Obama: sluiting 'Gitmo' wat later Beslissende fase Bekeerling Sarkozy 81 buitenland KRAS.t ZUID-AFRIKA Bod op villa Berlusconi Nederlanders aanklager bij proces Demjanjuk Amnesty bepleit gelijke behandeling Aboriginals waarom zou je meer betalen EU-PRESIDENT Afspraak tussen Duitsland en Bidden in een militaire tent in Afghanistan BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5 cPm a Mortrek vanaf SOUTH ftFRICfi CANBERRA - Om de armoede on der Aboriginals in Australië te be strijden moeten discriminerende maatregelen met betrekking tot de ze bevolkingsgroep worden opge heven. Dat heeft de secretaris-ge neraal van Amnesty International, Irene Khan, gisteren gezegd. Zij toonde zich geschokt over de armoede die ze aantrof tijdens een bezoek aan kampen en nederzet tingen van Aboriginals. Ze sprak van omstandigheden die doen denken aan de Derde Wereld. Om alcoholmisbruik en kindermis bruik onder Aboriginals te kun nen aanpakken stelde de Australi sche regering twee jaar geleden an- tidiscriminatiewetten buiten wer king. Het gebruik van alcohol in Aboriginal-gemeenschappen in de Northern Territory werd verbo den, evenals de verspreiding van harde porno. Ook mochten Abori ginals hun uitkeringen niet langer naar eigen inzicht uitgeven. Tegelij kertijd trok de regering miljarden uit voor het verbeteren van de huisvesting, de gezondheidszorg, het onderwijs en het politietoe zicht in de Aboriginal-gemeen schappen. Volgens Khan moet de regering een oplossing voor de problemen onder Aboriginals vinden waarbij hun rechten worden gewaarborgd en de rassengelijkheid niet in het geding komt. Australië heeft 22 miljoen inwoners, onder wie een half miljoen Aboriginals. Aborigi nals leven gemiddeld tien jaar kor ter. 16-/17-daagse rondreis maken we kennis met de trotse koninkrijken Swaziland en Zululand en genieten we van de unieke natuur van de Drakensbergen en het kustreservaat St. Lucia. Een geweldige reis die u zeker niet mag missen! Wacht niet langer en boek snel! Vele data met - gegarandeerd vertrek! I Zie www.kras.nl/25990 l/ vliegreis l/ verblijf in hotels ontbijt excursies Ned.sprekende reisleiding Vele data met gegarandeerd vertrek! Sluiting omstreden kamp niet op streefdatum 22 januari. Onderbrengen van gedetineer den in andere landen blijkt moeilijk te zijn. Ook medewerking van het Congres voor het uitvoeren van de plannen problematisch. WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama heeft voor het eerst openlijk toegegeven dat het niet zal lukken het omstre den gevangenenkamp Guantana- mo Bay - ook Gitmo genoemd - te sluiten voor de streefdatum van 22 januari. „We hadden een deadline die we hebben gemist", zei Obama giste ren. Een van de eerste besluiten die Obama als president nam, was het detentiecentrum voor 'vijandelijke strijders' op de Amerikaanse mari nebasis op Cuba te sluiten. De afge lopen maanden werd steeds duide lijker dat dat niet haalbaar zal zijn. Het detentiecentrum voor terreur verdachten op Cuba moet wel vol gend jaar worden gesloten, maar een precieze datum wil Obama niet geven. De president zegt dat hij zich nu realiseert dat sluiting veel problemen met zich brengt. Er worden daar nu ruim tweehon derd terreurverdachten vastgehou den. Die moeten in Amerika wor den berecht of worden overge bracht naar hun eigen land of naar derde landen. Vooral het onderbrengen van gede tineerden in andere landen blijkt moeilijk te zijn. Ook de vereiste medewerking door het Congres om de plannen uit te voeren, is een probleem. Niet alleen de Republikeinse oppo sitie, maar ook een deel van Oba- ma's Democratische partijgenoten zijn afwijzend, vooral als het gaat om berechting van de verdachten in de VS. Met de berechting van de gevange nen wordt spoedig begonnen. ROME - De familie van sjeik Kha- lib-fa bin Zayed bin Sultan al-Na- hayan van Abu Dhabi heeft 450 miljoen euro geboden voor Villa Certosa, de villa van premier Sil vio Berlusconi op Sardinië. Dit meldde de Italiaanse krant Corrie- re della Sera gisteren. Berlusconi is zijn villa beu omdat paparazzi er op afstand foto's na men. Die zijn gepubliceerd in het kader van schandalen rond seks- feestjes van de premier. Villa Certosa bestaat uit 4000 vier kante meter woonoppervlak in de hoofdvilla en twee nevenvilla's, 80 hectare park, twee meren en een kunstmatige vulkaan. Voor Balkenende wordt het vanavond erop of eronder. In wat een marathonzitting lijkt te worden, is hij een kansrijke kandidaat voor het EU-presidentschap. door Hans de Bruijn en Lianne Sleutjes alkenende's belangrijkste concurrenten zijn, min der dan een etmaal voor de beslissing, Tony Blair en Herman van Rompuy. Het be- sluit van de regeringsleiders heeft: ook direct gevolg voor de kansen van Neelie Kroes om aan te blijven als Eurocommissaris. In Brussel ontstaat op de extra top naar verwachting een keihard ge vecht om Europa's topbanen, waar van de afloop uiterst onzeker is. De Zweedse EU-voorzitter Fredrik Reinfeldt is er niet in geslaagd met een eenduidige voordracht te ko men. Daardoor kunnen de komen de 24 uur reputaties worden ge maakt of gebroken. Britse media voeren nu furieus campagne tegen Van Rompuy, wat de kansen van Balkenende ver- KABUL - Afghaanse militairen bid den in de Tagab-vallei in een leger tent die dienst doet als een moskee. Op diverse plaatsen in Afghanistan is de beveiliging aangescherpt van wege mogelijke ongeregeldheden tij dens de beëdiging vandaag van pre sident Hamid Karzai. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Hillary Clinton, is gisteren aangeko- door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Als de wereld straks voor de klimaattop bijeen komt, wil Frankrijk een sleutelrol spelen. Pre sident Nicolas Sarkozy, een recen te bekeerling, neemt zijn opgesto ken vingertje mee naar Kopenha gen. Klimaat en milieu zijn 'in' in Frankrijk. Wie in Frankrijk woont, krijgt el ke maand het bewijs in de vorm van de elektriciteitsrekening in de bus. Onderaan vermeldt de nota hoe de stroom wordt opgewekt. Kernenergie: 84,2 procent. Water kracht: 5,7 procent.Steenkool: 3,7 procent. Parijs mag per nacht 200.000 euro kwijt zijn aan de spots die duizen den monumenten verlichten, en het leven van miljoenen nachtdie ren mag er door worden ver stoord. Maar de aarde wordt er geen graad warmer door, want Franse stroom is schoon. Kernenergie werd geïntroduceerd door president Charles de Gaulle, die een erfenis van 58 kerncentra les naliet. Maar het huidige staats hoofd is er niet minder enthou siast over. Voor Nicholas Sarkozy is kernenergie even groen als zon- ne- en windenergie. Deze zomer zei hij: „Wij zijn we reldleider op het gebied van kerne nergie. Dat betekent niet dat we geen leider kunnen worden op het gebied van zonne- en windener donderdag 19 november 2009 AMSTERDAM - Zeventien Neder landse nabestaanden zullen in het proces tegen de 90-jarige ex-SS'er john (Iwan) Demjanjuk als mede aanklager deelnemen. Dat meldde de Stichting Sobibor gisteren. De strafzaak tegen Demjanjuk begint op 30 november bij de rechtbank in München en is mogelijk het laat ste grote naziproces. De voormalig SS'er staat terecht voor medeplichtigheid bij de moord op bijna 28.000 joden in het vernietigingskamp Sobibor in het huidige Polen, dicht bij de Rus sische grens. Demjanjuk zou daar bewaker zijn geweest. In anderhalfjaar tijd zijn in Sobi bor ten minste 170.000 joden ver moord, onder wie ruim 34.000 uit Nederland. De Nederlanders wer den in negentien treinen uit het doorgangskamp Westerbork in Drenthe naar het vernietigings kamp gedeporteerd. Van het doorgangskamp Wester bork reden van 3 maart tot en met 20 juli 1943 negentien treinen met in totaal 34.313 joden naar Sobi bor, schrijft dr. E.A. Cohen in zijn boek De negentien treinen naar So bibor (1979). Vrijwel allen werden nog op de dag van aankomst ver moord. Slechts negentien gedepor teerden, zestien vrouwen en drie mannen, hebben het kamp over leefd. Van hen zijn er zeventien niet verder geweest dan de ingang, zodat slechts twee overlevenden, een Nederlandse en een Duitse jo din, het kamp daadwerkelijk van binnen hebben gezien. Het Duitse strafrecht maakt het mogelijk dat directe nabestaanden bij levensdelicten deelnemen aan de strafzaak. Zij mogen net als de aanklager van het Openbaar Minis terie getuigen verhoren en een strafeis formuleren en toelichten. Behalve de zeventien Nederlandse medeaanklagers die het proces in München bijwonen, zijn er ook vijf die niet naar Duitsland zullen afreizen. Zij laten zich door een Duitse advocaat vertegenwoordi gen. Vertrekdata: van 25/12 t/m 26/4. Gegarandeerd vertrek op 25/12, 4-18/1, 8/2,1/3 en 12-26/4 Beleef de wereld in één land Zuid-Afrika! Tijdens deze prachtige rondreis volgen we de adembenemende Panoramaroute, proberen we de 'Big Five' te spotten in het beroemde Kruger National Park, Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8