Bureau-bureau tijdelijk in Middelburg 15% korting op alles* 30% korting zeeland j 25 19, 20 en 21 november 2009... en... op de wintercollectie baby- en positiekleding! Culturele Raad tegen aftocht Borsele uit museumregeling bij van Belle Baby Vlissingen donderdag 19 november 2009 door Selma Osman Voor Voskuilliefhebbers is het een buitenkans: het enorme houten bureau van 'meneer Beerta' uit de romancyclus van J.J. Voskuil staat tijdelijk in Middelburg. De ju bilerende Zeeuwse Bibliotheek heeft de werktafel van volkskundi ge en Middelburger P. J. Meertens (1899-1985) in bruikleen gekregen van het Amsterdamse Meertens In stituut. Oprichter Piet Meertens is een van de hoofdrolspelers in de zevendeli ge roman Het Bureau (1994). Die schreef Voskuil na zijn pensione ring als volkskundige bij het Insti tuut voor Dialectologie, Volks- en Naamkunde - het huidige Meer tens Instituut. In vijfduizend pagi na's beschrijft hij zijn tijd bij zijn werkgever in Amsterdam en de om gang met collega's. Wie de boeken kent, kent ook het enorme houten bureau van Anton Beerta, de baas van Voskuils alter ego Maarten Koning. Dit bureau is overigens niet hetzelfde bureau als dat in de titel van de boeken. Die slaat op het instituut zelf Koning ging niet naar kantoor maar noem de zijn werkplek 'het bureau'. Volksverhaal-onderzoeker Theo Meeder heeft de roman van Vos kuil met meer dan normale belang stelling gelezen. Hij heeft zelf een paar weken achter het bijzondere houten bureau gezeten toen hij vijf- L awn—au—ihmm^ waa—wiiipiiikik E Het directiebureau van volkskundige en Middelburger Pieter Jacobus Meertens - 'meneer Beerta' in de romancy clus van J.J. Voskuil - is tot half januari te zien in de jubilerende Zeeuwse Bibliotheek. foto Lex de Meester tien jaar geleden bij het Meertens Instituut kwam werken. „Er zitten veel laatjes en vakjes in. Daar ging in de tijd van Meertens van alles in." In de romans worden uitgebreide ochtendrituelen beschreven. „Zo liep Beerta naar zijn bureau, trok er aan de zijkant een schuif uit en zette daar zijn tas op. Een ander ri tueel was dat er een laatje werd opentrokken waar een kam uit kwam. Daarmee ging hij als een ij deltuit zijn haar staan kammen." Lang heeft Meeder niet achter het museale bureau gezeten. „Het was niet op de maat van de moderne mens gesneden. Toen ik erachter ging zitten, zat ik vast met mijn knieën. Het was ook niet geschikt voor een moderne computer en het nam veel licht weg. Sommige Maxi-Cosi Cabriofix Red Flame Reflection Nu 89,- Winterbuggy met voetenzak Nu 119,- Boxkleed Blokjes Multicolour of bruin Nu 39,- Maxi-Cosi Tobi Red Flame Reflection Nu 169,- laatjes zitten nog op slot", verklapt hij. „Misschien dat daar nog iets ge- heims in zit." Volgens Meeder is het directiebureau vóór Meertens in gebruik geweest bij diens voor ganger, een hoogleraar uit Leiden. Bij verhuizing naar een modern kantoorpand kreeg 'het pijploze or gel' - een bijnaam voor het bureau - een ereplaats tegenover de ingang van het instituut. Compleet met de prikker waarop in Meertens' tijd de koffiebonnetjes gingen. De Zeeuwse Bibliotheek pronkt tot half januari met het museumstuk. De bibli otheek viert het 150-jarig bestaan en het bureau is een trekker. Maar ook heeft Meertens volgens Marlies Jongejan van de Zeeuwse Biblio theek veel betekend voor de Zeeuwse geschiedenis en dialecten. In 1943 promoveerde hij cum laude op het Letterkundig leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw. De geboren Mid delburger had tot op het laatst een band met de provinciale biblio theek. Dat valt ook te lezen. Jonge jan: „Als Meertens rond 1980 in het verpleeghuis verblijft, krijgt hij vaak bezoek van M. P. de Bruin, het hoofd van het Zeeuws Docu mentatiecentrum. In de boeken 'meneer De Blauwe'." Na zijn overlijden laat Meer tens de bibliotheek in Mid delburg een groot deel van zijn collectie na. De wetenschapper gebruikte de achterkanten van ver- gadernotulen voor zijn aantekenin gen. „Het ordenen was lastig", al dus Jongejan. Een deel van de col lectie wordt van 19 november tot 16 januari tentoongesteld. Op een Meertensmiddag (18 december) be lichten verschillende sprekers de persoon en wat hij voor Zeeland heeft gedaan. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - De Culturele Raad Borsele wil dat de gemeente Borsele deelnemer blijft aan de ge meenschappelijke regeling Mu seum Zuid- en Noord-Beveland (museum in Goes en fruitteeltmu seum in Kapelle). Het Borselse college van B en W is van plan het samenwerkingsver band van vier Bevelandse gemeen ten te verlaten. Een voorstel is naar de gemeenteraad gestuurd, die zich daar 3 december over buigt. Volgens de Culturele Raad zal de uittreding van Borsele een aderlating betekenen voor het be houd van regionaal cultureel erf goed. Bovendien is het een toeris tische en slechtweervoorziening, stelt de raad. Hij denkt ook dat het beleidsplan van het museumbe stuur juist tot beter opgezette en beter bezochte Bevelandse musea zal leiden. De Culturele Raad Bor sele doet dan ook een dringend be roep op de gemeenteraad om don derdag 3 december het collegevoor stel naast neer te leggen. Het college van B en W daarente gen zegt al sinds 2000 voor verbe tering van met name het museum in Goes te pleiten en de bestuurs vorm te veranderen in een stich ting, wat overigens inmiddels een doel is van het museumbestuur. Ook de Goese raad is voor een stichting. Het is het Borselse college de afge lopen jaren te langzaam gegaan, blijkt uit het raadsvoorstel. Verder wordt geklaagd over het geringe aantal (betalende) bezoekers (rond de 10.000 per jaar), wat de kosten van de deelnemende ge meente Borsele, Goes, Kapelle en Noord-Beveland niet omlaag brengt. Borsele betaalt momenteel bijna 82.000 euro, een bedrag dat volgens het college 25 procent ho ger ligt dan was geraamd. Verdere professionalisering van beide mu sea drijft de bijdrage op. De lasten stijgen met 68.000 euro. Ook betreurt het college dat nog niets is gedaan aan samenwerking met de Stoomtrein Goes-Borsele en (sinds 2008) en het Bevrijdings museum in Nieuwdorp. Enorme keuze in onze showroom! Openingstijden: do, vrij 10.00 -18.01 za 10.00 -17.00 uur Klarinetweg 2c 433/ RA Middelburg T. +31 (0) 118 - 67 49 55 www.ohcwalchcrcn.nl President Rooseveltlaan 772 Telefoon 0118 449098 www.vanbellebaby.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81