This Beautiful Mess zegt waar het op staat uit 7 Omnia speelt folkmuziek van nu donderdag 19 november 2009 door René de Dreu De band This Beautiful Mess 'logeert' mor gen en zaterdag 21 in De Spot in Middel burg. Niet alleen, want ze krij gen gezelschap van Go Back To The Zoo, The Sedan Vault, Blaudzun en The Black Atlantic. This Beautiful Mess is terug. De op namen voor een nieuwe cd zijn af gerond en liggen klaar om 'gemas- terd' te worden. Dat het nog niet is gebeurd, heeft te maken met het onderhandelen en oriënteren over een platencontract. „Maar dat kan zomaar ineens rond zijn", vertelt zanger en tekstschrijver Arjen van Wijk. Dat staat een presentatie ech ter niet in de weg. Niks afwachten dus, maar spelen en dat dan ook nog een heel weekend lang met veel speciale gasten en bands in De Spot. „We maken ons eigen tweedaags festival als een soort ar tist in residence, een concept dat in Engeland al langer bestaat. Een leu ke manier om zelf te spelen, maar ook om interessante bands hier heen te halen." Tien jaar geleden werkte Van Wijk met zijn band aan een eerste volle dig album: Falling on deaf ears. Daarna ging het snel en was er nauwelijks kans om een Zeeuws bandje te blijven. De grote podia en festivals zaten blijkbaar op de muziek met wortels in de jaren tachtig en invloeden van The Cu re, The Church en Radiohead te wachten. De opvolger Temper the wind to the shorn lamb, twee jaar later, krijgt zelfs nog meer enthousiaste reac ties. Noorderslag, Lowlands, toe ren met Ozark Henry - het kan niet op. In 2006 verschijnt nog een uitbundig ontvangen EP (Away with the swine), maar daarna is het stil rond This Beautiful Mess. Een 'sabbatical' heet het. Die duurt tot 2009. Halverwege dit jaar duikt de band weer op met try-outs en huiskamerconcerten waar nieuwe nummers klinken. Volwassener en gen en laten horen waar het op staat." En zo kan het dus gebeuren dat er maatschappijkritiek in doorklinkt, maar ook een statement over de onverschilligheid en het verschui len achter oppervlakkigheid. Zelfs het geloof vormt geen excuus meer om weg te lopen van de reali teit. Zonder afvallig te zijn, krijgt ook die boodschap meer inhoud. „Alhoewel This Beautiful Mess nooit last heeft gehad van zen dingsdrang, zijn onze teksten wel een belangrijk deel van het geheel. 'I wanna set you thinking' heet het nu in het nieuwe nummer Zea lots. Twee nieuwe nummers zijn al te beluisteren op de MySpace van de band. Naast Zealots is dat So meone's head is gonna roll. Ze ade men de muzikale teneur van de an dere nieuwe nummers. Steviger dan voorheen ook, maar nog wel met de ingenieuze muzikale wen dingen en vondsten waar ook gita rist Axel Ka'bboord voor tekent. In De Spot komen vrijdag die nummers vooral aan bod. Zater dag staat voor This Beautiful Mess ook in het teken van een terugblik op de carrière tot nu toe. Lydia van Maurik-Wever (toetsen, zang), Stefan van Maurik (bas) en René de Vries (drums) maken de band compleet. Verrassing zit ook in de muzikale gasten die This Beautiful Mess uitnodigt. Vrijdag zijn het de jonge honden van Go Back To The Zoo die met hun op britpop geba seerde rock op bezoek komen. Blaudzun zorgt die avond voor sfe- rische singer-songwriterklanken. Zaterdagmiddag verzorgt Kim Jan sen (intieme akoestische folk) eerst een optreden in muziekzaak Spin (Damplein, 16.00 uur), 's Avonds is hij met de band The Black Atlantic (slowcore, melan cholieke freakfolk) te gast in Se Spot. Die avond komt ook de Bel gische experimentele rockband The Sedan Vault daar langs. This Beautiful Mess en gasten, morgen en zaterdag in De Spot, Middelburg. Aanvang beide avonden: 20.30 uur. The Black Atlantic is een van de bands die This Beautiful Mess meeneemt naar De Spot. This Beautiful Mess pakkender, maar ook directer en kritischer. „Het lijkt alsof de muziek dichter bij mezelf is komen te staan. Na tuurlijk speelt de tijd mee. We hebben veel gezien en ge hoord en je maakt een ontwikke ling door. Dat alles leidt tot een wat andere benadering van de mu ziek, minder gericht op zoeken naar en neerzetten van een eigen identiteit, maar meer gewoon zeg- door Marius Roeting De zwaarden zijn al enige tijd opgeborgen en even min zijn de vuurspuwers te aanschouwen. Theatergroep Omnia - zaterdag in Middelburg - herrees uit haar eigen as en werd een boeiende muziekformatie. Omnia begon in 1997 als theaterge zelschap dat Gallo-Romeinse spek- takelspelen opvoerde, compleet met zwaard- en gladiatoren gevech ten, vuurspuwers en ceremonies. Door personeelsmutaties dunde de eens achttien man sterke groep uit, waardoor een koerswijziging noodzakelijk was. Die ommezwaai werd versterkt toen in 2003 harpis te Jennifer van der Harten zich aansloot bij Omnia. „Het moest daarvoor allemaal historisch cor rect zijn, maar daar had ik niks mee", vertelt zij. „Dat idee hebben we snel verlaten en de muziek werd steeds belangrijker en uitein delijk bepalend. Aanvankelijk speelden we een mix van theater met muziek. Maar een vuurshow is erg duur, kost veel voorberei dingstijd, je wordt vreselijk vies en het is nog gevaarlijk ook." Omnia's muziek wordt Pagan folk genoemd. Het instrumentarium wijst echter sterk naar de Keltische folk. Van der Harten vindt dat dat etiket niet direct past. „Dan ver wachten mensen toch veeleer Enya en Clannad of traditioneel klinkende muziek en covers. Wij zijn eigentijdse heidenen die folk muziek van nu maken." Het repertoire van Omnia heeft in de afgelopen zeven jaar een krach tige ontwikkeling ondergaan. Meer en meer komt de nadruk op songs te liggen en vooral ook krachtige arrangementen met har monische ondersteuning. In Mid delburg zal uiteraard de laatste cd World of Omnia uitgangspunt zijn. „Maar cd's zijn bij ons meestal ach terhaald", waarschuwt Van der Harten. „Ofwel hebben we een an der bandlid of we spelen totaal nieuwe nummers. Maar je moet ei genlijk de hele show zien en ho ren. Het is een constante flow van drama, happy dancing met jigs en reels, op harp en draailier." Omnia, zaterdag in Stadsschouwburg, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. MINI MUNDI EN SPEELCIRCUS BAMBINI zijn een belevenis van za Kijk voor meer info op: www.minimundi.nl www.speelcircusbambini.nl PE-R CIRCUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99