geld werk17 Gezamenlijke rekening kostenpost bij overlijden Bij de goedkopere spullen staat geen camera SCHEVE ZAKEN donderdag 19 november 2009 Een en/of-rekening bij de bank is zeer handig. Maar als een van de houders komt te overlijden, kan het aardig in de papieren lopen. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer Na een overlijden is de papieren rompslomp bij de afwikkeling van allerlei financiële zaken wel het laatste waar nabestaanden op zitten te wachten. Wie van te voren alles goed regelt, komt min der snel voor verrassingen te staan. Maar zelfs dan kan de bu reaucratische tijger onverhoeds le lijk toeslaan. Bij de afhandeling van de bankzaken van de overlede ne bijvoorbeeld. Neem het oudere echtpaar, ge huwd in gemeenschap van goede ren, dat jarenlang een gezamenlij ke bankrekening, een zogenoemde en/of-rekening had. Zo kon het in geval van nood altijd bij het ge meenschappelijke potje komen. Het echtpaar was ook nog zo ver standig geweest om een testament op de langstlevende te laten opma ken. Nadat zijn vrouw was overleden, ging de man er vanuit dat hij het geld op de gezamenlijke rekening gewoon kon overhevelen naar zijn eigen privérekening. Dat bleek niet het geval. De bank eiste eerst een verklaring van erfrecht, op te ma ken door de notaris, om aan te to nen dat de man daadwerkelijk be voegd was om over het geld te be schikken. Kosten: zo'n 300 euro. „Op het moment van overlijden van een van de partners eindigt in derdaad ook de bevoegdheid van de ander over de rekening", zegt notaris Cyriel Bongers van De Ri vieren Notarissen. „De bank weet namelijk niet zeker of de man daadwerkelijk volledig aanspraak kan maken op het tegoed. Wel licht zijn er ook nog andere erfge namen of is ondertussen nog een ander testament opgemaakt." Veel mensen weten niet dat zo'n verklaring vaak nodig is om bank zaken van een overledene te kun nen beheren en afhandelen, aldus Bongers. Het document wordt in tegenstel ling tot een testament altijd na het overlijden opgemaakt. In de verkla ring van erfrecht wordt vastgelegd of er een testament is, wie de erf genamen zijn, op welk deel zij recht hebben en of zij de erfenis aanvaarden. Dat laatste is vooral van belang als de erfenis ook uit schulden bestaat. De gezamenlijke erfgenamen wij zen een persoon aan die bevoegd is de nalatenschap af te handelen. Dat kan de in het testament aange wezen executeur zijn, afhankelijk van de hem toegekende bevoegd heden. Als er geen testament is waarop de verklaring kan worden gebaseerd, neemt de notaris de wet als uit gangspunt. Hij raadpleegt boven dien altijd het Centraal Testamen- door Aad Schalke tenregister. De kosten kunnen flink oplopen. Een standaardverklaring koset al gauw een paar honderd euro. Bon gers: „Als het gaat om een stan daard situatie, waarbij man of vrouw en kinderen de erfgenamen zijn, kan de akte binnen een paar dagen zijn opgemaakt. Maar als over de hele wereld tientallen ne ven en nichten opgespoord moe ten worden om hun fiat te geven, kan het zomaar enkele jaren duren en lopen de kosten flink op." De bank is wettelijk niet verplicht een verklaring van erfrecht te vra gen, maar doet dat veelal om het ri sico uit te sluiten dat ze aan de ver keerde personen uitkeert. Het kan dan ook het proberen waard zijn - en een hoop geld schelen - om als erfgenaam zonder erfrechtverkla- ring bij de bank aan te kloppen. De banken zijn echter niet eendui dig. Bongers: „Er is sprake van een grijs gebied, waarbij banken er in terne regelingen op nahouden. De een eist ongeacht het banksaldo een verklaring van erfrecht, een an dere knijpt een oogje toe bij kleine re bedragen tot een bepaalde grens. Als het een saldo betreft van slechts een paar honderd eu ro, durft de bank het risico soms wel te lopen. De erfgenaam zou bovendien dat hele bedrag al met een kwijt zijn aan de notaris voor de verklaring van erfrecht." reageren? geld@wegener.nl In een distributie- en transportonder neming staat bij een aantal loodsen keurig aangegeven dat camera's wa ken over de opgeslagen goederen van anderen. Maar niet overal hangt dit tv-sys- teem, want alleen de kostbaarste spullen worden bewaakt. Juist waar het gesloten circuit ontbreekt, gebeurt wat de onderne ming helemaal niet kan gebruiken. Na een tip belt Jan Oshoren, de manager van het bewuste Daz Logistics, het onder zoeksbureau van Erik Palmen. „Er ver dwijnt diesel uit onze tanks en er is gezien dat hele pallets uit een loods van onze hoofdvestiging zijn meegenomen." De pallets worden doorverkocht voor 250 euro per stuk, zo is de informatie van de tipgever. En dat is toch een aardige op brengst voor het 'goedkopere spul'. Palmen gaat eerst na hoe het huishoudelijk reglement van het bedrijf in elkaar zit. Over de reden daarvoor straks meer. Hij plaatst op goed verborgen plekken in het geheim extra camera's met hard disc re corders. Palmen besluit de opgenomen beelden pas na drie dagen terug te kijken. Vanwege privacy-redenen laat hij dat door zijn eigen personeel doen. Al bij de eerste beelden die worden teruggekeken, is het prijs. Op de beelden is te zien dat tijdens een avonddienst rond de honderd pallets in een oplegger worden geladen. Ook ande re goederen, zoals stoelen, worden meege nomen. Jan Oshoren ziet de beelden. „Ver duiveld, dat lijken mij eigen chauffeurs Bert Dorissen en Jan Boel wel", roept hij verbijsterd uit. Maar in de administratie van Daz wordt geen factuur aangetroffen voor de verkoop van de pallets, noch een opdrachtbon of iets dergelijks. Op de camerabeelden is ook te zien hoe de verdachte heren bij de bedrijfspompen op het terrein beiden een flinke jerrycan met diesel vullen. Kennelijk voor eigen gebruik, want bij een van hen zet de jerrycan in een privé-wagen. De beelden van de verborgen camera's zijn van een behoorlijke afstand opgenomen. Daardoor is gezichtsherken ning niet goed mogelijk. Palmen zet daar om een week later, als de heren avond dienst hebben, enkele observanten in. De verdachte mannen tanken weer stiekem diesel, maar nu leggen de observanten de diefstal vast met behulp van een camera met telelens. Directeur Oshoren kijkt een paar dagen later zwijgend naar de foto's op zijn bureau. De dieven zijn inderdaad zijn eigen chauffeurs. Het bedrijf confronteert Boel en Dorissen met de diefstal, waarna ze alles bekennen. De pallets zouden een eenmalige actie zijn, maar voor Daz is er geen andere keuze: de werknemers krijgen op staande voet ont slag, ook al wijzen zij met de beschuldigen de vinger naar elkaar. De opbrengst was in derdaad 250 euro per pallet. Bij een redelijke verdenking van diefstal of fraude is het belangrijk dat in het huishou delijk reglement is opgenomen dat gebruik kan worden gemaakt van verborgen came ra's. De onderzoeker krijgt complimenten voor de snelle actie en het goede resultaat. Maar als hij een week later zijn factuur indient, krijgt hij zelf een beetje het gevoel ook door Boel en Dorissen te zijn bezocht. Hij krijgt het bericht dat juist die morgen Daz Logistics in staat van faillissement is ver klaard. De namen zijn verzonnen, de gebeurtenissen zijn authentiek. Scheve Zaken komt tot stand in samenwerking met Onderzoeksbureau Schalke Partners in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17