zeeland 123 ontdekkingstocht voor gehandicapten BLAZERS berco Voor elk wat wils, zelfs een camper voor mindervaliden 'Overvalteams' ROVZ controleren dit najaar weer verlichting fietsers EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING Snertmiddag TERNEUZEN - Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid en het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets for meren vanaf maandag weer 'over valteams' om de verlichting van fietsers te controleren. De verlich tingscampagne gaat van start op scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee, maar na dat startsein kunnen de controleteams ook overal elders in Zeeland opdui ken. Fietsers zonder goede verlich ting krijgen een waarschuwing; wielrijders die wel goed te zien zijn voor mede-verkeersdeelne mers maken kans op een 'avon tuur in het donker'. Ze krijgen een KansLichtKaart, waarmee bio scoopkaartjes of een home-cine maset kan worden gewonnen. Op de site www.vakerveiligfietsen.nl is alle informatie te vinden. Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 13 lange vorststraat - goes www.tmcwoonwinkels.nl Zwartepoorte Goes B.V. Amundsenweg 33, 4462 GP GOES T 0113-24 52 45 www.zwartepoorte.nl HULST - Stichting Welzijn Hulst houdt zondag een muzikale mid dag met Ambras in De Lieve in Hulst. Daarna wordt snert met ast geserveerd. De kosten zijn 7,50 eu ro. Kaarten moeten vooraf worden besteld bij beheerder Rob Claer- houdt in De Lieve. donderdag 19 november 2009 Z Iemand met een erfelijke spierziekte had een auto nodig die hij met Ons principe isdat iedereen met een beperking gebruik moet een joy-Stick kon besturen. Peter Machielsen (Centraal Bureau Rijvaardigheid) kunnen maken VOXl het Openbaar VerVOer Fred Witteveen (provincie Zeeland) door Harold de Puysseleijr Voor mensen met een beperking is vervoer een groot struikel blok. Toch liet de stichting Gehandicapt- genbeleid in de gemeente Hulst gisteren op een informatiedag in Den Dullaert in Hulst zien, dat er genoeg mogelijkheden zijn om toch te kunnen blijven reizen. Die mogelijkheden zijn echter bij veel mensen onbekend, zo bleek gisteren uit de reacties van men sen die de lezingen over vervoer bijwoonden en de bezoekers van de mobiliteitsbeurs die in de sport hal van het gemeenschapscentrum plaatsvond. Voorzitter Herman van Kouteren van ouderenbond Anbo Groot Hulst was één van die bezoekers. „Dit is een heel goed initiatief', vond hij, „zeker omdat de meeste mensen niet weten welke mogelijk heden er allemaal zijn. Ik heb net op de beurs een kijkje genomen bij de rolstoelbus en je staat er wer kelijk van te kijken wat er allemaal mogelijk is. Daar kan zelfs iemand in een bed in vervoerd worden." Volgens Hans Boehlé van het gelij knamige vervoersbedrijf uit Sint-Jansteen kan eigenlijk ieder een vervoerd worden, ongeacht zijn of haar beperking. Driekwart van de activiteiten van zijn bedrijf draait op aangepast vervoer. Zo heeft hij zelfs een touringcar waar mensen met een beperking moei teloos in mee kunnen reizen. Reumapatiënte Wil van Ontber gen deed als ervaringsdeskundige haar verhaal tijdens één van de le zingen in de theaterzaal van Den Dullaert. „Je gaat elke keer een stukje verder achteruit. Zo leer je beetje bij beetje omgaan met je be perkingen." dat ding in de auto krijgt als je wat verder van huis een uitstapje wilt maken. Daar kun je jdan je auto ook weer op aan laten passen met een kofferbaklift." Peter Machielsen maakte als des kundige praktische rijgeschikt- heid bij het Centraal Bureau Rij vaardigheid duidelijk welke stap pen mensen met een beperking al lemaal moeten zetten om advies te krijgen over de technische aan passingen die nodig zijn aan een voertuig. Soms zijn dat eenvoudige verande ringen, zoals het vervangen van 'De vraag die dan meteen rijst, is 'hoe krijg ik die SCOOtmobiel in mijn aUtO'.' Wil van Ombergen Van Ombergen rijdt zelf nog auto in een aangepast voertuig waarin ze zowel het gaspedaal als de rem met haar linkervoet kan bedienen. Daarnaast heeft ze de beschikking over een elektrische rolstoel om zich in huis te kunnen bewegen, én een scootmobiel waarmee ze 'wandelingen' kan maken. „Op het moment dat je die scootmobiel hebt, rijst meteen de vraag hoe je een schakelauto door een auto met automatische transmissie. In andere gevallen zijn aanpassingen nodig die veel meer geld kosten. „Iemand met een erfelijke spier ziekte bijvoorbeeld had een auto nodig waarin hij in de rolstoel plaats kon nemen op de bestuur dersplaats. Die auto moest boven dien voorzien worden van een joy stick-besturing, waarmee hij gas kon geven, remmen en sturen. Dan praat je wel over een giganti sche investering, want dat kostte al les bij elkaar ongeveer 130.000 eu ro." Beleidsmedewerker openbaar ver voer Fred Witteveen van de pro vincie maakte de ruim honderd aanwezigen duidelijk dat de pro vincie zich samen met de wegbe- heerders inspant om het openbaar vervoer de komende jaren toegan kelijk te maken voor mensen met een beperking. „Ons principe is, dat iedereen met een beperking ge bruik moet kunnen maken van het openbaar vervoer." Streekbussen krijgen een drempel loze instap voor rolstoelgebruikers en haltes worden aan hun behoef ten aangepast. Zo moet voor 2015 veertig procent van de haltes toe gankelijk zijn gemaakt voor min- dervaliden. Beatrix Ollebek van het samenwer kingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen tenslotte deed de spelregels uit de doeken voor het collectief vervoer en WMO-vervoer. Na afloop van de lezingen gaf de vereniging rolstoel stijldans demonstraties in de foyer van Den Dullaert. Elektrische fietsen, scootmo- bielen en rollators, maar ook een rolstoelbus en een op ge- handicaptenvervoer aangepaste touringcar stonden gisteren op de mobiliteitsbeurs van de stichting Gehandicaptenbeleid Hulst. Zelfs een volledig aangepaste camper viel daar te bewonderen. De stich ting On Wheels heeft volgens Tom Dingjan van deze stichting vier van deze voertuigen in haar bezit. „Ze zijn alle vier van april tot en met oktober verhuurd, dus je kunt wel stellen dat we hiermee in een behoefte voorzien", zegt Dingjan. Voor de huurprijs hoeft de reislus tige medemens met een beperking het niet te laten, want voor 450 eu ro per week kun je met de camper op toer. „Voor een normale cam per betaal je duizend tot 1200 euro per week, maar onze doelstelling is om mensen met een handicap ook in de gelegenheid te stellen de vrij heid van het reizen per camper te ervaren." On Wheels heeft verder de be schikking over een motor met zij span waarin een elektrische rol stoel past, twee rolstoelbussen voor groepsvervoer en een aange past vakantiechalet op Roompot Beach Resort in Kamperland. De stichting draait volgens Dingjan volledig op giften van donateurs. Meer informatie over de huurmo- gelijkheden van de voertuigen en het chalet zijn te vinden op de website van de stichting. Q www.stichtingonwheels.nl Hulstenaar Marnix Weemaes probeert de aangepaste camper van de stich ting On Wheels uit op de mobiliteitsbeurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47