2 zeeland Water is niet eng, 3 Scrabble PZC Moe van het werkentegen de wind in fietsen VIER AUTO donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! Een plan om weer getij toe te laten in de Grevelingen en het Volkerak heeft gisteren de eerste Delta Water Award gewon nen. Dat is een prijs voor jonge waterdeskundigen. Hf PZCf: donderdag 19 november 2009 door Willem van Dam In een klein land, niet ver hier vandaan, leefden de mensen een onbekommerd bestaan. Ze hadden een aardi ge koning die een bescheiden pa leisje bewoonde, waar iedereen zonder kloppen mocht binnenlo pen. De koning maakte elke dag een ommetje èn een praatje met zijn onderdanen. Dan informeer de hij belangstellend hoe het met hun kinderen ging. En als ze klachten hadden over een defecte lantarenpaal of een losliggende stoeptegel liet hij het euvel onver wijld verhelpen. Eén keer in de maand kwamen de koning en zijn collega's uit de twee buurlanden bijeen om over staatszaken te praten. Daar er doorgaans niet zo heel veel te be spreken viel, kwamen al spoedig de borrelfles en het Scrabblebord op tafel. Het was tijdens zo'n pot je Scrabble, dat ze een nieuw woord bedachten: herindeling. (Goed voor veertien punten.) Op straat keken de mensen elkaar verbaasd aan: „Herindeling, wat is dat nou weer?" „Nou", legde de koning uit, „we heffen de landsgrenzen op en gaan samen met onze buren één groot rijk vormen." Zo geschiedde. De koning en zijn beide collega's gingen met pen sioen en er kwam een nieuwe vorst, die ergens heel ver weg een groot, protserig paleis liet bou wen. De nieuwe vorst vertoonde zich vrijwel nooit op straat ('te druk') en als de mensen hem wil den spreken, moesten ze een hal ve dag reizen. Het groot-gro- ter-grootst-virus greep overal om zich heen en onder de onderda nen groeide het onbehagen. Ze za gen hun schooltje sluiten ('te klein'), en ook het postkantoor en het bankgebouw (wederom: 'te klein') verdwenen. Ja, zelfs de eni ge politieman moest verhuizen, waardoor iedereen ongestraft door het rode licht kon rijden en de chaos toenam. De onderdanen besloten tot een verzetsdaad, huurden een bus en ontvouwden voor het koninklijk paleis een groot spandoek: Verbrand het Scrabblebord! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T; 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAi4.i ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC Rekeningnummer om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening nrr/i De PZC gaal wrgvuldig or (i met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie DELTA WATER AWARD door Cornelleke Blok Hoe ziet de Zeeuwse delta eruit in 2053, honderd jaar na de watersnoodramp? Op die vraag moch ten zes teams van jonge waterdes kundigen al hun kennis en creativi teit loslaten, in de strijd om de eer ste Delta Water Award. Uit zes ontwerpen met slimme op lossingen om te werken en leven in watergebieden, koos de jury 'Grevelingen: van Meer naar Delta' als winnaar. Dat maakten commis saris van de koningin Karla Peijs en minister Ronald Plasterk (On derwijs) gisteren bekend in het Topshuis bij Neeltje Jans. De ontwerpers - Bam Infracon- sult, AM, Deltares en Lola Landsca pe Architects - wonnen 15.000 eu ro én een studiereis naar de Yangt ze Delta. Volgens het plan moet er straks weer eb en vloed bestaan in de Grevelingen. Als het aan Jan Wag ner (BAM Infraconsult) en Bregje van Wesenbeeck (Deltares) ligt, zijn de Grevelingen, het Volkerak en de Oosterschelde in de toe komst zelfs weer met elkaar ver bonden. De ontwerpers willen onder meer een deel van de Brouwersdam ope nen om getij toe te laten. Dat is niet nieuw. Rijkswaterstaat onder zoekt daarvoor ook mogelijkhe den. „Maar wij willen niet alléén de waterkwaliteit verbeteren", zegt Wagner. „We willen dat doen in combinatie met recreatie. Bij voorbeeld door de eilandjes in de Grevelingen aantrekkelijker te ma ken en met een zeejachthaven voor vijfhonderd boten bij de Brouwersdam en kleinere getijde havens. Veiligheid staat voorop. Maar water is niet eng. Je moet het gebruiken." Gedeputeerde Frans Hamelink en Joost Schrijnen van het program mabureau Zuidwestelijke Delta zegden toe dat ze met de jonge wa terdeskundigen om de tafel willen om het Grevelingen-plan een ver volg te geven. Schrijnen: „Deze mensen hebben bestaande ideeën concreet gemaakt. Het plan laat zien hoe natuur en toerisme beter met elkaar verbonden kunnen worden. Daar gaat het om." De Delta Water Award, die vanaf nu elke twee jaar wordt uitgereikt is een initiatief van onder meer de provincie en de Hogeschool Zeeland. „Zeeland moet dé innovatieve etalage worden van Delta-gebieden", zei Peijs. „Als slimste en de veiligste delta van de wereld kunnen we andere deltagebieden helpen, bijvoor beeld in Bangladesh, Vietnam en Amerika." Minister Ronald Plasterk opende de Delta Academy gisteren offici eel. De HZ wil zich daarmee we reldwijd op de kaart zetten als dé kweekvijver voor de waterwerkers van de toekomst. Plasterk noemde de Delta Aca demy 'een voorbeeld van hoe je duurzaam en kwalitatief goed on derwijs kunt aanbieden'. Hij was bovendien lovend over de nauwe samenwerking van de Delta Aca demy met het bedrijfsleven. „Dat is de manier om hoger opgeleiden in de regio te houden." Tidal Economy Inzenders: Arcadis, Technische Universiteit Eindhoven, en Radboud Universiteit Nijmegen Een getijdenterrassendijk kan bijvoorbeeld Yerseke een economische impuls geven. Deze getijdenterrassendijk is een gewone dijk, die aan de zeezijde verschillende terrassen heeft. De terrassen bieden, afhankelijk van de hoogte van het getij, mogelijkheden voor landbouw, recreatie en natuur. Volgens de bedenkers kan de dijk een belangrijke bijdrage leveren aan de schaal- en schelpdiersector én de recreatie. Submaricultuur Inzenders: Bureau Waardenburg, BWZ-ingenieurs, Rijksuniversiteit Groningen en Stichting De Noordzee Palen in de zee, om mosselen en oesters te laten groeien. Dat is het idee van de 'submaricultuur'. Mosselen, oesters, maar ook Sint Jakobsschelpen groeien goed op 'harde structuren'. Een kans voor de schelpdiersector, maar ook voor het toerisme. De vis trekt bovendien zeehonden, bruinvissen en vogelsoorten. De kwekerij is zo meteen een attractie voor duikers, natuurliefhebbers en dagjesmensen. De families Waleson uit Middelburg en de familie Mol uit Goes laten vier weken de auto staan. Hoe bevalt dat? Vandaag, in de laatste afleve ring, de familie Mol. Enige opluchting is er toch wel, dat de auto met ingang van gis teren niet meer strikt verboden is. Martijn Mol had de auto mogen pakken, toen hij naar zijn werk ging. Het weer vroeg er ook een beetje om, maar hij hield de rug recht en pakte zijn fiets. Wind ZONDER COS Zeeland mee, dat weer wel. Maar aan het eind van de dag, moe van het werken, was er toch die tegen wind. „Voortaan ga ik toch wel va ker de fiets pakken. Nóg vaker." In- grid Mol heeft een voldaan gevoel. „Fijn dat die auto in principe weer beschikbaar is." Morgenavond is de feestelijke uit reiking van de cheque. Wat ze met die 250 euro gaat doen? „De kosten van het openbaar vervoer compen seren. De rekening van de fietsen maker betalen. Die was gepeperd. Dan zal het wel ver op zijn. En als er iets over blijft, iets leuks, een presentje voor de kids. Die hebben ook hun best gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2