het toen nog ech te eiland rond 1545. Overigens kleven er aan zo'n landelijke serie, waarin dan nu een Zeeuws deel verschijnt, ook be zwaren. Elk boek moet in een stra mien worden geschreven, van lang vervlogen tijden tot nu. Bo vendien komt zo'n landelijke uit gever al heel gauw terecht bij schrijvers die hun sporen hebben verdiend. Peter Blom, Peter Hen- derikx, Aad de Klerk, Peter Sijnke en Ad Tramper: je moet in Zee land wel heel erg met oogkleppen op hebben gelopen, als je hen nog nooit bent tegengekomen. De één wat vlotter van pen dan de ander, maar hoe dan ook des kundig op de terreinen waarover ze het hebben. Maar elk voordeel heeft zijn nadeel: met auteurs van deze snit, geperst in een vooraf vastgesteld stramien, hoef je niet al te veel avontuur te verwachten. Na lezing van de nieuwe atlas mag die conclusie wel worden ge handhaafd: correct en informatief, maar weinig wat je nou niet zou verwachten. Vanaf Walcheren in de prehisto rie via de middeleeuwen naar de door oorlogen getekende nieuwe tijd. Voor een belangrijk deel aan de hand van kaarten, die hun ei gen verhaal over eilandelijke en stedelijke ontwikkelingen vertel len. Het blijft een gekke ervaring, dat die kaarten en plattegronden de aandacht steeds weer weten te vangen. Liep die weg toen daar, stond die watergang in verbin ding met de open zee, zat Veere zo ruim binnen de eigen vesten? Voor de aanvullende illustraties is ongetwijfeld een ruim beroep ge daan op de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap. Dat kan in Zeeland ook moeilijk anders. Eigenlijk lees en bekijk je zo'n historische atlas met steeds de vraag in het ach terhoofd: wat vinden we van dat verleden nog terug in ons heden daags universum? Dat er tussen Nieuwland en Middelburg eeu wenlang een kanaal heeft gelegen, kon je altijd mooi laten zien als je de afslag Middelburg-Veere van de snelweg had genomen. Met de Oostkerk in het vizier lag links van de weg de bedding van het ka naal. Weinig historisch onderleg de plannenmakers hebben ervoor gezorgd dat die erfenis van onder nemend Zeeland nu onder zand en asfalt is verdwenen. Dat voel je met de atlas in de hand toch wel sterk: de vooruit gang is vaak niets ontziend. De -x Amemuiden, begin van de 17e eeuw. De stadsplattegrond met opstanden van de huizen en gebouwen toont ook de fortificaties en de waterlopen in de omgeving. ms&sfagsfasvsuasaszs 4*» Kaart van Vlissingen, situatie van 1883. Links is de oude structuur van de vestingstad zichtbaar, rechts een deel van de haven-, kanaal- en spoorweg- werken op Walcheren. door Selma Osman .1 Iflnin Tri lit Minimum* .fruitbomen en klein trurt ww.verstratenenvialhout.nl ,r!'WPh MIDDELBURG - De Stichting Wel zijn Middelburg (SWM) inventari seert de behoefte aan Middelburg se vrijwilligers. Zo'n tweehonderd organisaties krijgen een vragenlijst waarop zij kunnen invullen welke baantjes ze hebben. Met de uitkomsten van de enquê te wordt komend voorjaar een digi tale vacaturebank voor vrijwilli gerswerk opgezet. Naast het aan bod komt daarop ook algemene in formatie over vrijwilligerswerk en de mogelijkheden voor trainingen en cursussen te staan. De afgelopen vijfjaar zocht het Bu reau Vrijwillige Inzet van SWM nog 'handmatig' organisaties en vrijwilligers bij elkaar. De verwach ting is dat zij via de digitale vacatu rebank makkelijker met elkaar in contact komen. Wethouder Albert de Vries kreeg gisteren in Grandcafé Willem het eerste enquêteformulier uitgereikt. SWM verspreidt de vragenlijst ver der onder organisaties waarmee de afgelopen vijf jaar is samenge werkt. Andere bedrijven die ook aan de vacaturebank willen mee doen, kunnen zich aanmelden via de website van SWM. www.welzijnmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24