Milieugroepering zet mosselzaak niet door 170 -JARIG zeeland 129 ROKKEN berco JUBILEUM 'Die Canadezen met hun tanks waren voor mij absoluut dé helden' Floor Köhlen is voor ZMF een kanjer Kamervragen over staalslakken Wij vieren Feest! 17% KORTING Welke tarwe bakt beter? EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING VOORJAARSVISSERIJ Sector wilde 'graag' principiële uitspraak door Harmen van der Werf YERSEKE - Een donkere wolk bo ven de mosselsector is voorlopig overgedreven. Stichting De Fauna bescherming heeft de zaak bij de Raad van State over de voorjaars visserij op mosselzaad in de Wad denzee niet doorgezet. In een voorlopige uitspraak in die kwestie besliste de Raad van State mei dit jaar nog dat de mosselkwe kers één vierde van de op te vissen kilo's mosselzaad moesten laten liggen. Dat was een fikse tegenval ler. De sector verwachtte met rust gelaten te worden. Er was immers na een jaar vol onrust in februari een overeenkomst gesloten met onder meer de Waddenvereniging en Vogelbescherming. Mosselkwe kers leverden in het kader van het akkoord al een deel van de te bevis sen natuurlijke mosselbanken in, als eerste aanzet voor het volledig beëindigen van de mosselzaadvis serij in de Waddenzee. Het verlies moet wel eerst worden gecompen seerd door het invangen van vol doende zaad met in het water drij vende installaties. De Faunabescherming die de over eenkomst niet heeft onderschre ven, vindt het veranderingsproces - dat in principe tot 2020 loopt - te langzaam gaan en stapte daarom in mei naar de Raad van State om stopzetting van de zaadvisserij te eisen. Dat lukte gedeeltelijk, waar na eind dit jaar de zaak definitief DEN HAAG - Tweede Kamerlid Hu- go Polderman (SP) vraagt ophelde ring aan staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) over het storten van staalslakken in de Oosterschelde. Hij vraagt of het klopt dat wordt gestart met de stort, terwijl er nog een procedure loopt bij de Raad van State. Hij vraagt Huizinga of een onherstel bare situatie ontstaat en of ze daar een stokje voor wil steken. beoordeeld zou worden door de Raad van State. „We hebben daar van afgezien", laat Pauline de Jong van De Faunabescherming weten, „omdat we er niet heel veel meer bij kunnen winnen. Het mossel zaad is immers al opgevist." Zij sluit niet uit dat in 2010 weer een zaak tegen een nieuwe vergunning aangespannen wordt. Hans van Geesbergen van de producentenor ganisatie mosselcultuur in Yerseke betreurt het aan de ene kant dat De Faunabescherming niet heeft doorgezet. „De Raad van State had de overeenkomst van februari dan kunnen toetsen." Anderzijds is hij blij mee met de stap van de milieu groepering. „Je weet nooit wat de Raad van State beslist." vanwege ons OP GEHELE WINTERCOLLECTIE GIMBRÈRE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN MIDDELBURG - Smaakt het Zeeuws vlegelbrood lekkerder als het gebakken wordt met een ander tarweras? Of komt het mooier de oven uit als er ander graan wordt gebruikt? Leerlingen van het ROC in Middelburg testten gisteren drie nieuwe tarwemengsels van zaadbedrijf Limagrain uit Ril land. Of één van die tarwesoorten volgend jaar ook in het vlegelbrood zit, is nog maar de vraag, want het oude mengsel leverde zo op het oog het beste brood op. Mooi luchtig en hoog gere zen. Zeeuws vlegelbrood wordt sinds 1991 gebak ken van Zeeuws onbespoten tarwe. Ongeveer tweehonderd bakkers bakken er twintigduizend broden per maand van, die er trouwens bij iedere bakker anders uit kan zien. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu federatie heeft Floor Köhlen uit Goes uitgeroepen tot de klimaat kanjer van Zeeland. Köhlen heeft ervoor gezorgd dat in haar straat, de Wagnerlaan in Goes, veel energiebesparende maatregelen werden genomen om de klimaatverandering een halt toe te roepen. Zij is gisteravond tij dens het klimaatdebat in Middel burg gehuldigd. Een klimaatkanjer is een burger die een inspirerende klimaatactie op touw heeft gezet. Köhlen en haar buren speelden dit jaar een voortrekkersrol bij het Nationale Klimaatstraatfeest. De Wagnerlaan bereikte een zesde plaats in deze energiebesparingswedstrijd. De be woners schakelden onder meer over op LED-verlichting en vervin gen hun tweede auto voor een ge zamenlijke buurtwagen. Köhlen heeft zelf ook oog voor detail, voert de ZMF aan. Zo gebruikt zij een zandloper om niet te lang te douchen, ontdooit zij regelmatig de diepvries en heeft haar huis zonnepanelen. Volgende week be gint het nieuwe klimaatstraatfeest. De kanjer maakt deel uit van het project klimaatkaravaan.nl. donderdag 19 november 2009 Het is 65 jaar gelden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug. Ze ziet het nóg voor zich, het moment waarop de Canade se bevrijders haar toenmalige woonplaats Krabbendijke binnen trokken. „Die tanks herinner ik me als enorm. En mijn vader stond bovenop één ervan. De Ca nadezen waren voor mij absoluut dé helden. En het hele dorp juich te", schildert Marja de Lange-Nieu- wenhuyse uit Ouwerkerk het beeld zoals dat op haar netvlies ge brand staat. Ze was zes jaar oud ten tijde van de bevrijding. „En ik was altijd buiten. Toen ook en ik zag een van die Canadezen hoes tend en huilend rondlopen. En ik wist maar één ding; Zij hebben ons geholpen, nu moet ik hen hel pen. Ik heb zijn hand gepakt en hem naar ons huis geloodst. Hij bleek bronchitis te hebben en hij was doodmoe. Totaal uitgeput. Hij heeft toen bij ons op zolder gesla pen." Het huis van de Nieuwenhuyses werd al snel een trefpunt van Ca nadese militairen. „Het was een zoete inval bij ons thuis. En ze brachten koffie mee. Eerst kofftebe- zinksel, maar later échte koffie. Dat was feest, vooral voor mijn moeder want die was dol op kof fie." Eén van de Canadezen herin nert Marja de Lange zich nog heel goed. „Malcolm heette hij. Een jon gen van een jaar of achttien. Don kere wenkbrauwen, lichte grijs blauwe ogen. Hij behandelde mij alsof ik zijn zusje was. Een heel zachtaardige poëtische jongen." Bij het onvermijdelijke vertrek liet Malcolm een foto achter van zich zelf tussen zijn vader en moeder. Hij zou hem - als de oorlog voor bij was - weer op komen halen. De jonge Marja kreeg van een van de andere Canadezen een grote zil veren munt uit Italië. Een talis man. Wat er met de foto gebeurd is weet Marja de Lange niet. De munt heeft ze altijd heel zuinig be waard. „Toen mijn zoon Rink voor Artsen zonder Grenzen ging wer ken heb ik hem die munt als talis man gegeven. En hoewel hij in ge vaarlijke gebieden gewerkt heeft is hem nooit iets overkomen." Bij zonder detail: Rink de Lange woont in Canada. „Daarmee is voor mij de cirkel weer rond." Mar ja heeft nog één grote wens: we ten wat er van Malcolm geworden. „We hebben heel lang gewacht, maar hij is nooit gekomen." lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31