meningen 115 .«si!! whw'1.1. Er is werk aan de Grenswinkel brieven ZMF (5) te gast ZMF (7) ZMF (8) vrijdag 20 november 2009 BALKENENDE EERSTE PRESIDENT VAN EUROPA: BALKENENDE SEEN EERSTE PRESIDENT VAN EUROPA: Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ziekenhuis Naar aanleiding van de stroom ne gatieve berichten over ziekenhuis Walcheren in Vlissingen wil ik ook eens een positief geluid laten ho ren. Ik heb een week in ziekenhuis Walcheren op de afdeling Noord 3 moeten doorbrengen. Door de goe de zorgen van dr. Pinson en het verplegend personeel ben ik beter en opgeluchter uit het ziekenhuis gekomen. Zij hebben ervoor ge zorgd dat mijn verblijf in het zie kenhuis 'plezierig' was, het eten goed verzorgd, en er was altijd een vriendelijk woord voor patiënten. J.J.M. Jacobse-Siebes Beatrjxlaan 157, Vlissingen De subsidie voor de ZMF is door Provinciale Staten gereduceerd tot een kwart! De Zeeuwse Milieufede ratie die heel veel heeft betekend voor onze natuur en" leefomgeving. De ZMF die niet meer doet dan wat hoogst noodzakelijk is: kri tisch toezien dat regels en wetge ving worden gehandhaafd en nage leefd, in het belang van ons alle maal. Dus ook in uw belang, geach te provinciale bestuurders. De ZMF helpt u om verantwoorde af wegingen te maken. Houd die hel pende hand vast! In een democrati sche samenleving hoort een insti tuut als de ZMF een waardige plaats te behouden. De besluitvor ming wordt er alleen maar beter van. Dus geachte bestuurders: na mens vele Zeeuwen die onze leefomgeving op zijn waarde kun nen schatten, vraag ik u deze beslis sing te heroverwegen. Ik heb ver trouwen in uw gezond verstand. Kees Krijger Wagnerlaan 2, Vlissingen ZMF (6) De belangrijkste natuurwetgeving bestaat uit de Natuurbeschermings wet 1998 en de Flora- en Fauna wet. Beide wetgevingen zijn com plex. Implementatie van Europese regelgeving is zeer rigide vertaald in de Natuurbeschermingswet; dit leidt tot veel meningsverschil bij de interpretatie. In tegenstelling tot wat velen denken is de wetge ving niet zwart-wit maar bevat veel grijze gebieden, die bewust worden opgezocht om een doel te bereiken. Hoe groter de belangen, hoe groter de kans op bewuste mis-interpretatie. De ZMF be waakt deze procedure terecht op grond van haar statuten: opkomen voor natuur, milieu en een aantrek kelijk landschap. Daarover houdt ze contact met haar achterban, 24 aangesloten organisaties. Bij uit schakeling of kortwieken van de coördinerende ZMF staat het deze aangesloten organisaties vrij om zelf de rechter in te schakelen. Sta ten van Zeeland denk na voordat er een lawine aan rechtszaken ont staat. Overleg eerst met de ZMF. Leo van den Broeke Landpoorstraat 17, IJzendijke Woordvoerder Clijsen van Groen Links in Terneuzen verwijt de pro vincie 'onderbuikgevoelens' (krant, 18 november). Het belang van een zorgzame milieuvereni ging staat buiten kijf. Maar de ZMF profileert zich steeds meer als een organisatie die wars van maat schappelijk belang per definitie el ke sector aanvalt. De werkgelegenheid (WCT, Dow, kleine fabrieksuitbreidingen); de infrastructuur (N61, Rondweg Aar denburg, Braakmanweg); de agrari sche sector (ontpoldering, vergun ningen); de woningbouw, en ook de visserij. Daardoor veroorzaakt de ZMF steeds meer een maat schappelijke ontwrichting, die naast miljoenen kostende vertra gingen, onveiligheid en zelfs leed veroorzaakt. Een organisatie die niet het demo cratische speelveld betreedt en zich beperkt tot een bezwaarcultuur, moet als juridisch gespecialiseerd protestbedrijf maar leren op eigen benen te staan. En eerst duidelijk maken te handelen vanuit een so ciaal-maatschappelijke visie, want ook de mens maakt deel uit van de natuur. Hans Poilemans Singel 10, Biervliet Geschokt ben ik over het feit dat subsidie aan de ZMF zo drastisch wordt gekort. Het feit dat een orga nisatie gestraft wordt omdat het de Nederlandse en Europese wetten en regels handhaaft, tast mijn rechtsgevoel aan. WD, PvZ, CDA, SGP en SP veroordelen een organi satie, die ze nota bene zeifin het le ven hebben geroepen. Deze par tijen willen schijnbaar niet met las tige kwesties geconfronteerd wor den. Het lijkt erop dat deze par tijen zich boven de wet stellen. Men kan zich afvragen of hier spra ke is van onbehoorlijk bestuur. Het zelfde zou zijn als je de politie kort omdat ze boetes geven als je te hard rijdt. Provinciale Staten heb ben in deze nog veel uit te leggen. Als ze er niet uitkomen, laat ze dan mevrouw Peijs en premier Balken ende raadplegen, want zij waren het, die tenslotte tekenden voor ontpoldering. A.M. den Herder Lindestraat 30, Oudelande OV-chipkaart 'Klachtenregen over OV-chipkaart' meldt deze krant. De feiten zijn echter anders. Achthonderd klach ten in de periode januari tot en met september, waarvan driehon derd in de periode mei tot en met september. Terwijl er acht miljoen transacties met de OV-chipkaart per week zijn en hierop komen dan vijftien klachten per week bin nen bij het OV-loket. Dit is bijna niet in een percentage uit te druk ken. Iedere organisatie die een nieuw systeem invoert en relatief zo weinig klachten ontvangt, kan tevreden zijn. Herman Bouma Boudewijnstr. 11, 's-Heer Arendskerke Integratie Minister Van der Laan is er achter. Bezorgdheid over integratie is ja renlang afgedaan als racisme. Allochtonen mogen tot nu toe als ze 45 jaar zijn met behoud van uit kering terugkeren naar het land van herkomst, dat is volgens mij positieve discriminatie! Van der Laan heeft het over straatterroris ten, er moeten straat- en gezins- coaches komen. Er moet meer so ciale controle zijn, als je ergens iets over zegt, word je meteen in elkaar geslagen of nog erger. Politiek Ne derland haalt steeds uit naar Wil dere, maar zolang er niets gedaan wordt aan normen en waarden waar het kabinet honderd dagen over heeft kunnen nadenken, zal de ellende steeds toenemen. Aan de basis moet er gewerkt worden op basisscholen, met kleine groe pen. Daar kun je nog iets bereiken, niet door op onderwijs te bezuini gen. Hij heeft hierover lang nage dacht, over 25 jaar zal er misschien in het onderwijs iets gebeuren? A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Deltafonds De heer C. van Liere, onafhanke lijk voorzitter van Deltafonds Zee land, moet in de krant van 16 no vember wel vertellen hoe de crite ria zijn voor een aanvraag. En dat is niet het verbouwen van een kan tine bij een tennisclub, maar een af wijzing van het aanpassen van het rolstoeltoegankelijk maken van een kantine voor rolstoeltennissers in Zeeland. Maar dat dit niet de opzet is van dit fonds, is een ander crite rium, dan hetgeen hij meedeelt. Laat hij de website eens aanpassen wat wel de criteria zijn, zoals het sponsoren van een wielerwedstrijd of een filmfestival. Dat is veel maat- schappelijker en socialer - voor wie? In ieder geval niet voor de ge handicapten. Die vallen buiten dit fonds, zoals zo vaak gebeurt. Frank van der Plas Muddy Watersstraat 35, Middelburg door Marten Wiersma De heer van Overmeire adviseert in zijn artikel 'Grensarbeid en grootspraak'(krant 18-11) om de grensarbeidersproblematiek aan deskundigen over te laten, onder het motto 'schoenmaker hou je bij je leest'. Dat vraagt om een reactie. Het is 'des schoenmakers leest' van bestuur ders (en van volksvertegenwoordigers) om de belangen van burgers te dienen. Ook als daarvoor structuren veranderd moeten wor den of nieuwe constructies nodig zijn. In het geval van de arbeidsmarkt is het, zeker voor Zeeuws-Vlaanderen, dringend noodza kelijk dat de landsgrens minder belemmerin gen opwerpt. Dat is ook het doel van Van Overmeire. Hij concentreert zich echter op de uitleg en toe passing van bestaande regels, ik richt mij op het bereiken van een betere situatie. Zes jaar werken in Vlaanderen - als zelfstandige en in loondienst - heeft mij de overtuiging opgeleverd dat er veel verbetering nodig en mogelijk is. Niet voor niets is er een comple te Eures-organisatie nodig om de informatie aan grensarbeiders te ver-zorgen. De moge lijkheden en beperkingen die Van Overmei re noemt zijn (helaas) bekend. Én reden om te werken aan een beter systeem. Het verwijt van 'grootspraak' zou van toe passing zijn als we, zoals Van Overmeire doet, de oplossing zoeken binnen de be staande wet- en regelgeving. Ik zoek echter, overigens samen met vele anderen, naar nieuwe oplossingen. Daartoe gestimuleerd door de wetenschap dat er voor bepaalde be roepsgroepen (zoals medewerkers van Euro parlementsleden) wél passende oplossingen zijn. Inmiddels zijn ministeries bereid na te denken over onorthodoxe oplossingen. Is het dan grootspraak of een kwestie van gelij ke monniken en dito kappen om dat ook voor metselaars, verpleegkundigen en las sers te bepleiten? Bestuurders moeten zich verre houden van 'constructies', zo luidt een stelling van Van Overmeire. Hij wekt daarmee de indruk dat een (semi) illegale situatie ontstaat. Het ont gaat mij ten ene male dat een constructie, waarin het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zich buigt over de vraag of het UWV als detacheerder kan optreden en de staatssecretaris van Financiën zich po sitief uitlaat over onze voorstellen, buiten de wet zou zijn, dan wel in strijd met de voorbeeldfunctie van een bestuurder. Een raadgevende commissie is een constructie, een detacheringsbedrijf is dat ook. Beide binnen de wet, beide gericht op oplossin gen. Naarmate in de Europese Unie de integratie op de grote thema's vordert (één munt en markt, vrij verkeer van goederen, personen en diensten), vallen de kleine, maar dagelijk se belemmeringen aan de binnengrenzen extra op. Dat heeft de aandacht getrokken van de Nederlandse en Belgische regering. Daarom is een taskforce Grensknelpunten in het leven geroepen, waarvoor oud-com missaris van de Koningin Wim van Gelder als grensmakelaar optreedt. Ook via die weg wordt gewerkt aan de oplossing van het knelpunt grensarbeid. Met als uitgangspunt: maatwerk per grens in plaats van weer een alomvattend, ingewikkeld systeem. Mensen in de grensstreek moeten de moge lijkheid hebben om makkelijk over de grens te werken. Dat is goed voor mensen en voor bedrijven en instellingen. Daarvoor is geza menlijke inzet nodig. Van bestuurders die hun kennis, kunde en bevoegdheden benut ten om ministeries in beweging te krijgen. En van materiedeskundigen zoals fiscalisten die nieuwe regels en constructies aan hun klanten uitleggen en hanteerbaar maken in individuele gevallen. Het lijkt me dan ook beter om voor de mensen aan onze grenzen oplossingen te bereiken, in plaats van een niet bestaande tegenstelling op te roepen. Marten Wiersma is gedeputeerde economie van de Provincie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15