zeeland 125 'Je voelt contact heen en weer knetteren' 15% korting op alles* 30% korting 19, 20 en 21 november 2009... en... op de wintercollectie baby- en positiekleding! bij van Belle Baby Vlissingen SVoi IC Kroaten blij met wagen gewestelijke brandweer UITVAARTSPREEKSTER Betty Zwanink gedenkt overledene via terugblik op zijn leven WALCHEREN Start fietsverlichtingscampagne donderdag 19 november 2009 In een serie besteedt de PZC aandacht aan verschil lende aspecten rondom de dood. Deze week: de uitvaart- spreekster door Marijke Vael Ze vraagt altijd om foto's van de overledene en praat met alle nabestaan den, inclusief de klein kinderen. „Ik leef me helemaal in. De persoon zit in mijn hoofd van af het eerste gesprek met de nabe staanden tot na de uitvaart." Betty Zwanink is uitvaartspreek- ster. Zij gedenkt het leven van een overledene tijdens uitvaarten waar bij geen dominee of pastoor is be trokken. Zwanink: „Het betreft: vaak men sen die bij een kerk waren aange sloten maar daar zelden heen gin gen. De nabestaanden vinden een kerkelijke uitvaart niet bij hun dier bare passen, maar willen toch graag dat hij of zij herdacht wordt." Betty, die actiefis op Schou- wen-Duiveland en de Bevelanden, ervaart in de praktijk dat zij vaker wordt ingeschakeld. De 66-jarige vrouw is bijna negen jaar actief als uitvaartspreekster, na een heel an der beroep te hebben uitgeoefend. „Vroeger runde ik een café-restau rant in Goes." In die tijd reeds dacht Betty regel matig na over de dood en las alles wat daarmee te maken heeft, inclu sief rouwadvertenties. „Ik denk en hoop dat er na dit leven meer is, maar ik kan het niet omschrijven." Nadat ze haar horecabedrijf van de hand had gedaan, begeleidde ze als vrijwilligster terminale patiën ten die thuis wilden sterven. Haar ware bestemming ontdekte Betty toen ze een vriendin bij stond wier vader overleed. „Tij dens die uitvaart sprak iemand van het Humanistisch Verbond. Ik voelde gelijk dat ik dat ook wilde." Tijdens haar werk is Betty vooral bezig met het leven van de overle dene en het verdriet van de nabe staanden. „Ik kom aan huis wan neer de overledene is verzorgd en de eerste praktische zaken zijn ge regeld. Tijdens het gesprek, waar bij bij voorkeur alle nabestaanden aanwezig zijn, stel ik vragen waar door mensen gevoelens gaan spuien. Ze diepen herinneringen op waarom we soms met zijn allen lachen of huilen. Het mooi ste is wanneer familieleden elkaar herinneringen gaan vertellen. Dan voel je het contact heen en weer knetteren." De informatie, die ze op deze ma nier krijgt, verwerkt Betty in een verhaal waarmee ze tijdens de uit vaart het leven van de dierbare ge denkt. Centraal daarbij staan res pect en herkenbaarheid. Betty Zwanink: „Ik besteed aan dacht aan iemands leuke maar ook minder prettige kanten. Maar nooit oordelend of negatief, want de nabestaanden moeten een goed gevoel houden." De uitvaartspreekster probeert al tijd om ook hen direct te betrek ken bij de uitvaart. „Door het voor lezen van een gedicht of herinne ring of een kaarsen ritueel van de kleinkinderen." Soms is een uitvaartbijeenkomst ook voor haarzelf erg aangrijpend. Wanneer iemand door zelfdoding om het leven kwam bijvoorbeeld, Betty Zwanink gedenkt het leven van een overledene met een verhaal waar in de herinneringen van nabestaanden zijn verwerkt, foto Dirk-Jan Gjeltema of bij jonge kinderen die zijn over leden. Toch wil Betty Zwanink haar werk blijven doen zolang dat gees telijk en lichamelijk mogelijk is. „Het is heel mooi om te doen om dat het veel betekent voor de nabe staanden." Maxi-Cosi Cabriofix Red Flame Reflection Nu 89,- Winterbuggy met voetenzak Nu 119,- Boxkleed Blokjes Multicolour of bruin Nu 39,- Maxi-Cosi Tobi Red Flame Reflection Nu 169,- President Rooseveltiaan 772 Telefoon 0118 449098 www.vanbellebaby.nl Kachels Haarden Schouwen Enorme keuze in onze showroom! Openingstijden: do, vrij 10.00 - 18.00 uur za 10.00 -17.00 Klarinctweg 2c 4337 RA Middelburg j T. -r-31 (0) 118 - 67 49 55 tv.ohcwalcheren.nl door Selma Osman MIDDELBURG - Een hulpverlenings- voertuig van de brandweer Vlissin- gen-Middelburg begint in Kroatië aan zijn derde leven. De brand weerauto uit 1985 is gisteren over gedragen aan brandweermensen uit het dorp Sveti Filip i lakov. Dat gebeurde op de kazerne aan de Stromenweg. Het Kroatische korps is de stadsge westelijke brandweer erg dankbaar voor het geschenk. Samen met twee buurdorpen draait Sveti Filip i lakov zelf op voor de brandweer zorg. Hun eigen brandweerauto is 41 jaar oud. De waterwagen gaat zelfs al meer dan een halve eeuw mee. Hulpverleningsmaterialen staan nu nog in een magazijn. Die moeten eerst in een busje worden geladen, voor de brandweer kan uitrukken naar een (verkeers)onge- val. De hulpverleningswagen van de stadsgewestelijke brandweer werd in 1985 aangeschaft door de toenmalige gemeentebrandweer Vlissingen. Later verhuisde de wa gen naar het trainingscentrum van de brandweer. Afgelopen maand werd het voertuig vervangen door een twaalf jaar oude hulpverle ningswagen van de uitrukdienst van de brandweer Vlissingen-Mid- delburg. ZIERIKZEE - De 'overvalteams' van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) en het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets (ZCF) gaan vanaf maandag weer op pad om de fietsverlichting te controleren. De teams gaan in de ochtenduren op pad. De campagne begint bij de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Op welke overige locaties de con troles worden uitgevoerd, wordt verder niet bekend gemaakt. De medewerkers van ROVZ en ZCF staan niet alleen bij scholen, maar zullen ook posten langs donkere wegen binnen en buiten de be bouwde kom. De ervaring leert dat schoolgaande jongeren in de leeftijd 12 tot 25 jaar de meest slecht verlichte fietsers zijn. www.vakerveiligfietsen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65