Stoomboot als voorbode van nieuwe 22 zeeland Minister Lelij overleefde zware storm 21 1 Nieuwbouwwijk De Blikken heeft voor 2010 tweede ontsluitingsweg Vandaag ook gratis taxaties oude kunst en antiek* - donderdag 19 november 2009 - De Veerhaven bij Zijpe rond 1930 op een prentbriefkaart uit de collectie van P. J. Ochtman. Op de voorgrond de provinciale stoomboot Minister Lelij. De komst van de stoom boot luidde een nieuw tijd perk in. De tijd van het massavervoer. Aart Bijl schrijft erover in zijn in ei gen beheer uitgegeven boek. door Piet Kleemans Een belevenis was het, rei zen van Zeeland naar Antwerpen, Zuid-Hol land en Rotterdam in een tijd zonder dijken en dammen. Op Schouwen-Duive- land was het de RTM-spoorboot Minister Lelij die vanaf Zijpe bij Bruinisse een verbinding onder hield met Numansdorp op de Hoekse Waard. Met rode oortjes van de opwinding - en in de win ter een kop hete chocolademelk - zat je als kind voor een van de pa trijspoorten. Een stoot op de stoomfluit en de reis kon begin nen. Meestal over kalm kabbelend water. Eén keer - in de barre win ter van 1963 - klonk het bonken van dikke ijsschotsen tegen de sta len scheepswand. Jeugdsentiment. En voltooid verleden tijd. Bijl beschrijft in zijn boek het be lang van de stoombootdiensten. Na eeuwen van rustig zeilende of door paarden of mensenhand voortgetrokken schepen versche nen vanaf 1825 steeds meer rook pluimen van door stoommachines aangedreven raderschepen op de binnenwateren. Na 1850 werden steeds meer hou ten stoomboten vervangen door ij zeren en kwam er naast de rader boten door een schroef aangedre ven schepen. De factor tijd werd steeds belangrijker. De stoombo ten werden groter, sneller en com fortabeler en vervoerden steeds meer passagiers, goederen en vee. „En daar is eigenlijk maar weinig over geschreven", zegt Bijl. „Daar om heb ik het in kaart gebracht en beschreven." Al snel groeide het De dikke rookpluim was hét handelsmerk van de stoom boot. Op Schouwen-Duiveland was die rookpluim te zien in Zie- rikzee en Bruinisse, of liever ge zegd Zijpe. Vanuit Zierikzee voer een stoomboot vanaf het Luitje richting Kats en vanuit Zijpe werd een veerdienst onderhouden met Anna Jacobapolder en Numans- door Raymond de Frel 'S-HEERENHOEK - De piketpaaltjes zijn al geslagen en over niet al te lange tijd heeft nieuwbouwwijk De Blikken in 's-Heerenhoek ook echt een tweede ontsluitingsweg. De Blikken is sinds april vorig jaar nog maar via één weg bereikbaar, nadat de Raad van State de ge meente Borsele dwong een twee de 'illegale' bouw- annex ontslui tingsweg op te ruimen. Bewoners hadden bezwaar gemaakt tegen net van stoombootdiensten over de Nederlandse wateren. De stoomboot bleek een geduchte concurrent van de spoorwegen. „Reizen met de stoomboot bete kende op tijd aankomen, perfecte aansluiting op andere stoomboot diensten, treinen en trams en meer comfort dan op de houten dorp op de Hoekse Waard. Stoom boot 'Minister Lelij' was dé passa giersboot naar Numansdorp. Het markante schip was beroemd, net als de rookpluim. Van zware ro kers werd ook wel gezegd dat zij 'roakten as de Menister'. Het schip deed onder de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) dienst tot 1966. 'De minister' zoals die weg. Tegen de aanleg van een aansluiting op de Middelburgse straat richting Sloeweg (inclusief een rotonde op de kruising met de Molendijk) is volgens een gemeen tewoordvoerder geen bezwaar. „We hopen dat de weg nog dit jaar is aangelegd." Het project kost de gemeente 384.000 euro, waarvan de provincie 90.000 euro bij draagt. De kruising met de Molen dijk is in de week van 7 tot en met 11 december afgesloten in verband met asfalteringswerkzaamheden. banken in de trein." Rond 1900 maakten miljoenen Nederlanders gebruik van de stoombootdien sten. In Zeeland bracht de stoom boot ook toeristen, uit eigen land én het buitenland. Na de Eerste Wereldoorlog was de bloeitijd voorbij. De verbrandings motor kwam op en dat was het be- het schip in de volksmond werd genoemd kende een bewogen le ven. Tijdens een zware storm in 1911 werd het schip op de provin ciale steiger in Zijpe gesmeten. De schade werd hersteld en het schip ging weer in de vaart. Tijdens WOU liep het schip forse schade op maar ook deze 'aanslag' over leefde 'de minister'. In 1953 werd Koninginnedag in Wemeldinge mag best iets kosten reageer op www.pzc.nl/bevelanden UW reacties: 109 De Vegan Streaker moet nertsenfokker uit Stavenisse betalen eens HHH 83% oneebs 17% Ruim 40 standhouders en iedere dag proeverij grappa cognac, demonstraties, interieur ont werpen, kleuradvies stoffen wandbekleding. Taxaties vanmiddag in de stand van het Zeeuws Veilinghuis. Zelf antiek, sieraden, of oude kunst meenemen. vrijdag 'a way of life': Maria Magdalena Kerk hartje Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78